1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫93 امتیاز از 57 رای
Loading...

چگونه کارت بازرگانی بگیریم؟

کارت بازرگانی

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی در واقع مدرکی است که به دارنده آن مدرک اجازه می‌دهد که به امر تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات کالا بپردازد. از کاربردهای کارت بازرگانی می‌توان به ثبت سفارش و ترخیص
کالا، واردات از مناطق آزاد، مبادرت به حق العمل کاری در گمرک و صادرات کلیه کالاهای مجاز اشاره کرد. در این مطلب مراحل گرفتن کارت بازرگانی و روند و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن را به طور کامل شرح خواهیم داد. برای دریافت کارت بازرگانی ابتدا باید شرایط کارت بازرگانی را داشته باشید.

شرایط دریافت کارت بازرگانی

ضوابط آموزشی

در اجرای تبصره ۱جزء ۱۱-۱-۲بند ۲ماده ۱۱آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و در راستای ارتقاء سطح علمی متقاضیان دریافت کارت بازرگانی جدید، حضور در دوره های آموزشیبرای کلیه متقاضیانی که برای اولین بار اقدام به دریافت کارت بازرگانی می نمایند به شرح ذیل الزامی می باشد.

مدرک تحصیلی:

متقاضیان اخذ کارت بازرگانی دارای مدرک دانشگاهی مرتبط:

متقاضیان فارغ التحصیل از دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های اقتصاد، مدیریت و بازرگانی و رشته های همانند به تشخیص اتاق می بایست در نشست توجیهی کارت بازرگانی به مدت ۲ تا ۳ ساعت شرکت نمایند.

متقاضیان اخذ کارت بازرگانی دارای مدرک دانشگاهی غیر مرتبط:

متقاضیان فارغ التحصیل از دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های غیر مرتبط با رشته های فوق می باشند، می بایست علاوه بر حضور در نشست توجیهی، در دوره های آموزشی تخصصی به مدت ۸ساعت نیز شرکت نمایند.

متقاضیان اخذ کارت بازرگانی دارای مدرک تحصیلی دیپلم و یا فوق دیپلم:

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه از آموزش و پرورش و یا فوق دیپلم از دانشگاه می باشند می بایست در نشست توجیهی، در دوره های آموزشی تخصصی به مدت ۱۲ ساعت نیز شرکت نمایند.

محتوای دوره های آموزشی تخصصی:

مقررات صادرات و واردات
قوانین و مقررات گمرک و ترخیص کالا
مدیریت خرید، سفارشات خارجی، اعتبارات اسنادی و ایکوترمز
تذکر: چنانچه متقاضیان قبلا دوره های آموزشی با محتوا فوق الذکر را گذرانده باشند با ارائه گواهینامه مربوطه و تایید آن توسط اتاق کافی به مقصود خواهد بود.

مدارک لازم برای گرفتن کارت بازرگانی(مدارک گرفتن کارت بازرگانی)

مدارک هویتی شامل (فتوکپی شناسنامه و کارت ملی)
مدرک پایان خدمت
داشتن حداقل سن ۲۳ سال
اخذ مدرک (گواهی) سوء پیشینه
داشتن عکس ۴×۶ پشت سفید
اخذ پلمپ دفاتر که از سال آن بیشتر از ۲ سال نگذشته باشد.
پرکردن اظهارنامه مربوطه
مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
ارائه اصل مدرک و کپی سند مالکیت ۶ دانگ و یا اجاره نامه ملکی تجاری یا اداری.
داشتن کد اقتصادی جدید.
اخذ مفاصا حساب مالیات (ماده ۱۸۶)
گواهی حسن حساب بانکی و نداشتن چک برگشتی

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده برای صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکتها رسیده باشد.
اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکتها.(برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکتها مراجعه فرمائید)
اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
فرم دال
اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس متقاضی.
اصل کارت ملی (در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی میباشد)
دو قطعه عکس (جدید ، تمام رخ ، ساده ، رنگی و با پشت زمینه سفید)
اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه) مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره
دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد .
تبصره: دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، ازارائه مدرک فوق معاف می باشند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید هستند .
اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
تبصره: متقاضیانی که سن آنان ۵۵سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند .
داشتن حداقل سن ۲۳سال تمام.
اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی (فقط روی فرم الف قابل قبول است) با مهر امضای رئیس شعبه. (ضمنا حسابهای جاری شتاب مربوط به شهرستانها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است). ضمنا حداقل یکسال از زمان افتتاح حساب گذشته باشد.
ارائه یکی از مدارک ذیل:
الف-اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
ج- اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)
ارائه کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور.
تذکر ۱: کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
تذکر ۲: ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است.
تذکر ۳: حضور متقاضی یانماینده قانونی او در مرحله برابراصل و تحویل کارت الزامی است.
تذکر ۴: برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد.
تذکر ۵: حضور متقاضی در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی پس از مراجعه به اتاق الزامی میباشد.
تذکر ۶: کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل می گردد.
تذکر ۷: متقاضیان محترم درانتخاب رشته فعالیتهای خاص درزمان تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود وبرای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی (فرآیند دریافت کارت بازرگانی)

در طی مراحل ثبت درخواست لازم است تا متناسب با نوع درخواست، فرم های گواهی از سامانه چاپ گرفته شده و جهت تایید به مراکز مربوطه به شرح زیر مراجعه شود:
برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به نزدیک ترین دفتر پلیس+ ۱۰مراجعه نمایید.
برای دریافت گواهی ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
برای تایید فرم حساب و حسن اعتبار بانکی (فرم الف) به بانکی که حساب جاری در آن دارید مراجعه نمایید.
برای تایید فرم تعهد و گواهی امضاء (فرم د) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.
برای دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار(برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
برای دریافت اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی و گواهی پلمپ دفاتر به نزدیک ترین دفتر پست مراجعه و پس از دریافت دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و کل) به اداره ثبت شرکت های محل مراجعه نمایید.
برای دریافت فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت Tax.gov.irمراجعه نمایید.
برای دریافت تایید صلاحیت مدیران خارجی (ویژه مدیرعاملان غیر ایرانی) به سفارتخانه متبوع مراجعه نمایید.

پیشنهاد مطالعه:  ثبت شرکت چگونه است؟

مراحل گرفتن کارت بازرگانی

1. مراجعه به وبسایت
برای شروع فرآیند گرفتن کارت بازرگانی ابتدا باید به وبسایت اتاق بازرگانیِ استان مربوطه مراجعه کنید. برای استان‌های مختلف وبسایت متفاوت است و با سرچ کردن در گوگل می‌توانید آدرس سایت اتاق بازرگانی استان خود را پیدا کنید. مثلا لینک زیر وبسایت اتاق بازرگانی استان تهران است.
اتاق بازرگانی استان تهران
همچنین می‌توانید به سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند نیز مراجعه کنید.
سامانه یکپارچه کارت هوشمند بازرگانی
2. ثبت نام در سایت و درخواست کارت بازرگانی
پس از مراجعه به وبسایت باید اقدام به ثبت نام و درخواست کارت بازرگانی کنید. برای ثبت نام در سایت ابتدا باید مشخصات فردی خود را ثبت کنید. سپس با تکمیل مدارک و گواهی‌های مورد نیاز که در مرحله قبل آن مدارک و نحوه دریافت آن‌ها را به طور کامل توضیح دادیم و اسکن آن‌ها منتظر بررسی غیرحضوری مدارک باشید. در صورتی که مدارک کامل باشد کارت بازرگانی شما صادر می‌شود.

تمدید کارت بازرگانی

مراحل تمدید کارت بازرگانی تاحدود زیادی همانند مراحل دریافت کارت بازرگانی می باشد. به این ترتیب که مدارکی چون حداقل مدرک دیپلم ، حداقل۲۳ سال سن، اجاره نامه ، مفاصاحساب دارایی، حسن اعتبار بانکی ، گواهی عدم سوء پیشینه و کارت پایان خدمت یا معافی مورد نیاز می باشد .
نکته مهم درخصوص تمدید این می باشد که علاوه برمدارک بالا نیاز به مفاصاحساب بیمه(درخصوص کارت های بازرگانی حقوقی) و پرداخت مالیات یک در هزار و سه در هزار کارکرد سال قبل می باشد .
یادآوری این نکته ضروری است که در هنگام تمدید کارت بازرگانی چنانچه کارت بازرگانی حقیقی باشددیگر نیاز به طی کلاس های آموزشی اتاق بازرگانی و شرکت در آزمون نیست و چنانچه کارت بازرگانی حقوقی بوده مدیرعامل شرکت هم تغییرنکرده باشد بازهم نیاز به گذراندن مجدد کلاس به هنگام تمدید کارت بازرگانی نیست. تنها زمانی در تمدید کارت بازرگانی نیاز به طی کردن دوره آموزشی است که مدیرعامل شرکت مربوطه تغییرکرده باشد.

چگونه انجام امور اداری در تهران و پیگیری کارهای اداری مربوط به اخذ کارت بازرگانی توسط سیمیا اداری انجام می شود؟

در گام نخست در وب سایت سیمیا سرویس، بخش انجام امور اداری (سیمیا اداری) ثبت سفارش انجام می شود سپس کارشناس سیمیا اداری جهت تشریح شرایط انجام امور اداری در تهران و پیگیری کارهای اداری در ایران با سفارش دهنده تماس می گیرد. پس از دریافت مدارک و اطلاعات لازم از سفارش دهنده، فرآیند انجام کارهای اداری در تهران آغاز می شود. در طی انجام امور اداری در تهران، اطلاعات اخذ شده در هر مرحله، به سفارش دهنده ارسال می شود. پس از اتمام انجام امور اداری در تهران، تمامی مدارک حاصل شده از پیگیری امور اداری در تهران به سفارش دهنده ارسال می گردد.

برای ثبت سفارش بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *