1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

روز جهانی بغل کردن!

روز جهانی بغل کردن! اینجا لیوان‌ها فقط همدیگرو در انظار عمومی بغل می کنن
بگذریم از اون دو تا مجری که زن و شوهر بودن و در پخش زنده همدیگرو بغل کردن، تلویزیون ایران فقط بغل کردن چیزایی شبیه لیوان رو می‌تونه نشون بده.
عموم ما وقتی مصیبت دیدیم و نیاز به همدلی داریم یا روزایی که خیلی خوشحالیم و می‌خوایم خوشحالیمون رو با کسی که دوستش داریم سهیم بشیم یا یه روز که عزیزی رو بعد از مدتی می‌بینیم همدیگرو بغل می‌کنیم. اما بغل کردن فواید زیادی داره. می‌خوایم تعدادی از فوایدی که دلایل شیمیایی و فیزیولوژیکی داره رو با هم مرور کنیم.
۱- استحکام پیوندها
بغل کردن می‌تونه منجر به افزایش ترشح هرمون اکسیتوسین در بدن بشه. این هرمون وقتی کنار شریک زندگیمون هستیم می‌تونه منجر به افزایش صمیمیت و تعهد بشه. در باقی موارد توصیه نشده! گویا بنیان‌های خانواده رو متزلزل می‌کنه!

۲- ریلکس کردن
بغل کردن منجر به خارج شدن تنش‌ها از بدن می‌شه. بغل کردن در انتهای روز می‌تونه تنش عضلانی که در طول روز ایجاد شده رو از بدن خارج کنه. برای اینکه دعوا نشه نوبت بذارید. یک شب شما و یک شب شریکتون.

۳- کاهش دردها
بغل کردن منجر به ترشح آندورفین در بدن می‌شه. در نتیجه جریان خون افزایش پیدا می‌کنه و خون بیشتری به سطح پوست می‌رسه و باعث می‌شه دردهای سطح پوستی زودتر بهبود پیدا کنن. اگر شریک ورزشکار دارید امیدواریم به دردهاتون اضافه نشه.

۴- افزایش همدلی و درک مشترک
یه بغل کردن پرهیجان می‌تونه منجر به تبادل انرژی‌های زیستی بشه که قلب تولید می‌کنه و در نتیجه همدردی رو افزایش بده. ایجاد اعتماد به سبکی که با کلام ایجاد نمی‌شه و در بیان نمی‌گنجه! هر وقت می‌خواید قلبتون رو به روی کسی باز کنید بغلش کنید.

۵- کاهش افسردگی
بغل کردن منجر به افزایش ترشح هرمون دوپامین در مغز می‌شه که با پت اسکن قابل مشاهده است. سطح دوپامین در عموم مردم که دچار پارکینسون یا افسردگی هستن پایینه، بنابراین وقتی کسی رو دیدید که افسرده‌ست، بغلش کنید تا هم از دردش کم کنید و هم کمی خوشحالش کنید. مواظب باشید در تشخیص افسردگی و میزان بغل مورد نیاز اشتباه نکنید! راهکاری برای افراد خیلی خوشحال نداریم!
۶- حالت صعودی
بغل کردن به تولید بیشتر سروتونین از مغز کمک می‌کنه. چیزی که حال رو بهتر می‌کنه و اعتماد به نفس رو افزایش می‌ده. انسان‌هایی که احساس افسردگی یا تنهایی دارند عموما از سطح سروتونین پایینی برخوردارند. بغل کردن باعث می‌شه مغز سروتونین و آندورفین تولید کنه و در رگ‌های خونی به همه جای بدن برسه و باعث خوشحالی و نادیده گرفتن غم و غصه بشه. بغل کردن در بهبود عملکرد کاری و تحصیلی هم موثره. اگر شریکتون احساس افسردگی داره بغلش کنید. اما اگر شریکتون خیلی شنگول بود، بعیده کسی بغلش کرده باشه،‌ شاید دلیل دیگه‌ای داشته باشه.

۷- کاهش استرس
بغل کردن با کاهش سطح کرتیزول(هرمون استرس) در خون، باعث کاهش استرس می‌شود. درنتیجه ذهن آرام می‌شه. تحقیقات نشون داده که کودکانی که به نسبت زیاد و خوب بغل شدن، نسبت به بزرگسالانی که تجربه چندانی در بغل شدن ندارن کم استرس‌تر هستن. تحقیقی که در دانشگاه اموری انجام دادن نشون می‌ده که رابطه عجیبی بین لمس شدن و از دست دادن استرس وجود داره. وقتی شریکتون از کار به خونه برمی‌گرده، حتما محکم بغلش کنید. سوالی که ایجاد می‌شه اینه که این بچه‌هایی که اینقدر شیطون هستن و از دیوار راست بالا می‌رن، چقدر بغل شدن!؟

۸- بهبود سلامت و کاهش ضربان قلب
بغل کردن می‌تونه ضربان قلب رو کاهش بده. در تحقیقی که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده، اونهایی که هیچ تماسی با شریکشون ندارن به صورت میانگین تعداد ضربان قلب بیشتر نسبت به کسانی که شریک خودشون رو در زمان آزمایش بغل کردن داشتن. گزارشات تایید نشده‌ای هم دادن که یکی وسط آزمایش شریکش رو زیاد بغل کرده و بیهوش شده!

۹- بهبود سیستم ایمنی
دکتر شلدن کوهن یک تحقیق روی ۴۰۰ انسان بالغ سالم که حمایت‌های اجتماعی دریافت کردند، انجام داد. اونها طی ۲ هفته شبانه مصاحبه تلفنی می‌شدند. تعداد دفعاتی که در طول روز به مشکل برمی‌خوردند و تعداد دفعاتی که یک نفر را بغل می‌کردند ازشون پرسیده می‌شد. محققین شرکت کنندگان رو در معرض یک ویروس سرماخوردگی رایج قرار می‌دادن و علائم، نشانه‌ها و آثار عفونت رو بررسی می‌کردن و متوجه شدن که افرادی که از حمایت‌های اجتماعی برخوردارن یا روزانه چند بار بغل می‌شن، از علائم کمتر و یا بدون هیچ علامتی از بیماری به زندگی خود ادامه می‌دن. افرادی که درگیری‌های شخصی بیشتری داشتن یا در طول روز کسی رو بغل نمی‌کردن، علائم عفونی مختلفی رو نشون می‌دادن. بغل کردن باعث کاهش ترشح هرمون استرس‌زا می‌شه که سیستم ایمنی رو مهار می‌کنه و هرمون پپتید که عملکرد سیستم ایمنی رو کنترل می‌کنه رو افزایش می‌ده. کودکانتون رو چندین بار در روز بغل کنید تا سالم و ایمن بمونن. شما می‌دونید که حیوان تنبل(Sloth) از چه حمایت اجتماعی‌ای در طول تاریخ بهره برده که اینقدر خونسرده!؟

۱۰- کاهش ترس از مرگ
یک تحقیق منتشر شده در مجله «علم روانشناسی» نشون می‌ده که بغل کردن و لمس کردن ترس از مرگ رو کاهش می‌ده. در این تحقیق متوجه شدن که حتی بغل کردن یک شیء بی‌جان مثل عروسک خرس برای بدست آوردن آرامش مورد نیاز در لحظه کافیه. حالا تصور کنید اون کسی که دوست دارید رو بغل کنید تا سروتونین، دوپامین و آندورفین ترشح بشه و در نتیجه حس لذت و خوشحالی رو بهمراه داشته باشه. این احساسات باعث می‌شه احساس مرگ کمرنگ بشه. به کسانی که دوست دارین خرس تدی هدیه بدید.