1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫94 امتیاز از 32 رای
Loading...

چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

معافیت کفالت مادر

در این مطلب مراحل دریافت معافیت کفالت مادر را به طور کامل شرح خواهیم داد. همچنین مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت مادر را به طور کامل توضیح خواهیم داد. دقت کنید معافیت کفالت، معافیت دائم در زمان صلح است. برای شروع فرآیند نخست باید شرایط دریافت معافیت کفالت مادر را دارا باشید.

شرایط معافیت کفالت مادر

1. پدر مشمول در قید حیات نباشد.
همچنین در صورتی که مادر مشمول طلاق دائم گرفته باشد و ازدواج مجدد نکرده باشد یا پدر در حبس باشد و از زمان ارائه حکم به منظور رسیدگی تا اتمام تاریخ حبس آن بیشتر از یک سال باقی مانده باشد، نیز می‌توان برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کرد.

2.مشمول نباید برادر تنی بالاتر از 18 سال داشته باشد
و یا در صورت داشتن برادر تنی بالاتر از 18 سال، وی با تایید شورای پزشکی توانایی مراقبت از مادر را نداشته باشد.

3. متقاضی فاید غیبت باشد
دقت کنید که در زمان دارا بودن معافیت تحصیلی هم می‌توان برای معافیت کفالت مادر اقدام کرد.

مراحل معافیت کفالت مادر

ابتدا باید متقاضی مدارک اولیه را تهیه و به سازمان وظیفه عمومی ارسال کند. پس از آن تاریخی از سمت سازمان وظیفه عمومی تعیین می‌شود که با در دست داشتن مدارک مرحله دوم(نهایی) باید در هیات رسیدگی شرکت کند و در صورت تایید هیات رسیدگی می‌تواند معافیت دائم خود را دریافت کند. در ادامه لیست مدارک اولیه و مدارک نهایی برای دریافت معافیت کفالت مادر را به طور کامل آورده‌ایم.

مدارک مورد نیاز (مرحله اول)

1. برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان (برگه شماره دو در دفترچه نظام وظیفه)
2. عکس رنگی 2*3 زمینه سفید و تمام رخ مشمول
3. تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی
4. تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس‌دار
5. تصویر گواهی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مراجع صادر کننده یا ثبت اسناد برابر با اصل شده است.(مشمولان دارای تحصیلات غیر دانشگاهی برگه شماره 3 در دفترچه نظام وظیفه را پر کنند.)
6. برگ تکمیل شده واکسیناسیون(برگه شماره 4 در دفترچه نظام وظیفه)
7.گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی برای مشمولانی که در حین خدمت اقدام می‌کنند.
8. تصویر تمام صفحات شناسنامه پدر، مادر، خواهران و برادران
9. برگ تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول (برگه شماره 1 در دفترچه نظام وظیفه)
10. برگ تکمیل شده معاینه اولیه مشمولان(برگ شماره 5 در دفترچه نظام وظیفه)

مدارک مورد نیاز (مرحله دوم)

1. اصل و تصویر شناسنامه عکس‌دار مشمول(یک نسخه)
2. اصل و تصویر صفحات شناسنامه پدر و مادر مشمول(یک نسخه)
3. تصویر صفحه اول شناسنامه برادران و خواهران مشمول(یک نسخه)
4. اصل گواهی فوت پدر در صورتی که فوت کرده باشد و یا نامه‌ای از محاکم قضایی مبنی بر اینکه بیش از یکسال از حبس پدر باقی مانده است. و یا اصل و رونوشت طلاقنامه مادر در صورت طلاق.
5. دو قطعه عکس 3*4 مادر مشمول
6. یک نسخه تصویر شناسنامه و یا خلاصه فوت همسر یا همسران دیگر مادر مشمول در صورت وجود
7. یک قطعه عکس رنگی 2*3 زمینه سفید و تمام رخ مشمول
8. برگ تکمیل شده تحقیق وضعیت توسط نیروی انتظامی یا وظیفه عمومی(برگ شماره 7 در دفترچه نظام وظیفه)
9. اصل گواهی تحصیلی
10. برگ معاینه پزشکی برادر بیشتر از 18 سال مشمول مبنی بر اینکه به علت بیماری یا نقص عضو قادر به مراقبت و نگهداری از مکفول نمی‌باشد.
11. گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی برای مشمولانی که در حین خدمت اقدام می‌کنند.
12. تهیه برگ اول قبض 23000 ریالی مخصوص خدمات پستی کارت معافیت و یک عدد پاکت ارسال کارت از دفاتر پستی.
13. برگ تکمیل شده تاییدیه وضعیت مشمول (برگ شماره 8 در درفترچه نظام وظیفه)
14. اصل فیش بانکی واریز مبالغ مورد نیاز که در دفترچه نظام وظیفه آورده شده است
15. برگ تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول (برگه شماره 1 در دفترچه نظام وظیفه)

 


توجه:

با توجه به قوانین و ضوابط خاص مربوط به امور معافیت سربازی با کفالت و نیز شرایط خاص هر کدام از متقاضیان این امر، دستورالعمل واحدی برای رسیدگی به درخواست معافیت کفالت مادر مطابق با شرایط خانوادگی افراد مختلف وجود ندارد.

لذا جهت اطلاع دقیق از واجد شرایط بودن این نوع معافیت، توصیه می شود از طریق مراجع ذی ربط اقدام نموده و یا درخواست پیگیری سربازی خود را به کارشناسان سیمیااداری ( انجام امور اداری در تهران ) واگذار نمایید.

شما می‌توانید پیگیری کلیه روند دریافت معافیت کفالت مادر را تا رسیدن به نتیجه به کارشناسان سیمیااداری بسپارید.

برای ثبت سفارش گرفتن کارت معافیت کفالت بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید:

ثبت سفارش

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

286 thoughts on “چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

 1. ممصطفی says:

  سلام من پدرومادرم الان سه ساله طلاق گرفتنو تنها پسر خانواده هستم چون غیبت داشتم نتونستم کفالت بگیرمو رفتم خدمتو الان شش ماه اضافه ای که داشتم به خاطرغیبتم پر شده حالا میتونم اقدام کنم واسه معافیت؟؟؟

 2. سالار says:

  سلام
  من قبلا اقدام کرده بودم برای معافیت کفالت مادر، چون 30 ماه نگذشته بود معافیت موقت کردن. خرداد که دوره 30 ماهه تموم شد مراجعه کردم به نظام وظیفه برای تبدیل به معافیت دائم. مدارک رو گرفتن گفتن دو سه ماه دیگه دعوت نامه میاد براتون که بیایید. میخوام بدونم دعوتنامه برای چیه؟ مجددا کمسیون تشکیل میدن؟ مگه بعد گذشت 30 ماه معافیت موقت به دائم تبدیل نمیشه؟

 3. مهدی says:

  سلام من 3برادر درم دوتاشون خدمت نرفتن زن و بچه دارن جدا زندگی میکنن 20سالمه دانشجو پدرم 9سال فوت کرد من میتونم کفالت مادرم بگیرم

 4. Peyman says:

  سلام اقا امير
  من سي و دو ماه هست كع پدر و مادرم جدا شدند و خودم مشغول به تحصيل فوق ديپلم هستم و يك ترم مرخصي گرفتم براي كارم ميخواستم بدونم كه برگه ي اشتغال به تحصيلم به چه شكل هست چون زمان گرفتن مدرك فوق ديپلم من بيشتر از زمان عادي ميشه

 5. خسرو says:

  با سلام,پدر و مادر من سال 77 از هم طلاق رسمی گرفتن و سال 94 پدرم فوت کرد,برای کفالت مادر فاقد همسر برای کدوم کفالت باید اقدام کنم,تنها پسر بالای 18 سال هستم.

 6. علی says:

  سلام من 20ساله هستم وبرادر8ساله دارم پدرم زنده است و مادرم 3سال است طلاق گرفته و من سرپرستش هستم یک ترم دانشگاه رفتم و ترم بعدرامرخصی گرفتم وسرکارمیروم و ازدواج هم کرده ام آیامن میتوانم کفالت مادرم را بگیرم و معاف شوم

 7. امیر says:

  سلام خدمت ادمین آقای امیر
  یک سوال داشتم.
  ما سه برادر هستیم. برادر بزرگم از معافیت کفالت استفاده کرد و فوت شده است. خودم هم که پسر دوم هستم تا به حال دارای معافیت تحصیلی بودم و ازدواج کرده ام (از این جهت که با مادرم زندگی نمیکنم) و برادر کوچکترم هم دارای پایان خدمت است و حدود 25 ساله و با مادرم زندگی میکند. آیا با این شرایط میتونم من معافیت کفالت بگیرم؟ اگر نه تحت چه شرایطی میتونم بگیرم؟
  ممنون میشم پاسخمو بدید

 8. میلاد says:

  سلام،خسته نباشید من عضو کمیته امداد هستم.برای دریافت مافیت کفالت باید از امداد اقدام کنم یا خودم میتونم از بیرون بگیرم؟
  آخه اگه از امداد اقدام کنم پرونده منو میبندن

 9. beik says:

  باسلام.من فرهنگی هستم وفرزند بزرگ خانواده.دوبرادر کوچکتر دارم که هردو خدمت سربازی رو تموم کردن وازدواج هم کردن.محل خدمت من در شهر دیگری است که میخوام برای منتقل شدن به شهر محل سکونتم از کفالت مادرم که مدت 19سال پیش طلاق گرفته استفاده کنم.لطفا راهنماییم کنیین ومراحل اداری ومدت زمانی که طول میکشه رو بفرمایین.

 10. پدرام says:

  سلام
  من پدرم فوت کردن یک برادر و خواهر بزرگتر دارم که برادرم هم خدمت رفته هم ازدواج کرده و ساکن تهران نیست میخواستم ببینم میتونم برای کفالت مادرم اقدام کنم.ممنون

 11. علی says:

  سلام
  ببخشید کسی که معافیت موقت داره و دانشجوی انصرافی هم باشه و هنوز از تحصیل مجدد استفاده نکرده قبل از پایان یافتن معافیت موقت میتونه کنکور بده و از تحصیل مجدد و معافیت تحصیلی استفاده کنه؟

 12. سعید says:

  سلام خسته نباشید .
  ما 2 برادر هستیم که من 18 ساله و داداشم 26 ساله می باشد و ازدواج کرده است و از ما جدا می باشد و از طریق 25% جانبازی پدرم از خدمت معاف شده است..
  پدرم 7 سالی می باشد که فوت کرده و من با مادرم تنها زندگی میکنم .میخواستم بدونم میشه کفالت مادرم رو بگیرم؟
  ممنون

 13. مرتضی says:

  سلام امیر خان.ایا اگر دو برادر باشیم و برادر بزرگتر سربازی رفته باشد و متاهل شده باشد پسر کوچکتر میتواند کفالت مادر مطلقه را بگیره؟

 14. حسین says:

  سلام من20سالمه پدرم فوت کرده دوتا برادر از خودم کوچیک تر دارم یکیش18سالشه اون یکیش16میخوام کفالت مادر بگیرم ایا ممکن هست دفترچه پست کنم سره غیبتی ک دارم بهم معافی تعلق نگیره

 15. حسین says:

  سلام من20سالمه پدرم فوت کرده دوتا بردار دارم یکیشون16سالشه اون یکی18میخوام کفالت مادر بگیرم ایا با این غیبتی ک دارم ب من تعلق میگیره یا ن

 16. رامین says:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید من پدرم چند سالی هست که فوت کرده و دو برادر بزرگتر از خودم دارم که برادر بزرگم ازدواج کرده و دارای فرزند میباشد و در شهر دیگری زندگی میکند و برادر وسطی هم در حال گذراندن خدمت سربازی است میخواستم بدانم ایا بنده میتوانم بعنوان سرپرست مادر از خدمت سربازی معاف دائم شوم یا خیر؟
  خودم هم در حال حاضر معافیت تحصیلی دارم.

 17. sepehr says:

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم من پدرم معتاد هستش و حدوده 7الی 8 ماه که از خونه رفته و خرج خونه (مادرم و برادر کوچکم )با بنده هستش،یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و سربازی را تمام کرده ،من خودم در حال خدمت هستم
  من میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟؟

 18. مجید says:

  سلام
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  من مادرم بیماری قلبی و نیاز به مراقبت داره پدرمم از کار افتاده است و چند برادر ناتنی دارم که سالی یکبار هم به ما زنگ نمیزنن و خانوادم تحت پوشش کمیته امداده
  آیا باتوجه به این که پدرم توان مراقبت از مادرمو نداره راهی برای گرفتن کفالت مادرم وجود داره
  ممنون میشم جواب بدید

 19. امین says:

  سلام آقا امیر.من پدرم فوت شده برادر بزرگتر دارم اما ازدواج کردن و هیچکدوم از معافیت کفالت استفاده نکردن.ازتون سوال کردم فرمودید شامل معافیت میشم اما امروز که اقدام کردم گفتن شامل معافیت نمیشم.مشکل از کجاس؟چجوری پیگیری کنم؟خیلی ممنون.

 20. میلاد says:

  سلام، بردارم بالای 18 ساله و معافیت پزشکی داره و ازدواج کرده، خودم هم ازدواج کردم، آیا میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم؟

 21. آیدین says:

  سلام من الان در حال خدمتم و مادرم طلاق گرفته ولی قبلا سنوات داشتم و نمیتونستم اقدام کنم برای معافیت الان که سنوات ها بخشوده شدن میتونم اقدام کنم ؟

 22. سعید says:

  سلام
  دوستان من دفترچه خودمو فرستادم احتمالا اول برج 10 اعزامم از طرفی پدر و مادرم دارن طلاق میگیرن تو این روز ها……اگر من حین خدمت هم باشم و ا زمان اعزامم قضیه طلاق طول بکشه….میتونم از مدارک طلاق ارایه بدم همون موقع و معافیت موق بگیرم؟؟؟؟؟ تو رو خدا جواب بدیییییید کل زندگیم رو هواست…نظام ویفه درست جواب نمیده

 23. saeed says:

  سلام
  دوستان من دفترچه خودمو فرستادم احتمالا اول برج 10 اعزامم از طرفی پدر و مادرم دارن طلاق میگیرن تو این روز ها……اگر من حین خدمت هم باشم و ا زمان اعزامم قضیه طلاق طول بکشه….میتونم از مدارک طلاق ارایه بدم همون موقع و معافیت موق بگیرم؟؟؟؟؟ تو رو خدا جواب بدیییییید کل زندگیم رو هواست…نظام ویفه درست جواب نمیده

 24. بهزاد says:

  سلاموقت بخیر اقا امیر من برادر بزرگم خدمت نرفته و برادر کوچکتر از اون رفته خدمت و من 21سالمه دانشحو ام ایا میتونم معافیعت پرستاری خانواده رو بگیرم برادر بزرگم خدمت نرفته متاهل هست ولی از اون کوچیک تر رفته خدمت و مجرد جدا از ما

 25. Roya says:

  سلام ،برادرم در حال گذروندن خدمت سربازیه ،پدرو مادرم دارن طلاق میگیرن ،آیا امکان اقدام برای معافیت هست ؟

 26. sepehr says:

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم من پدرم معتاد هستش و حدوده 7الی 8 ماه که از خونه رفته و خرج خونه (مادرم و برادر کوچکم )با بنده هستش،یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و سربازی را تمام کرده ،من خودم در حال خدمت هستم
  من میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟؟

 27. علی says:

  سلام میخواستم بدونم در کمیسیون کفالت مادر چه سوالاتی از مادر پرسیده میشود من فردا کمیسیونم تشکیل میشه

 28. علی says:

  سلام میخواستم بدونم در کمیسیون کفالت مادر چه سوالاتی از مادر پرسیده میشود من فردا کمیسیونم تشکیل میشه میشه توضیح بدین لطفا

 29. محمد says:

  سلام.خسته نباشید
  تورو خدا کمکم کنید پسر بزرگ خانواده ام پدرم فوت شده و چون برادر بالای ۱۸سال دارم بهم کفالت نمیدن در صورتی ک برادرم دانشجو هست.من باید چیکار کنم؟تو رو خدا جواب بدید

 30. رامین says:

  با عرض سلام
  ببخشید ی سوال دارمپدر و مادر مان حدود 1 ماه است که طلاق گرفتند، الانم وقت سربازیم رسیده ، معافبت سربازی میدن بمن؟

 31. میلاد says:

  سلام من یه ساله مادرم از مدرم جدا شده بعدش مادرم قبلا از جدرم ازدواج دیگه ای داشته ک حدود 20 ساله جدا شدن و دو تا پسر داره ازون شوهر قبلیش ک هردو بالای 25 سال هستن میخواستم بدونم کفالت ب من تعلق میگیره؟

 32. میلاد says:

  سلام من یه ساله مادرم از پدرم جدا شده بعدش مادرم قبل از پدرم ازدواج دیگه ای داشته ک حدود 20 ساله جدا شدن و دو تا پسر داره ازون شوهر قبلیش ک هردو بالای 25 سال هستن میخواستم بدونم کفالت ب من تعلق میگیره؟

 33. امید says:

  سلام آقا امیر. سن پدرو مادر اگه بالا باشه مثلا 60سال برای معافی کفالت مادر گیر نمیدن؟؟

 34. MiLaD says:

  سلام بنده 29 سالمه به دلیل مشغله کاری و کمی مشکلات خانوادگی نتونستم خدمت سربازی برم
  پدر و مادر حدود 5 سالی هست که جدا شدن و من از مادرم مراقبت میکنم . مادر بنده نزدیک به 20 سال که از ناراحتی اعصاب رنج میبره و به تازگی یعنی حدود 12 سالی میشه که به دیابت نوع دوم مبتلا و نیاز به مراقبت داره
  برادری دارم که از بنده 7 سال بزرگتره و سالها پیش مافعیت پزشکی گرفت و در حال حاضرم 3 سالی میشه خارج از کشور زندگی میکنه با خانوم و پسرش .
  شرایت معافیت کفالت و دارم یا خیر ؟

 35. امید زندگانی says:

  باسلام و احترام
  بنده مادرم حدود 9 ماه است طلاق گرفته است و من یک ترم مانده درسم را تمام کنم و یک برادر بزگتر دارم که ازدواج کرده و بچه داره و قادر به تامین و کفالت مادرم نمی باشد و حال من و مادرم و خواهر مجردم تنها زندگی میکنیم آیا من میتوان معاف شوم را حل؟باتشکر و امتنان…

 36. میلاد says:

  سلام وقت بخیر
  من 27سالمه و پدرم 8سال پیش فوت کرده ، دوبرادر دارم که هردو ازدواج کرده و بچه دارند و زندگیمستقل دارند ودر شلامتی کامل هستند، مادر بنده هم از تامین اجتماعی مستمری بگیر پدرم هست من هم دانشجوی ترم 6 ارشد هستم
  میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم را بگیرم؟؟
  لازم به ذکر است برادر بزرگتر من سربازی رفته و برادر کوچکترم بخاطر قانون دوبرادری معاف شده است
  ببخشید طولانی شد خواستم کامل باشه چون جوابتون برای زندگیم خیلی مهمه

 37. امیر says:

  سلام .من مادرم طلاق گرفته با مادرمون زندگی می کنیم یه برادر دارم 25 سالش هست دفترچه پست کرده داره می رود خدمت .من 18 سال سن دارم می خواستم بدونم من معاف می شم یا خیر اگه سریع جواب بدید ممنون می شم

 38. مھدی says:

  سلام جناب امیر
  دو سال پیش پدر من فوت کردہ ؛ ما دو تا برادر ھستیم ؛ برادرم 27 سالشہ سربازی رفتہ و ازدواج کردہ ماہ پیش ؛ منم برادر بزرگترم کہ 5 ماہ ھست دارم خدمت میکنم و در حال حاضر تنھا کسی ام کہ از مادرم مراقبت میکنہ
  میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم در حین خدمتم
  اگہ میشہ راھنماییم کنید کہ چی کار باید بکنم برای معافیت

 39. Mohammad says:

  سلام خسته نباشید من پدرم فوت شده دو تا هم برادر دارم که دو تاشنم سربازی رفتن و دو تاشونم الان ازدواج کردن و رارن مستقل زندگی می کنن می خواستم بدونم من می تونم کفالت مادر رو بگیرم؟

 40. حسن says:

  سلام. ببخشید پدر و مادر من 3 سال پیش جداشدند و مادرم هم ازدواج نکرده اما به دلیل المثنی بودن شناسنامه های پدر و مادرم طلاق در آنها قید نشده.فقط مدرک طلاق رسمی به طور جداگانه وجود داره. حالا دوتا سوال دارم یکی اینکه اگر تحقیق محلی انجام بشه کسی ازین جریان مطلع نیست و دیگه این که ایا امکان داره که از ما خواسته بشه که طلاق باید در شناسنامه ها وارد بشه؟ چون به دلایل وضعیت کاری و فرهنگی جامعه هیچکدوم مایل به وارد کردن در شناسنامه نیستند. ضمنا من متقاضی کفالت مادرم هستم وتنها فرزند او هستم.

 41. وحید says:

  سلام خدمت دوستان عزیز ، من ۲۸ سالمه دانشجوی کارشناسی ارشد، در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می کنم ، پدرم در سال ۷۵ فوت کرده ، در برادر بزرگتر از خودم دارم که ازدواج کردند و هیچ کدام از معافیت کفالت استفاده نکردن ، من در حال حاضر با مادرم در یک استانی دیگر زندگی می کنیم ، می خواهم بدونم که ایا امکان گرفتن معافیت کفالت برای من هست یا نه ؟

  با تشکر

 42. احمد says:

  سلام امیر جان ممنون از صبروحوصله شما وتشکر میکنم ازاینکه به تک تک سوالات ما پاسخ دقیق میدین

  امیرجان سوالم این بود من دانشجوام یگانه پدرم بصورت عادی محلی باحضورچندتا شاهد مادرم طلاق دادن،،الان پدرم تحت پوشش کمیته امداده،ولی مادرم ازش جدا وخودم سرپرستیش میکنم،بنظرشما کمیته ازطریق کمیته برا معافیتم اقدام کنم یا ازطریق نظام وظیفه؟؟درضمن برا معافیت آیابه طلاق عادی محلی همراه بااستشهادیه شوراشهر،استناد میکنن؟من چیکارکنم راهنمایم کنید خیلی ممنون

 43. سجار says:

  سلام.من مادرم 3 ساله طلاق گرفته یه برادر بزرگتر از خودم دارم که اون تو تبریز زندگی میکنه به دور از ما.من و اون ناتنی هستیم و اون هیچ کمک خرج مادرم نیست و اون سربازیشوتموم کرده و من معرفی از بهزیستی گرفتم دادم به نظام وظیفه..وحالا من میخام کفالت مادر بگیرم آیا میدن؟
  زود جواب بدین توروخدا

 44. ماهان says:

  سلام لطفا جواب بدید
  مادر و پدرم ۱۵ ساله طلاق گرفتن
  من ۱۹سالمه و برادر بررگم سربازه
  ایا من میتونم کفالت مادر بگیرم؟؟؟؟؟؟؟

 45. احمد says:

  سلام یعنی واقعا هیچ کسی نیست جواب اینهمه جوان بلاتکلیف بده ،توروخدا آقا امیر جواب بدین منتظریم،،باتشکر

 46. عباس says:

  سلام..پدرم 6 ساله فوت شده..دوتا برادر دارم هر دو متاهل هستن و دور از ما زندگی میکنند و فرزند دارند..من و مادرم تنها زندگی میکنیم و مستمر بگیر پدرم هستیم .آیا میتونم معافیت بگیرم؟

 47. محمد says:

  سلام تورو خدا جواب بدید پدر مادر من یه 1 ماهی هست از هم طلاق گرفتن یه دداش دارم سربازه خودمم 19 سالم وغیبت هنوز نخوردم میتونم معافیت کفالت بگیرم
  1معافیت موقت گرفتم بعد سی ماه دایم میشه

 48. موید says:

  سلام خسته نباشین
  ببخشین من برادری دارم که 34 سالشه و صاحب زن و فرزنده . و کاملا مستقل ار ما زندگی میکنه . من با توجه به فوت پدرم میتونم از قانون کفالت به نفع مادرم استفاده کنم ؟

 49. نوین says:

  سلام.من پدر واقعیم فوت کرده و مادرم مجدد ازدواج کرد یه برادر بزرگتر دارم که کفالت منو گرفت من الان 23 سالمه برادرم از ایران رفته و شهروند کشور دیگری شده و پدرخوندم نزدیک 70سالشه و من دانشجو هستم و میخام برای کارشناسی ارشد بخونم و غیبت ندارم ایا من میتونم کفالت مادرمو بگیرم.در ضمن پدر خوندم یه پسر داره که ازدواج کرده و شهری دیگست.لطفا راهنماییم کنید

 50. امید says:

  با سلام.ببخشید من مادرم حدود 20 سال پیش فوت شده و بابام یه زن دیگه گرفته و از زن دوم بابام یه برادر دارم که خدمت رفته و یه خواهر دارم که ازدواج کرده ،الانم چند ساله بابام فوت شده ،خواستم بدونم میتونم معاف بشم یا نه؟ زودتر جواب بدید ممنون میشم.

 51. داريوش says:

  سلام.من از حضرت عالي سوالي داشتم.من فرزند دوم هستم و برادر بزرگتر دارم كه پدرمان سال 82 فوت شده.برادرم سربازي نرفته و با ما هم زندگي نميكنه و سرباز غايب است.در حال حاضر هم مادرم بيماري قلبي دارد و سكته قلبي كرده.من هم كار ميكنم و درس خواندم و ارشد گرفتم و تا اسفند امسال وقت دارم دفترچه بفرستم و سرباز غايب نيستم.ميخواستم بدانم آيا امكان اين هست كفالت مادرم را بگيرم.خيلي ممنون ميشم پاسخ من را بدهيد.

 52. احمد says:

  می خواستم بدونم،من که برادر بزرگم بخاطر بیماری پدرم کفالت گرفته،
  من می تونم بخاطر اینکه مادرم هم بیمار است و نامه پزشکی و … ایشان کامل قابل ارائه است ، کفالت بگیرم؟
  نکته دیگه اینکه برادر بزرگم از خانواده جدا شده و الان بنده پدر و مادرم را نگهداری می کنم؟

 53. امیر says:

  از تاریخ درخواست چه مدت طول میکشه تا به کمیسیون کفالت معرفی بشیم؟ الان که حدود دو ماه گذشته و هنوز به کمیسیون معرفی نشدم، باید چه کار کنم؟

 54. ابوالفضل says:

  سلام
  من چند روزه ترک خدمت کردم و به دلیل مشکلاتم نمیتونم برم تک پسره هستم پدرم ما رو ترک کرده و هیچ خیری ازش نداریم و من مدرکی هم ندارم آیا من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم
  خواهش میکنم پاسخ بدید خیلی زوری هست ممنون

 55. امید says:

  با سلام
  معافیت کفالت مادر فقط به افرادی داده میشه که تک پسر هستن و یا از طریق کمیته امداد یا بهزیتی برای معافیت اقدام کردند به شرطی که غیبت نداشته باشند. ماده مکرر قانون 44 برای تحت پوشش های کمیته امداد و ماده 6 بهزیستی برای افراد مستمری بگیر بهزیستی. بعد از دریافت معافیت پرونده شما در کمیته امداد و یا بهزیستی بسته میشه.

 56. morteza says:

  سلام‌من معافیت تحصیلی دارم دو تا داداش از خودم بزرگتر دارم اولی وقتی پدرم زنده بود کفالته پدرمو گرفته چون سنه پدرم بالای شصد سال بود و الان ازدواج کرده..داداشه دومم متاهله و از ما جداس حقیقتا سربازیم نرفته…الان مادرمو بهازیستی ثبت نام کردم میخاستم بدونم من میتونم کفالت مادرمو بگیرم

 57. حسن says:

  سلام خسته نباشید.لطفا سوال من را جواب دهید.
  من پدر و مادرم ۸ساله طلاق گرفتن وطلاق هم ثبتی بوده میخواستم ببینم مادرم بعداز اینکه من معافیت گرفتم میتونه ازدواج کنه یا خیر؟ممنون میشم پاسخ بدید

 58. مسعود says:

  سلام من 21 سالمه و برادر 16 ساله دارم پدرم فوت شده و غیبت ندارم.میخواستم بدونم اینکه مادرم حقوق بازنشستگی پدر خودشو دریافت میکنه برا ی معافیت کفالت من مشکلی پیش نمیاره؟ممنون میشم زودتر جواب بدین زمانم کمه

 59. ابوالفضل says:

  با سلام ببخشید میخواستم بدون من ۴تا داداش بزرگتر از خودم دارم و همشون داماد شدن و بنده معافیت تحصیلی ندارم وبا مادرم تنها زندگی میکنم میشه کفالت مادر را بگیرم

 60. ابوالفضل says:

  با سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم من ۴ تا داداش بزرگتر از خود دارم و همشون داماد شدن و بنده تنها با مادرم زندگی میکنم معافیت تحصیلی ندارم میخواستم بدونم کفالت مادر شامل من میشه

 61. سهیل says:

  سلام
  ببخشید میتوانم معافیعت کفالت مادرم را بگیرم
  پدرم فوت نموده است (مادرم وبرادرم دچار بیماری ام اس میباشند ) برادرم خدمت وظیفه را انجام داده است
  آیا معافیعت شامل من میشود
  ممنون میشوم پاسخ بدهید
  تشکر

 62. ساسان says:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده ۱۵سال پدرم فوت کرده و دوتا برادریم برادر بزرگترم تقریبا ده سال پیش کفالت مادرمو گرفته اگه برادرم کفالت و سرپرستی مادرمو ابطال کنه ایا بنده می تونم سرپرستی مادرمو بگیرم در صورت ابطال کارت برادر بزرگترم؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

 63. میلاد says:

  باسلام و خسته نباشید
  پدر و مادر بنده یکسال و هفت ماه هست که از هم جداشدن و من تک فرزند هستم و فعلا معافیت تحصیلی دارم . میخواستم ببینم الان باید برای معافیت موقت اقدام کنم ، یا اینکه بذارم 30 ماه که گذشت برای معافیت اقدام کنم ؟ اگر برای معافیت موقت اقدام نکنم ، بعد از 30 ماه برای معافیت مشکلی پیش میاد ؟

 64. علی حسینی says:

  سلام..من مادرم طلاق گرفته..اهل روستا هستیم خودم هم دانشجو هستم و هم کار کشاورزی می کنم ..مادرم طلاق گرفته ولی از خونه پدرمون نرفتیم به دلایلی مسایل زناشویی فقط جدا شدند یعنی از ترس حرف مردم تو حیاط خونمون موندیم..من فقط خودمو مادرم هستم ..الان ۲سال جدا شدند امکان داره معاف بشم..خودم هم ۲۱سالمه الان دانشجو هستم

 65. ناصرمحمدی says:

  با سلام و خسته نباشید پدر من فوت شده من کارت معافیت کفالت مادرم رو گرفتم و الان هم برادر کوچک من 8 ماهه که سرباز هست آیا میشه برادرم رو هم معافیت کفالت بگیریم ؟؟؟؟ توضیح اینکه من بیماری صع بواعلاج روماتیسم دارم و ازدواج هم کرده ام خواهش میکنم راهنمایی کنید.

 66. AMIR says:

  باعرض سلام و خسته نباشید./من پدرم چندسالی هست فوت کرده ی برادر از خودم بزرگ تر دارم اما ازدواج کرده.میخاستم بدونم امکان این ک کفالت مادر بگیرم هست یا ن؟؟؟؟؟ لطفا هرکی میدونه جواب منو بده ممنون میشم

 67. سام says:

  با سلام
  1) میخواستم بپرسم آیا قبل 30 ماه معافی میتوان گرفت؟
  2) اگر من قبل از 30 ماه سرباز بشوم و سربازی را نروم، باز هم میتوان کفالت مادر را بگیرم یا خیر؟

 68. حکیم says:

  سلام
  بنده با مادرم زندگی می کنم.پدرم فوت کرده و برادران و خواهرانم همگی ازدواج کردند و جدا از ما زندگی میکنند. و هیچ کدام شرایط رسیدگی به مادرم را ندارند.مادرم تحت پوشش بیمه اجتماعی می باشد و حقوق باز نشستگی پدرم را دریافت میکند ولی چون فقط من با ایشان زندگی میکنم و همچنین سن مادرم 59 سال است،بنظر شما بنده میتوانم کفالت مادرم را بگیرم.آیا تصبره ای برای بنده وجود ندارد. از چه راهی میتوانم اقدام کنم.
  تشکر

 69. احمدرضا says:

  سلام من ۱۹سالمه سه تا داداش بزرگتر ازخودم دارم که هر سه تاش سربازی رفتن وداداش بزرگم ازدواج کرده و اون دو تا داشم هم هنوز ازدواج نکردن وپدر عزیزم از این دنیا رفت وبه آخرت سفر کرد ومادر عزیز تنها ماند میخواهم بدانم آیا من میتوانم کفیل مادرم بشم یا خیر در ضمن بابام فرهنگی بود لطفا اگر راهی برای معافیت من هست راهنمایی کنین انشاالله که خداوند پاداش شما عزیزان را اگر در این دنیا نشد در آخرت حتما خواهد داد یا علی
  منتظرپاسخ شما هستم

 70. شایان says:

  با عرض سلام

  من دانشجوی 21 ساله ای هستم که پدرم به تازگی فوت کرده است.
  برادر بزگتر از خودم دارم ولی ازدواج کرده است.
  آیا من میتوانم با عنوان کفالت مادرم معاف بشوم؟

 71. نیما خسروی says:

  سلام.
  پدر من 16 بهمن فوت کردن. فردا دهم اسفند مدارکم رو تحویل نظام وظیفه میدم. یک خواهر تنی ازدواج کرده فقط دارم و دو برادر ناتنی که بچه پدرم هستن دارم.
  میخواستم بپرسم بهم کفالت مادر تعلق می گیره؟
  چند روز طول میکشه تا نامه تسویه یگانم بیاد؟
  بعد تسویه دیگه خدمت نمیکنم درسته؟

 72. امیرحسسین says:

  سلام وقت بخیر.من دو برادر دارم که هر دو نفر معاف شدن یکی کفالت پدرم یکی هم معافیت پزشکی.الان پدرم فوت شده هر دو هم رفتن سر خونه زندگی خودشون و منو مادرم تنها زندگی میکنیم..میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم

 73. Armin says:

  سلام پسری 19 ساله و دانشجو هستم خانوادم تقریبا 1 سال پیش طلاق گرفتن برادری دارم 34 ساله ک ازدواج کرده و صاحب 2 فرزند است و یک خواهر کوچکتر از خود دارم برادرم و خونوادش صب تا شب در حال کار کردن هستن مادرم مشکل اعصاب و کم خونی داشته و من خرج غذا و لباس و اینا رو میدم ایا میشه معاف

 74. عارف says:

  سلام و عرض ادب , اگه پدر و مادر در قید حیات نباشند و همچنین تک فرزند باشیم با توجه به کدوم یک از بند ها میتونم معافیت رو بگیرم ؟؟ تشکر

 75. عدنان says:

  سلام
  من پدر و مادرم جدا از هم زندگی می کنند و طلاق نگرفتند . در این صورت تکلیف چیه؟

 76. محمد says:

  واقعا قانون مسخره ایه ک برادر بزرگتر داشته باشی نمیتونی معافیت کفالت بگیری تو این زمونه مردم بزور از پس خرج خودشون برمیان اونوقت داداش من ک ازدواج کرده زندگیش جداس چطوری میتونه کمک حال مادرم باشه؟

 77. جواد says:

  سلام برادر بزرگتر بالای18 سال دارم و جدا زندگی میکنه.در این صورت تکلیف چیه؟

 78. Mohammad says:

  سلام و خسته نباشید من 18 سال دارم (غیبت ندارم و بلافاصله بعد از 18 سالگی معافیت تحصیلی گرفته ام و در حاله تحصیل در مقطع کاردانی می باشم) باتوجه به اینکه پدرم فوت شده معافیت کفالت مادر شامل حال من می باشد ولی پدره من جانبازه 35 درصد هم بودن که باعث میشه معافیت از طریق جانبازی پدر هم شامل من بشود . خواستم بدونم که کدام معافیت دارای اعتبار بیشتری هست و توصیه میشود ؟

 79. abas says:

  باسلام
  بنده پدرم دوساله که فوت کردن و چهاربرادر بزرگتر دارم که ازدواج کردن و همگیبشان بچه هم دارند وجدا ازما زندگی میکنند میخواستم بدونم میتونم ازمعافیت کفالت مادر استفاده کنم؟غیبت هم ندارم .خواهش میکنم فورا جواب رابرام ایمیل کنید.ممنون میشمabasrezaei29@gmail.com

 80. نوید says:

  سلام خواستم بدونم که کسی که دو قلو باشه و یک نفر با مادر یک نفر دیگه با پدر و او نفری که با پدره ازدواج کرده اون که با مادرشه میتونه کفالت بگیره

 81. نوید says:

  زمان طلاق 5 ساله میگذره و من با مادرمم و کار میکنم خرجمون رو در بیاریم پرسیدم گفتن شما همه شرایط رو دارین فقط چون دوقلو هستم نمیشه برادرم ازدواج کرده الان من باید چیکار کنم هیچ تبصره ای واسه دو قلو بودن نیست لطفا اگه کسی میدونه بگه با تشکر

 82. حسن says:

  سلام
  بنده تنها فرزند ذکور مادرم هستم. مادرم ازدواج مجدد کرده اما همسرش نیازمند مراقبت می باشد .
  نده میتونم واسه کفالت مادرم اقدام کنم؟

 83. حسن says:

  سلام خسته نباشید.من مادرم ۸سال است طلاق گرفته وثبت هم شده من الان ۱۷سال دارم ولی مادرم در خارج زنوگی میکنه ایا من میتونم سال بعد برا معافیت اقدام کنم

 84. yasin says:

  سلام دوستان عزیز
  من مادر دارم که طلاق و بازنشته نیرو های نظامی و حقوق بگیره
  می خوام ببینم منم می تونم تحت کفالتش بگیرم و معاف شم یا ن?
  دوستان هرکسی در این زمینه اطلاعاتی داره بگه لطفاً

 85. vafa.fixx7221 says:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من میتونم کفالت مادر رو بگیرم پدرم از سال ۸۸ تا ۱۳۰۴ حبس دارد و تک فرزندم غیبت هم ندارم تنها نون اور مادرمم منم میشه گرفت؟

 86. میلاد says:

  سلام ببخشید ی راهنمایی میخواستم خیلی واجبه ممنون

  من درحال خدمت هستم ولی مادر پدرم از هم جداشدن من هم کفالت برادرم دارم برادرم بزرگترا منه ولی معلوله
  پدرم جدا شده از مادرم در حین خدمتم برای معافیت در حین خدمت میتوانم اقدام کنم آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  تاریخ طلاق تازه هست .آیا میتونم برای معافیت موقت اقدام کنم

 87. ایمان says:

  در صورتی ک پدر در زندان باشد و دو برادر مشمول خدمت باز هم می شود یکی از برادرها برای کفالت مادر اقدام کند و معاف شود؟

 88. شایان says:

  با عرض سلام
  برای ثبت سفارش حتما باید خارج کشور زندگی کنیم؟
  اگر داخل کشور زندگی کنیم نمیتونیم سفارش برای معافیت سربازی ثبت کنیم؟

 89. Fatima says:

  سلام وقتتون بخیر. پسر من ۱۷ سالشه و داره از ایران میره برای تحصیل. من هم بیشتر از ۵ ساله که از پدرش جدا شدم. می‌خوام بدونم کی باید برای معافیتش اقدام کنیم که به مشکلی بر نخوریم.

 90. اسماعیل says:

  سلام خسته نباشید لطفا هرچه سریع تر جواب بدین.
  من پدر و مادرم ۶ ساله طلاق گرفته اند و پدرم دوباره ازدواج کرده است و یک پسر از اون خانومش داره و حالا من میخوام معافیت کفالت بگیرم آیا وقتی من کفالت مادرم را داشته باشم از ارث پدرم محروم میشوم؟؟؟

 91. ایمان says:

  سلام خواهش میکنم راهنماییم کنید : من پدر و مادرم 2 سال است که طلاق گرفتن شرایط گرفتن کفالت مادر رو دارم فقط نکته ای که هست مادرم تنها زندگی میکنه و من با پدرم زندگی میکنم ممکنه استشهاد محلی بگیرن این موضوع رو بفهمن و مانع کفالت گرفتن من بشه ؟

 92. روشنی says:

  سلام
  من پدرم به رحمت خدارفتن و برادر ناتنی دارم.او میتونه کفالت مادرمون رو بگیره یا من؟
  من الان دانشجو هستم.
  البته برادرم غیبت هم داشته
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  تشکر

 93. امیرحسین says:

  باسلام و خسته نباشین
  من 22 سال دارم و دانشجو هستم پدرم سال 88 فوت کرده و 2 برادر دیگر دارم یکی سربازی رفته و دیگری خدمت را خریده هر دو تهران زندگی میکنند ولی توانایی رسیدگی به مادر را ندارند‏، مادر به علت بیماری نیاز به پیگیری و انجام آزمایشات مداوم دارد (مادر مستمری بگیر پدر هستند)

 94. Saman says:

  سلام من سه تا برادر خدمت رفتن دوتاشون ازدواج کردن یکی شون ازدواج نکرده پدرم هم فوت کرده ایا من میتونم معاف بشم

 95. Hosein says:

  سلام خسته نباشید. من دو برادر دارم، یکی سال 87با معافیت کفالت برای پدرم که سرطان داشت معاف شد. پدرم سال 88فوت شد. برادر اونیکیم سربازی رفته.الان دو تاشون ازدواج کردن و بچه دارند هر دوشون. آگه من بخوام برای معافیت کفالت مادرم اقدام کنم، میتونم؟

 96. موسی says:

  سلام وقتتون بخیر
  پدرم من فوت کرده برادر بزرگم کفالت رو به دلیل صغیر بودن من گرفته حالا برادرم ازدواج کرده آیا من الان میتونمبه مادرم کفالت بگیرم یا نه؟

 97. موسی says:

  سلام وقتتون بخیر
  پدر من فوت کرده برادر بزرگم به علت صغیر بودن من کفالت گرفته و حالا ازدواج کرده آیا من میتونم به مادرم کفالت بگیرم ؟

 98. عباس says:

  سلام خسته نباشید.مادرم چندسال پیش فوت کرده.پدرم هم تازه فوت کرده و با نامادریم زندگی میکنم برادر و خواهر بزرگ تر از خودم هم دارم که متاهل هستند ایا هز خدمت سربازی معاف میشم یا نه

 99. مجتبی says:

  سلام
  مادر من طلاق گرفته .برادرم برای کوچکم برای مشکلات کاری زودتر به سربازی رفته بااین وجود آیا امکانش هست که بنده که بزرگترم معاف شم یا برادرم چون زودتر رفته من شامل معافی نمیشم؟

 100. امیرطاها says:

  با سلام.مادر من حدود دو سال و و خورده ای هست ک طلاق گرفته و پس از 2 سال ازدواج مجدد داشتند و دوباره طلاق گرفته اند.من مشمول معافیت میشوم؟؟؟؟؟

 101. مهدی says:

  سلام خسته نباشید من سه برادر بزرگ تر از خودم دارم که همه ازدواج کردن و فقط من و مادرم هستیم من میتونم برای کفالت و گرفت معافیت اقدام کنم؟

 102. علی says:

  سلام خسته نباشیدپدررفیقم تقریبا۵ساله که فرارکرده رفته خارج ازکشوردوتاهم خواهرداره تروخدایکی جواب بده آیاکفالت تعلق میگیره یکی جواب بده خیلی ممنون

 103. علی says:

  سلام خسته نباشیدتروخدایکی جواب بده پدررفیق من تقریبا۵ساله که فرارکرده خانواده روول کرده رفته خارج ازکشورخب خواستم بدونم کفالت بهش تعلق میگیره درضمن دوتاهم خواهرزیر۱۸سال داره یکی جواب بده ممنون

 104. مهدی says:

  سلام بنده مادرم هست 7 الی 10 سال هست از پدرم طلاق گرفته خودم هم 21 سالم هست و یه خواهر 13 ساله دارم . مادر و پدر هر دو در قید حیاط هستن مادرم دارای بیماری قند و ناراحتی قلبی هست در ضمن مادرم خیاطی داره ایا با این شرایط میتوانم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم ؟؟؟ در حال حاظر با پدرم زندگی میکنم … ؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *