1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 5٫00 امتیاز از 53 رای
Loading...

چگونه معافیت کفالت پدر بگیریم؟

معافیت کفالت پدر

معافیت کفالت پدر

در این مطلب مراحل دریافت معافیت کفالت پدر را به طور کامل شرح خواهیم داد. همچنین مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت پدر را به طور کامل توضیح خواهیم داد. دقت کنید معافیت کفالت، معافیت دائم در زمان صلح است. برای شروع فرآیندنخست باید شرایط دریافت معافیت کفالت پدر را دارا باشید.

شرایط معافیت کفالت پدر

1. سن پدر بالاتر از 70 سال باشد و یا با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه با دارا بودن سنی کمتر از 70 سال نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشد
دقت کنید که تغییرات سنی در شناسنامه پدر ملاک عملکرد نمی‌باشد و سن اول ملاک رسیدگی است. و فقط در صورتی سن جدید ملاک رسیدگی است که شناسنامه پدر ابطال شده و شناسنامه جدید صادر شود.

2.متقاضی معافيت مي‌بايست تنها فرزند ذكور سالم بالای 18 سال براي پدر 70سال يا بيمار باشد.
در صورتی که فرزندان ذکور دیگری حضور داشته باشند، اگر چه دور از پدر یا خارج از کشور باشند متقاضی نمی‌تواند اقدام به درخواست معافیت کفالت پدر کند مگر آنكه برادر يا برادران صرفا به علت بيماری قادر به نگهداري از پدر نباشند. در صورتی که پدر 70 ساله یا بیمار فرزند اول خود را معاف کند و آن فرزند به علت بیماری یا فوت قادر به نگهداری از وی نباشد، میتواند برای معافیت فرزند دوم خود اقدام کند.

3. متقاضی فاید غیبت باشد
دقت کنید که در زمان دارا بودن معافیت تحصیلی هم می‌توان برای معافیت کفالت اقدام کرد.

پیشنهاد مطالعه:  مبلغ ارز دانشجویی چقدر است؟

مراحل معافیت کفالت پدر

ابتدا باید متقاضی مدارک اولیه را تهیه و به سازمان وظیفه عمومی ارسال کند. پس از آن تاریخی از سمت سازمان وظیفه عمومی تعیین می‌شود که با در دست داشتن مدارک مرحله دوم(نهایی) باید در هیات رسیدگی شرکت کند و در صورت تایید هیات رسیدگی می‌تواند معافیت دائم خود را دریافت کند. در ادامه لیست مدارک اولیه و مدارک نهایی برای دریافت معافیت کفالت پدر را به طور کامل آورده‌ایم.

مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت (مرحله اول)

1. برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان (برگه شماره دو در دفترچه نظام وظیفه)
2. عکس رنگی 2*3 زمینه سفید و تمام رخ مشمول
3. تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی
4. تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس‌دار
5. تصویر گواهی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مراجع صادر کننده یا ثبت اسناد برابر با اصل شده است.(مشمولان دارای تحصیلات غیر دانشگاهی برگه شماره 3 در دفترچه نظام وظیفه را پر کنند.)
6. برگ تکمیل شده واکسیناسیون(برگه شماره 4 در دفترچه نظام وظیفه)
7.گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی برای مشمولانی که در حین خدمت اقدام می‌کنند.
8. تصویر تمام صفحات شناسنامه پدر، مادر، خواهران و برادران
9. برگ تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول (برگه شماره 1 در دفترچه نظام وظیفه)
10. برگ تکمیل شده معاینه اولیه مشمولان(برگ شماره 5 در دفترچه نظام وظیفه)

مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت پدر (مرحله دوم)

1. اصل و تصویر شناسنامه عکس‌دار مشمول(یک نسخه)
2. اصل و تصویر صفحات شناسنامه پدر و مادر مشمول(یک نسخه)
3. تصویر صفحه اول شناسنامه برادران و خواهران مشمول(یک نسخه)
4. گواهی فوت برادر یا برادران مشمول در صورتی که فوت کرده باشند
5. دو قطعه عکس 3*4 پدر مشمول
6. یک نسخه تصویر شناسنامه و یا طلاقنامه همسر یا همسران دیگر پدر مشمول در صورت وجود
7. یک قطعه عکس رنگی 2*3 زمینه سفید و تمام رخ مشمول
8. برگ تکمیل شده تحقیق وضعیت توسط نیروی انتظامی یا وظیفه عمومی(برگ شماره 7 در دفترچه نظام وظیفه)
9. اصل گواهی تحصیلی
10. برگ معاینه پزشکی برادر بیشتر از 18 سال مشمول مبنی بر اینکه به علت بیماری یا نقص عضو قادر به مراقبت و نگهداری از مکفول نمی‌باشد.
11. گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی برای مشمولانی که در حین خدمت اقدام می‌کنند.
12. تهیه برگ اول قبض 23000 ریالی مخصوص خدمات پستی کارت معافیت و یک عدد پاکت ارسال کارت از دفاتر پستی.
13. برگ تکمیل شده تاییدیه وضعیت مشمول (برگ شماره 8 در درفترچه نظام وظیفه)
14. اصل فیش بانکی واریز مبالغ مورد نیاز که در دفترچه نظام وظیفه آورده شده است
15. برگ تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول (برگه شماره 1 در دفترچه نظام وظیفه)

پیشنهاد مطالعه:  چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

همچنین شما می‌توانید پیگیری انجام امور اداری در تهران در روند دریافت معافیت کفالت پدر را تا رسیدن به نتیجه به کارشناسان سیمیاسرویس بسپارید. برای ثبت سفارش گرفتن کارت معافیت کفالت بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید:
ثبت سفارش

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

251 thoughts on “چگونه معافیت کفالت پدر بگیریم؟

 1. محمد says:

  با سلام دوستان

  یه سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین پدر من یه کلیه داره,قند خون,خونریزی معده داره و به سختی داره خرج خونه رو درمیاره.
  من سرباز 6 ماه خدمت و برادر بزرگترم 10 ماه خدمت میخواستم بدونم میتونم درخواست کفالت بدم چون من قبل خدمت کمک خرج خونه رو میدادم

  با تشکر

  • amir says:

   سلام
   در صورتی که پزشکِ مورد اعتمادِ سازمان وظیفه عمومی درصد ناتوانی پدر شما رو مورد تایید قرار بدن و کمیسیون پزشکی تشخیص بدن که ایشون نیازمندِ مراقبت هستند، می‌تونید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.
   میزان درآمد ایشون مهم نیست و برای اقدام برای دریافت معافیت نباید غیبتی داشته باشید.

 2. ابوالفضل says:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  پدر من عمل قلب باز داشتن و از پاهاشون رگ برداری شده و به قلبشون پیوند زده شده…من تنها فرزند ذکور بالای 18 ساله خانواده ام و در مقطع فوق لیسانس مشغول تحصیل میباشم…درصورت اقدام به گرفتن پایان خدمت(توسط قانون کفالت پدر از کار افتادنه)؛ آیا موفق خواهم شد؟
  با تشکر از زحماتتان.

  • amir says:

   سلام، بستگی به نظرِ کمیسیون پزشکی و پزشکِ مورد اعتمادِ سازمان وظیفه عمومی داره، در صورتی که از کارافتادگی رو بیش از 50 درصد ثبت کنند موفق به دریافتِ معافیت خواهید شد اما احتمالا ثبت این درصد برای عمل باز قلب کمه.

 3. mahdi says:

  با سلام و خسته نباشید . پدر من ۴۹ سال سن داره ولی باتوجه به دیابت (انسولین) و سنگ کلیه شدید دیگر قادر به کار کردن نیس و من تنها پسر خانواده با سه خواهر هستم و حال مجبورم کار کنم درحالی که دانشجو هستم و میخواستم بدونم میتونم معافیت کفالت بگیرم لطفا راهنمایی کنید ، با تشکر

  • amir says:

   سلام در صورتی که پزشک مورد تایید سازمان وظیفه عمومی درصدِ از کارافتادگی پدرتون رو به اندازه‌ای تشخیص بدن که نیازمند مراقبتِ پزشکی باشه، همچنین کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه عمومی این رو تایید کنند می‌تونید معافیت کفالت دریافت کنید. که تایید این‌ها بستگی به نظر پزشکان و وضعیت سلامتی پدر شما داره. کار کردن شما و دانشجو بودن و … تاثیری در دریافت معافیت ندارد. مگر برای تایید در کمیسیون کفالت که بعد از کمیسیون پزشکی است.

  • محمد says:

   سلام من تنها فرزند بالای 18سالم و متاسفانه بابام سرطان کولون گرفته و هنوز جراحی نداشتن بنظرتون برا کفالت ب نتیجه ای میرسم

   • amir says:

    سلام
    شما میتونید برای معافیت کفالت اقدام کنید. در صورتی که پزشک معتعمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی میزان از کار افتادگی رو در حدی تشخیص بدن که پدر شما نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشه، و تا کنون غیبتی نداشته باشید، میتونید معاف شید.

 4. شهرام says:

  با سلام
  یه سوال در رابطه با معافیت کفالت داشتم
  ما کلا ۵ تا برادر هستیم و پدرم ۸۰ سالشه و سه تا از برادرام ازدواج کردن و من و یکی بزرگتر از من تو خونه هستیم من ۲۴ سالمه و برادر بزرگتر توی خونه 36
  و ازدواج نکرده حالا میخواستم بدونم من میتونم معافیت کفالت بگیرم در ضمن برادرم توی خونه مشکل گوارشی داره و عمل کرده ولی هیچ کدوم زیر نظر بهزیستی یا جای دیگه نیستیم و همچنین سه تا از برادرام سربازی رفتن و یکی معافیت سه برادری داره و خودم تازه فارغ التحصیل شدم
  با تشکر

  • amir says:

   با توجه به شرایطی که گفتید، در صورتی که غیبت نداشته باشید، میتونید برای دریافت معافیت کفالت پدر اقدام کنید.

  • amir says:

   به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید. کلیه مراحل و مدارک لازم رو در همین مطلب و دفترچه نظام وظیفه می‌تونید ببینید.

 5. Alireza says:

  سلام
  من ۲۳ سالمه و داداش کوچیکم ۲۱سال و دانشجو هست من می‌تونم با توجه به بیماری پدرم معافیت کفالت بگیرم.

  • amir says:

   سلام در صورتی که پزشک مورد تایید سازمان وظیفه عمومی درصدِ از کارافتادگی پدرتون رو به اندازه‌ای تشخیص بدن که نیازمند مراقبتِ پزشکی باشه، همچنین کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه عمومی این رو تایید کنند می‌تونید معافیت کفالت دریافت کنید. برای دریافت معافیت شما نباید غیبتی داشته باشید.

 6. مهدی says:

  سلام یک سوال دارم من پدرم بعد از اسکن دکترها به گرفتگی مشکوک شدن و گفتن باید انژیو بشه از طرف دیگه مادر مظلومم هم عمل باز قلب کرده خود بنده هم تک پسرهستم حالا میخواستم بدونم هنین مدارک رو ببرم امیدی هست؟ یا حتما باید انژیو انجام شه؟

  • amir says:

   سلام بستگی به نظرِ پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه داره. اما با این شرایط احتمالاً میزان از کار افتادگی، میزانی تعیین نمیشه که برای گرفتنِ معافیت کفالت کافی باشه.

 7. محمد says:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 23 سالمه تک پسر هستم و دو خواهر بزرگتر از خودم دارم، پدرمم 56 سالشه و به دلیل رگ سیاتیک و فشار خون بالا و خونریزی معده و مصرف داروی اعصاب چند وقتی هس که توانی واسه کار کردن نداره ، میخواستم بپرسم ازتون من میتونم واسه کفالت پدرم اقدام کنم واسه معافیت؟؟

  • amir says:

   سلام بستگی به وضعیت پدر شما و نظرِ پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه داره. دقت کنید نداشتن توانایی کار کردن، به تنهایی باعث نمیشه که معافیت کفالت به شما داده بشه، باید پدر شما از کار افتادگی بالای 50 درصد داشته باشد و نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشد.

 8. محمد says:

  با سلام
  پدر من مشکل شکستگیه مهره T12هستن و نخاشون اسیب دیده و بعد از درخواست پزشک معتمد و انجام نوار عصبی از پایین تنه تقریبا ۵۰ درصد از کار افتادگیه پایین تنه دارن و.تو مهره هاشون ۸ تا پیچ کار گذاشته شده و عضو هیچ سازمانی و بهزیستی هم نیستیم بعد از کمسیون ها و پزشک معتمد نامرو فرستاده به کمسیون نظام وظیفه و گفتن تا دو هفته دیگه اس ام اس میاد میخواستم بدونم میشه معاف بشم؟؟

  • amir says:

   در صورتی که کمیسیون پزشکی تایید کند، و در کمیسیون کفالتی که شما باید در آن حضور پیدا کنید، مشکل خاصی نباشد، بله معاف خواهید شد.

 9. محمد says:

  سلام من برای معافیت ۷ ماه پیش اقدام کردم سازمان وظیفه ام تایید کرد مدارک پزشکی پدرم رو الان گفته که ۲ ماه دیگه طول می‌کشه که بره ثبت احوال تایید شده بعد نامه میاد.میشه کمکم کنید من یعنی باید ۲ ماه دیگه خدمت کنم الان ۱۱ ماه خدمتم.ممنون اگه زودتر جواب بنده رو بدین.

 10. احمد says:

  سلام من پدرم 80سال سن داره وتحت پوشش کمیته امدادهست پدرم دوتازن داره ومن اززن دوم هستم که تک فرزندم اما برادرای بالای 18سال از اون مادرم دارم آیامن میتونم معاف بشم

  • amir says:

   تنها یکی از فرزندان میتونه کفالت پدر رو عهده‌دار بشه، در صورتی که هیچکدام از برادران شما برای معافیت اقدام نکردند شما میتونید در صورت داشتن شرایط کفالت، اقدام کنید.

 11. احمد says:

  درضمن من مادرم 10سالی میشه طلاق محلی وعادی گرفته وباخودم جدا زندگی میکنه من دانشجوی ترم آخرهستم ونیاز مبرم به معافیت دائم دارم لطفا راهنمایم کنید میخام معافیت دائم بگیرم ن موقت آیابااین شرایطی که من دارم امکانش هست؟باتشکر

 12. محمود says:

  سلام،من پدرم 70سال فزرند اخر هستم پدرم بدون بیمه بازنشستگی همه اعضای خانواده متهل هستن خودمم دانشجو من ومادر و پدرم هستیم من میتونم ازمعافیت کفالت پدر استفاده کنم یانه؟
  لطفاً راهنماییم کنید
  تشکر..
  09332330053

  • amir says:

   سلام. طبق قانون جدید نظام وظیفه، برای اقدام برای معافیت کفالت پدر، پدر شما باید بالاتر از 75 سال سن و یا نیازمند مراقبت پزشکی باشند.

 13. محمد says:

  سلام
  پدرم 74 ساله است. برادرم متاهل و در شهر دیگری زندگی می کند من 29 سالمه و با پدر و مادرم زندگی میکنم . میتونم معافی کفالت بگیرم؟

  • amir says:

   در صورتی که تا به حال غیبتی از خدمت نداشته باشید و پدرتون 75 سال سن داشته باشند، میتونید برای معافیت کفالت اقدام کنید.

 14. امیر says:

  سلام بخشید پدرم ۶۰سالشه به علت بیماری قلبی وفشارخون قادر به کار کردن نیست وپدرم دوتا زن گرفته از زن قبلی یه بردار دارم والان متاهله میخواستم بدون کفالت پدر منو شامل میشه
  تشکر فراوان

  • amir says:

   سلام بستگی به نظرِ پزشک معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی داره، باید از کار افتادگی پدر شما رو در حدی تشخیص بدهند که نیازمند مراقبت پزشکی باشد.

 15. امیرعلی says:

  با عرض سلام
  بنده ۲۴ سال سن دارم و دانشجوی ترم اخر هستم و الان معافیت تحصیلی دارم برادر بنده ۲۶ ودانشجوی ارشدو‌ معافیت تحصیلی
  پدرم ناراحتی قلبی داره جوری که دکتر تجویز کرده دیگه کار نکنه و احتیاج به مراقبت داره
  میخواستم بدونم من میتونم معافیت کفالت بگیرم برای نگهداری پدرم

  • amir says:

   در صورتی که دکتر معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی میزان از کار افتادگی پدرتون رو به حدی تشخیص بدند که نیازمند مراقبت پزشکی باشه، یکی از شما دو نفر در صورت داشتن شرایط لازم برای کفالت، میتونید مفالت پدر رو به عهده بگیرید.

 16. حمیدرضا says:

  باعرض سلام و خسته نباشید پدر من عمل باز قلب کردن ودریچه قلبشو عوض کردن وتنها داری یه کلیه هستن ویکی دیگه از کلیشم فقط 25درصد کار میکنه وروزانه بالای ده تا قرص میخوره من یه برادر 11ساله دارم پدرمن 45سالشه ایا من میتونم معافی بگیرم

  • amir says:

   در صورتی که دکتر معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی میزان از کار افتادگی پدرتون رو به حدی تشخیص بدند که نیازمند مراقبت پزشکی باشه، میتونید کفالت پدر رو به عهده بگیرید.

 17. amin says:

  سلام. من الان 26 سالمه. مدرکم کارشناسی ارشده. پدرم هم 58 سالشه و من تنها فرزند ذکور خانواده ام. چند ماه پیش پدرم سکته قلبی کرد که به دلیل گرفتگی رگ آنژیوگرافی شد و الان تو رگش استنت(فنر) گذاشتن . از طرفی مادرم نیز پارسال دچار ناراحتی روده شد که مجبور به دوبار عمل و انجام کلستومی موقت شد.(همچنین پدرم دچار کری کامل یک گوش نیز هست).با این شرایط من می تونم معافیت بگیرم؟

  • amir says:

   در صورتی که دکتر معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی میزان از کار افتادگی پدرتون رو به حدی تشخیص بدند که نیازمند مراقبت پزشکی باشه، میتونید کفالت پدر رو به عهده بگیرید. احتمالاً با این شرایطی که گفتید ار کارافتادگی بیشتر از 50 درصد باشه.

 18. اسماعیل says:

  سلام من ۲۶سالمه دانشجوی سال اخر ارشد یه برادر بزرگ دارم که ازدواج کرده پدرم بیماری صرع داره میتونم کفالت پدرمو بگیرم ممنون

 19. اسماعیل says:

  سلام من دانشجوی سال اخر ارشد هسم یه برادر بزرگـ دارم که ازدواج کرده پدرم بیماری صرع داره عضو بهزیستی هم هسیم میتونم کفالت پدرمو بگیرم؟؟؟ممنون

  • amir says:

   سلام
   بستگی به وضعیت پزشکی پدر شما دارد. در صورت که پزشک معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی آن سازمان، میزان از کار افتادگی پدر شما رو به حدی تشخیص بدند که نیازمند مراقبت پزشکی باشد، میتونید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید. درباره بیماری صرع فکر نمی‌کنم میزان از کار افتادگی کفایت کنه.

 20. میثم says:

  سلام من تازه فارغ التحصیل شدم 24سالمه تا برج 4 سال بعد غیبت ندارم دو برادر بزرگتر و یک خواهر بزرگتر دارم که چندین سال پیش همه ازدواج کردن الان فقط من با پدر و مادرم زندگی میکنم پدرم 66 سالشه و مشکلات گوارشی داره که نیاز به عمل روده هم داره ونمی تواند کار کند و خانه و بازنشستگی هم نداره مخارج خونه هم به عهده من میباشد از دکتر و محل هم میتونم نامه بگیرم که مخارج خونه با من هستش ایا کفالت به من تعلق میگیره؟ممنون میشم سریعتر جواب بنده رو بدین.

  • amir says:

   برای کفالت پدر شما باید نیازمند مراقبت پزشکی باشه که به نظر پزشک معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی بستگی داره. نامه از هر پزشکی ملاک نیست. همچنین نداشتن حقوق بازنشستگی و … کمکی به نظر کمیسیون پزشکی نخواهد کرد.

 21. سامان says:

  با سلام.من پدرم 62 سال سن دارد و من تک پسر هستم.پدرم 28 سالگی سکته کرد پس از اون زمان اریتمی قلبی(نا منظمی ظربان قلب) دارد.سال 89 هم دچار بیماری dvt شد و پس از 1 ماه بستری مرخض شد.من هنوز دانشج هسم…به نظر شما راهی برای گرفتن کفالت دارم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • amir says:

   سلام
   برای کفالت پدر شما باید نیازمند مراقبت پزشکی باشه که به نظر پزشک معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی بستگی داره.

 22. مدرس says:

  با سلام
  من دوتا بردار و یه خواهر دارم که ازدواج کردند. مادرم فوت کرده و پدرم تحت پوشش بهزیستی هست. پدرم 68 سالشه و منم دانشجوام. میتونم معافیت کفالت بگیرم؟ در ضمن بهزیستی درصد معلولیت رو متوسط زده. ممنون

  • amir says:

   برای کفالت پدر شما باید نیازمند مراقبت پزشکی باشه که به نظر پزشک معتمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی بستگی داره.

 23. محمد says:

  سلام،و عرض ادب:
  من با 5 ماه خدمت ایست خدمتی برای کارشناسی ارشد زدم،پدرم در همین حال سرطان مثانه گرفت و به کل مثانه و پروستاتش تخلیه شد،برادری هم دارم که 15 سالشه؛
  من میتونم کفالت ایشون رو بگیرم با این توصیفات بالا؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • amir says:

   سلام
   شما میتونید برای معافیت کفالت اقدام کنید. در صورتی که پزشک معتعمد نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی میزان از کار افتادگی رو در حدی تشخیص بدن که پدر شما نیازمند مراقبت‌های پزشکی باشه، میتونید معاف شید.

 24. mohammad says:

  سلام و عرض ادب
  من 3تا داداش دارم و همه ی انها ازدواج کردن و در جای دیگ مشغول ب کارن پدرم 75سالشه و دوتا چشماشو عمل کرده
  و قلبشم عمل کرده و پرونده پزشکی هم داره و فقط من تو خونه هستم ترم 6 دانشگاه هسم مادرمم مسنه و مشکل جسمانی داره
  میخواستم بدونم میتونم کفیل پدرم بشم!
  ممنون میشم کمکم کنید

 25. جواد says:

  سلام خسته نباشید ما چهارتا داداشیم ستاشون رفتن خدمت و الان متهلن منو پدر مادرم شهرستان زندگی میکنیم و برادرام اصفهانن پدرم دیگسشو عمل کرده ،طحالشم در کردن وسرطان خونم داره آیا میتونم برای کفالت اقدام کنم لطفا کمکم کنید تشکر

  • amir says:

   سلام بستگی به نظر کمیسیون پزشکی و پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی داره و اگر آن‌ها تشخیص بدهند که از کار افتادگی پدر شما در حدی هست که نیازمند مراقبت پزشکی باشه، میتونید برای گرفتن معافیت اقدام کنید؛ در صورتی که غیبت نداشته باشید.
   با توجه به شرایطی که گفتید فکر می‌کنم میزان از کار افتادگی در حدی باشه که بتونید معافیت بگیرید.

 26. طاها says:

  با سلام
  پدره من 62سال سن داره و دیسک کمرشو عمل کرده و دیسک گردن هم داره که نباز به عمل داره و 2تا کلیه هاش هم سنگ داره و دچار فشاره خون هم هستن.
  میخواستم بدونم آیا احتمال گرفتن کفالت وجود داره یا نه؟و اینکه چند درصد احتمال هست؟
  ممنون

  • amir says:

   سلام بستگی به نظر کمیسیون پزشکی و پزشک معتمد سازمان وظیفه عمومی داره و اگر آن‌ها تشخیص بدهند که از کار افتادگی پدر شما در حدی هست که نیازمند مراقبت پزشکی باشه، میتونید برای گرفتن معافیت اقدام کنید؛ در صورتی که غیبت نداشته باشید.

 27. ali reza says:

  باسلام
  پدرومادرم حدود 20سال است از هم جدا شدن برادربزرگترمن که الان حدود45 سال سن دارد کفالت مادر را برعهده دارد .
  ومن با پدراز کارافتاده و دوخواهرمجرددیگر زندگی میکنم
  سن پدرم نزدیک به 80سال هست.
  ایا باتوجه به اینکه برادر بزرگ دارم وکفالت مادر گرفته
  من میتوانم کفالت پدر بگیریم نامه کمیسون بیمه هست که پدرم از کارافتاده شده.
  واینکه بهزیستی چه نامه ای باید بگیرم
  باتشکر

  • amir says:

   سلام، شما میتونید برای معافیت کفالت پدر اقدام کنید.
   مدارک لازم در همین پست اومده و اگر مدرک دیگه‌ای لازم باشه در طول فرآیند به شما میگن.

 28. Mohammad says:

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما:
  من 3تا داداش دارم و 2 انها ازدواج کردن و در جای دیگ مشغول ب کارن و اون یکی داداشم مجرده اما در یه شهرستان دیگ مشغول ب کاره و تو خوابگاه هستش پدرم 75سالشه و دوتا چشماشو عمل کرده
  و قلبشم عمل کرده و پرونده پزشکی هم داره و فقط من تو خونه هستم ترم 6 دانشگاه هسم مادرمم مسنه و مشکل جسمانی داره
  میخواستم بدونم میتونم کفالت پدرم بگیرم!؟
  ممنون میشم کمکم کنید لطف بزرگی در
  حقم کردین .

 29. حمید says:

  سلام حمیدهستم من پدرم 5سال پیش فوت کرده سه تابرادردارم که یکی معاف شده ودوتای دیگه اتمام خدمت ومن موندم منم 14ماه خدمت کردم مادرمم 70سالشه میخاستم ببینم میشه کفالت یامعافیت بگیرم

  • amir says:

   اگر یکی از برادران شما کفالت مادرتون رو بر عهده گرفته‌اند و معاف شده‌اند، خیر امکان دریافت معافیت کفالت توسط شما وجود ندارد.

 30. Mohammad says:

  اقا امیر عذر خواهی میکنم
  امروز رفتم پرسیدم از نظام وظیفه
  گفتن باید پسر ارشد بالای 18سال باشی
  چجور میشه پدر بالای 70و پسر ارشد 18سال
  و گفتن شامل تو نمیشه
  میشه کمکم کنید
  ممنون میشم ازتون.

  • amir says:

   بله شما باید فرزند ارشد باشید، یا اینکه برادران شما توانایی کفالت رو نداشته باشند و یا همگی خدمت سربازی رو رفته باشند. آخرین قانون نظام وظیفه تا جایی که من خاطرم هست این بود.

 31. امیرحسین says:

  سلام پدر من 2 سال پیش جراحی مغز داشت و به بیماری ccf مبتلا بود ایشون عمل جراحی بسته انجام داد و 13 فنر داخل مغزش کار گذاشته شد و بعد از عمل دچار عارضه سردرد شد طوری هست که مدام توی سرش احساس صوت کشیدن میکنه و زود به زود باید استراحت کنه تا سردردش کمتر بشه مسافرتم که میریم نمیتونه برای مدت طولانی رانندگی کنه به نظر شما با این شرایط احتمال گرفتن معافیت بنده چقدر هست گفتنی هست که من تنها فرزند بالای 18 سال ایشونم هستم که غیبتم ندارم با تشکر

  • amir says:

   سلام بستگی به نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه و پزشک معتمد داره که درصد از کار افتادگی رو به اندازه‌ای تشخیص بدهند که پدر شما نیازمند مراقبت پزشکی باشه اما با این شرایط گفته شده احتمالاً میتونید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 32. مصطفی says:

  سلام پدر من ۵۵ سالش ۵ سال سابقه جبهه داره بیماری اعصاب هم داره و توانایی کارکردن نداره مهره های گردنش اعصابشون رو از دست دادن و نمیتونه سرش رو بالا بگیره به غیر از خودم ی خواهر دارم که ازدواج کرده الان تنها پسرم
  بنظرتون میتونم کفالت بگیرم

  • amir says:

   سلام بستگی به نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه و پزشک معتمد داره که درصد از کار افتادگی رو به اندازه‌ای تشخیص بدهند که پدر شما نیازمند مراقبت پزشکی باشه.

 33. محمد says:

  سلام.پدر بنده دو سال است صرع دارد و دارو مصرف میکند.میتونم اقدام کنم جهت کفالت?ولی وضعیت ظاهری پدرم خوبه

 34. حسین says:

  باسلام خدمت شما من پدرم به علت سکته ی مغزی از کار افتاده شده و کمیسیون پزشکی بهزیستی وضعیتشو شدید زدن ..من برادر بزرگتر دارم .که ۵سال غیبت داره اما سر کار نمیره و من مسول خرج خونه هستم ..میتونم از کفالت استفاده کنم یا نه ..ممنون

 35. عدنان says:

  سلام
  پدر بنده 50 سال سن داره دو مرتبه آنژیو کرده و زمانی که چنتا پله بالا میره نفسش میگیره سیگارم خیلی میکشه و ضعف داره همیشه.
  آیا امکلنش هست بخاطر دومرتبه آنژیو بتونم کفالت بگیرم?
  با تشکر

 36. محمد says:

  با سلام و خسته نباشید
  من 23 سال دارم تنها فرزند پسر هستم پدرم 58 سال سن دارد… ایشان مشکلات اعصاب شدید و پارانوئید دارد دیسک کمر و مشکلات گوارشی دارد که قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست و پدر بزرگی دارم که دو دختر دارد یکیشان فوت شده و یکی دیگر که مادرم میباشد پنج سال هست که با ما زندگی هم میکند و کسی برای نگه داری ایشان نیست و هشتاد و پنج سال سن دارد که بسیار ضعیف و بیمار هست آیا با این شرایط میتوان اقدام برای معافیت کرد اگر میشود بیشتر راهنمایی کنید

 37. مهدی says:

  سلام خسته نباشید…من تک فرزند پسری هستم..و پدرم ۴۲ سالشه…گرفتار بیماری تاکایاسو هستش.که باعث میشه خود ب خود رگ های موجود در بند توسط لخته گرفته بشه..الا هم هر دو دستش خون رسانی کمی دارن و بدون نبض هستن…ایا میتونم من واسه کفالت پدر بیمار اقدام کنم..عمل بالن هم قبلش انجام داد فنر هم برا دستش گذاشتن اما بخاطر بیماریش فایده نداشت و باز رگش گرفته شد…ممنون میشم پاسخ بدی بزرگوار….

 38. هادی says:

  با سلام و خسته نباشید، ما شش برادر هستیم که چهار نفر خدمت کرده و یکی از برادران شرایط معافیت سه برادری داشت و معاف گردید.با توجه به اینکه پدرم نارسایی کلیوی دار و دیالیزی می باشد آیا میتوانم از معافیت پزشکی استفاده نمایم!؟

 39. Mohammad reza says:

  سلام
  من 26 سالمه و پدرم هم 50 سالشه و امروز عمل قلب باز انجام داده
  یه برادر دارم که خرداد امسال 18 سالش میشه
  منم مدارکمو فرستادم و برج 2 اعزامم
  ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم؟اگه میشه من 2 ماه خدمتمو بندازم عقب

 40. رضا says:

  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده 21 سالمه و تازه فارغ التحصیل شدم.من تک فرزندم و چند ماهی هم میشه که ازدواج کردم وتو عقدم.بابام چند سال پیش دیسک کمر گرفته و دو سال کامل خونه نشین بود و کاری نمیتونست بکنه.الانم سرایدار هستیم و به دلیل اینکه بابام نمیتونه با تی کار کنه کارا رو همه رو خودم انجام میدم.الان میخواستم ببینم امیدی به گرفتن معافیت کفالت هست؟

 41. عرفان says:

  سلام عرض ادب و احترام
  پدرم راننده هستش و دیسک کمر و گردن داره و رگ اعصابش هم مشکل داره،میخواستم بدونم با این شرایط معافی شامل من میشه؟

 42. امیر says:

  سلام عرض ادب و احترام
  تک فرزندم و پدرم راننده هستش و دیسک کمر و گردن داره و رگ اعصابش هم مشکل داره،میخواستم بدونم با این شرایط معافی شامل من میشه؟

 43. میثم says:

  سلام من پدرم 56سالشه ودستش تیرخورده وتقریبادستش ازکارافتاده هستش وپرونده پزشکی هم داره تیروییدپرکارم داره منم تنهافرزندذکوربالای 18سال هستم(19سالمه)آیامعافیت کفالت بهم تعلق میگیره؟؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

 44. جلال قره چایلو says:

  سلام من الان یک ماه خدمتم و پدرم بیماری قلبی و تشنج داره و 42سال داره ایا من میتوانم به کمیسیون پزشکی اقدام کنم چند درصد میتونم معافیت بگیریرم درضمن من تنها فرزند هستم و مادرم هم فوت کرده خرج خونه روهم من میدم

 45. بهمن says:

  سلام من دانشجوی کارشناسی هستم ..پدرم54 سالشه و به علت زانو درد های شدید..زخم معده و ناراحتی های اعصاب نیاز به مراقبت دارند…واینکه سه برادر من هم خارج از کشور زندگی میکنند آیا من میتونم کفالت بگیرم؟

 46. Pb says:

  سلام پدر بنده عمل قلب باز انجام داده است و داراي ديابت نوع ٢ ميباشد و همچنان كارگر هستش و شغل خاصي نداره و داراي هيچ بيمه اي نيستيم منم تنها پسر بالاي ١٨ سال هستم ايا ميتونم از شرايط كفالت استفاده كنم

 47. ابراهیم says:

  سلام
  چهار تا داداشیم دو تاشون سربازی رفتن و متاهل هستن و یکی دیگ هم در حال خدمت سربازی هست (امریه گرفته و تا چهار سال تعهد خدمت داده) و پدرم ۷۰ سالشه و تحت پوشش کمیته امداد هست و من ۲۳ سال سن دارم ودرحال تحصیل در مقطع ارشدم
  آیا برای کفالت پدرم میتونم اقدام کنم
  ممنون میشم راهنماییم بکنید

 48. محمد رضایی says:

  سلام بنده 25 سالم هست و تنها فرزند پسز خانواده میباشم و در عین حال تنها فرزند در منزل پدرم ، پدرم 57 سال دارند و بازنشسته دولت میباشند ، مقداری مشکل اعصاب دارند و یکی دو بار کوتاه 5 روزه بستری شدن در بیمارستان میخواستم بدونم با توجه به اینکه ایشان این مشکل را دارند معافیت خدمت به من تعلق میگیرد یا با توجه به اینکه ایشان حقوق بگیر هستند و باز نشسته نه ؟ و آیا با توجه به حقوق بازنشستگی که میگیرند من منع میشوم از معافیت یا ربطی به هم ندارند

 49. حسین says:

  سلام
  بنده 22 سالمه و دانشجو هستم. تک پسر هستم و سه خواهر مجرد دارم. پدرم 59 سالشه و بازنشسته دولت میباشد.و بیماری چربی خون و قند خون دارن همچنین دوسال پیش ب دلیل گرفتگی 4 تا از رگهای اصلی قلب مجبور ب عمل باز قلب شدن که فقط دو تا از رگها باز شده میخواستم ببینم میتونم درخواست کفالت بدم؟؟؟؟

 50. محمد says:

  سلام پدر من بیماری صرع مقاوم به درمان داره و در جلسه کمیسیون مهرمعافی زدن گفتن باید ۲هفته وایسی یه دعوتنامه میاد که بیاین اینجا قضیه این دعوتنامه چیه؟ ممنون

 51. بابک says:

  سلام
  پدر من در حال انجام مراحل از کارافتادگی سازمان تامین اجتماعی می باشد. و 63 سال دارد. بعد از گرفتن گواهی از کار افتادگی از سازمان تامین اجتماعی می تونم برای معافیت بر اون اساس اقدام کنم یا اصولا ربطی به هم ندارن؟

 52. امیرحسین says:

  با سلام خسته نباشید پدر من به علتی معکوم به ابس ابد میباشد 8 ساله زندانه تک پسرم چطوری میشه معاف شم

 53. سینا says:

  سلام
  کمیسیون عالی پزشکی رای به از کار افتادگی پدر بنده دادن
  حالا تماس گرفتن میگن که یک هیت دیگه 14 روز دیگه برای من تشکیل میشه
  خواهش میکنم توضیح بدبد که این هیئت چه هیئتی خواهد بود و آیا رای معافیت بنده را تحت تاثیر قرار میدهد یا خیر.
  با تشکر

 54. عباس says:

  باسلام ..من ۲۰سالمه و سال دوم دانشگاه .تک پسر و خواهرام ازدواج کردنو در شهرمون نیستن ‌…. پدرم شصت سالشه و دوتا فنر داره بخاطر گرفتگی عروق کرونر قلبش و چند سال پیش هم بخاظر دیسک کمر شدید عمل جراحی شده میخواستم بدونم کفالت میتونم بگیرم ؟؟؟ ممنون

 55. سعید says:

  سلام ،من پدرم 65سالشه یک کلیشو از دست داده و 3 بار عمل کرده فشار خون و آتروز داره /دو خواهر وچهار برادریم ،یکی از برادرام 18 سالشه ،یکیشون متاهله واو ن یکی دانشجو و یکی از خواهرام ازدواج کرده آیا میشه کفالت پدرمو بگیرم باتوجه به اینکه خودم دانشجوم و غیبت ندارم؟

 56. mehrdad says:

  سلام.پدر من ٦٢ سالشه و حقوق بازنشستگي ميگيره ولي با توجه به شرايط جسمي به نظر ميرسه كه از كار افتاده حساب بشه.همچنين ٤تا برادر هستيم كه يكيش اتمام خدمت داره دوتاي ديگشون هم معاقيت پزشكي.الان دوتاشون متاهل هستن و من كه ٢٤ سالمه و يكي ديگه از برادر هام كه ٢٩ سالشه و معافيت پزشكي داره مجرد هستيم و تا الان من غيبت نداشتم.خواستم ببينم به نظر شما ميتونم براي كفالت پدري اقدام كنم؟؟
  ممنون ميشم اگه پاسخ بديد…

 57. Masoud says:

  باعرض سلامو خسته نباشین بنده یه سوال داشتم خدمتتون…پدر من چند سالی است که از ارتفاع سقوط کردن و سه تا از مهره هاشون خورد شده ونخاعش کش اومد وتا قطع نخاعی پیش رفت …دوبارم عمل کردن وقرار بر این شده که پلاتین تا اخر عمرشون در کمرشون باقی بماند…درحال حاضر کار افتاده نیستند ولی کارسنگین به هیچ وجه ممکن نمیتونه انجام بده…سوالم از حضرت عالی اینه ایا احتمال میدین که بتونم کفالت بگیرم واگه احتمال میدین چند درصدو پیش بینی میکنین؟؟؟ممنونم

 58. گلچين says:

  با سلام
  بنده دانشجوي ارشد هستم و پدرم تير ماه ٧٥ ساله مي شوند، يك برادر متاهل در شهر ديگر دارم . ايا ميتوانم براي معافيت كفالت اقدام كنم؟

 59. سينا سامي says:

  متاسفانه مراحلي كه تو اين سايت گفته شده اشتباهه اولين مرحله مراجعه با مدارك اوليه به دفاتر پليس + ١٠ هستش بعد اونا پرونده كامل شده رو ميفرستن به حوصه نظام وظيفه بعد حوضه نظام وظيفه بعد از بررسي و تاييد مدارك به شما ميگه كه اولا بايد به اداره ثبت احوال محل سكونت مراجعه كنيد و درخواست استعلام اطلاعات تمام افراد خانواده حتي عقدنامه مادر رو كنيد كه جواب استعلام مستقيم از ثبت احوال به حوضه ارسال ميشه بعد ارجاعتون ميدن به يك نفر پزشك كه معمولا براي اينكه اشنا نباشه يكي از شهر هاي اطراف هستش نه سهر خودتون بعد اون پزشك بعد از بررسي و چك كردن مدارك شناسايي با نامه اي كه شما از حوضه برديد بايد بيماري پدر شما رو تاييد كنه و با ضميمه كردن مدارك پزشكي لازم كه از شما ميگيره به نامه توي اون نامه توضيحات لازم رو مينويسه و مستقيما با پيك مخصوص پليس به حوضه شهر شما ارسال ميشه بعد از رسيدن نامه و استعلام معمولا يك هفته بعد با شما تماس گرفته ميشه و ميگن كه مثلا روز دوشنبه يا چهارشنبه ٨ صبح خودتون همراه با پدرتون همراه با داروهاي مصرفي ، مدارك پزشكي و مدارك شناسايي به حوضه مراجعه كنيد تا شوراي اصلي كه متشكل از ٣ يا ٧ نفر هستش تصميم نهايي رو بگيرن در خصوص معافيت شما شوراي تصميم گيري راجع به معافيت منم فردا ساعت ٨ صبح تشكيل ميشه برام دعا كنيد 🙂

 60. میثم says:

  سلام
  من برادرم کفالت مادرم رو گرفته و ازدواج کرده اما نو زندگی خودش هم موتده
  ایا من میتونم کفالت مادررم رو بگیرم

 61. Korosh says:

  سلام..پدر من متاسفانه سه بار سكته كرده و نيمه بدنشان از كار افتاده است..من پسر سوم خانواده هستم و دو برادر ديگرم خدمت رفته اند.متولد ٧٧ هستم خواستم بدونم پدرم اگر منو كفيل خودش كند معاف هستم.؟

 62. اسماعیل نظامی says:

  سلام من پدرم ۷۳سالشونه ومشکل قلبی دارن عمل قلب باز هم کردن جوری ک دکتر گفته نباد فشار روخودت بیاری..به دلیل از کار افتادگی پدرم تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم مادرم هم فوت کرده ولی پدر مجدد ازدواج کرده زن پدرم هم تحت پوشش بهزیستی هستی من دوتا داداش غیر از خودم دارم که اونا ازدواج کردن رفتن سر خونه زنگی شون من با پدرم وزن پدرم تنها زندگی میکنیم ..باتوجه ب این شرایطی ک دارم میتونم کفالت بگیرم؟؟؟

 63. سامان says:

  با سلام.ببخشید من برای معافیت کفالت پدرم اقدام کردم و شورای بزشکی و کمسیون بزشکی تایید کردند.الان یه زمان برای کمیسیون کفالت تایین کردن.می خواهم بدونم این کمیسیون برای چی هس و چه کارایی باید انجام دهم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

 64. امیر says:

  با سلام پدرم از سال ۹۰ ناراحتی اعصاب و روان داره و دو بارهم سابقه بستری . نامه پزشکان معاین ارتش و ناجا را هم از ن.و گرفتم و پدرم رو بردم . حالا منتظر کمیسیون ن.و هستم . آیا با معافیت کفالتم موافقت میشه؟

 65. کامران says:

  با سلام
  من از هرکی میپرسم میگن باید سن پدر بیشتر از 65 باشه نه 70 سال؟ سوال دوم اینه که اگر برادرا ازدواج کنند و جدا شده باشند میتونیم اقدام به معافیت کنیم؟

 66. حسین says:

  سلام
  23 سالمه و دانشجو ام، پدرم متولد 1326 و سرطان روده ام داره، البته ی برادر دارم ک ازدواج کرده و سربازیشم رفته.
  میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

 67. شهاب گرگه says:

  با سلام پدرم 60سالشه عمل قلب انجام داده جزو ازکارافتاده حساب میشه ،خودم 23سالمه دانشجوم سه تا برادردارم سه تاشون سربازی رفتن دوتاشون متهلن یکی هم بامازندگی نمیکنه ،ایاشرایط معافیت روداراهستم

 68. نوید says:

  با عرض سلام برادرم معافیت سه برادری رو گرفته.پدرمن56 سال سن دارد و کار افتاده است آیا می توانم از طریق سرپرستی خانواده معافیت بگیرم

 69. امین says:

  سلامون علیکم
  پدر من 65 سالشه . بیماری برونشیت مزمن داره و برخی از رگ های سرش هم بسته شده . همیشه تو تخت خوابه . احتمال اینکه من معاف بشم چند درصده ؟؟

 70. مهدي says:

  من ٣تا داداش بزرگتراز خودم دارم ك خارج از كشور هستن، ك ٢تاشون معافيت پزسكي دارن و ١كي ديگشون خدمت كرده،و من تنهاايرانم با پدر و مادرم،پدرم ٦٧ سال سن دارن و مادرم ٥٥،هردو بيماري قندوفشاردارن،و پدرمم ٣٠٪‏رگهاي قلبش گرفتگي دارن و پارسال انژيوگرافي كرده،من از طريق بهزيستي ماده ٦ پيش برم يا چيزه ديگه؟به كجا بايدمراجعه كرد براي اقدام به اينكار

 71. محسن says:

  سلام من تک فرزند خانواده هستم یعنی نه خواهر و نه برادر دارم پدرم۶۵سالش هس وزنش خیلی کمه(37کیلو)چشماش ضعیقه به شدت توی پاش پلاتینه عضو اداره بهزیستی هم هستم میتونم کفالت بگیرم؟ لطفا جواب بدین

 72. علیرضا says:

  سلام . من 21 ساله و دانشجو هستم و یک برادر 2 ساله دارم. آیا اگر من معافیت کفالت بگیرم وقتی برادرم به سن 18 برسد معافیت من باطل می شود؟

 73. ابراهیم says:

  باسلام.بنده ۲۳سال سن دارم و۲برادر کوچکتر دارم که شرایط کفالت رو ندارن پدرم هم جانبازه اعصاب وروانه وچندین بار شوک الکتریکی دریافت کرده وچند بار سابقه خودکشی داشته ولی با۵درصد کار افتادش کردن میخواستم بدونم معافیت کفالت به من تعلق میگیره؟؟

 74. وحید says:

  سلام من میخواستم کفالت بگیرم پدرم ۲۶ درصد ازقلبش کار میکنه وکار افتاده هست یک برادر بزرگ دارم که به خدمت رفته و پدرم بیمه هست آیا میتونم کفالت بگیرم

 75. رضا says:

  سلام
  اقا امير ممنون ميشم جواب بدى.
  اخره امسال دوره چهاره ساله مقطع دكترام تموم ميشه
  و تو سى سالگى مدركمو ميگيرم(بدونِ يك روز غيبت،از معافيت تحصيلى استفاده كردم)٤تا برادر دارم
  دوتا بزرگها خدمت رفته و متاهلن،سوميه معافيت پزشكى اعصاب گرفته و مجرده،پنجميه هم تازه خدمتش تموم شده و مجرده.بابا هم بالاىِ هفتاد سال سنِ.
  حالا سوالِ من اينه
  باتوجه به اينكه داداش سومى معافيت پزشكى اعصاب داره و مجرده اگر داداش پنجميم ازدواج كنه،اونوقت من ميتونم معافيت كفالت بگيرم؟!؟!

 76. مصطفی says:

  سلام من پدرم ۶۱ سالشه بیماری اعصاب وروان داره ومن آخرین فرزندشم که همه ی برادر خواهرام ازدواج کردن ومادرم فوت شده و پدرم تحت پوشش کمیته امداده الان من وبابام تنها پیش هم زندگی میکنیم معاف میشم ممنون

 77. مرتضي says:

  سلام…من ٢٤سالمه و مشغول تحصيل هستم سه تا برادر دارم ك يكيشون سربازي رفته اون يكي ديگ معلمه سربازي نداره يكي هم زير سن قانونيه…پدرمم سنش ٥٠ هستش و توان كاركردن رو نداره خيلي از قسمتاي بدنش هم شكسته و يكم موجي هم هست بعلت جبهه ك رفته ميخاستم ببينم با اين شرايطي ك دارم امكان اين هست ك بهم معافيت كفالت بدن؟؟؟لطفا راهنمايي كنيد ممنون

 78. مجتبی says:

  سلام خسته نباشسد بنده ۲۳سال سن دارم پدرم ۶۰ساله میباشن و برادر دیگری دارم که خدمت را انجام داده و اکنون نیز متاهل میباشد.پدرم از ناحیه چشم دچار بیماری شده و چشمانش را عمل کرده همچنین دوبار عمل فتق انجام داده و همچنین چندین بار فمل زایده های گوشتی انجام داده .سابقه ی ۲سال حضور در جنگ را نیز دارند.آیا با این شرایط بنده میتوانم اقدام کنم؟

 79. احسان says:

  سلام خسته نباشید .بنده پسر سوم خانواده هستم دانشجوی کارشناسی .پدرم 65 سالشه دوتا برادر از خودم بزرگتر دارم که یکیشون خدمت کرده یکی هم معافیت پزشکی گرفت. که الانم جفتشون ازدواج کردن .میخواستم ببینم آیا میشه من از معافیت کفالت استفاده کنم یا نه

 80. امیر says:

  سلام پدرمن 70 سالش ومادرم هم فوت کرده وبرادرم خدمت سربازیشو تمام کرده خودم 27 سال با این شرایط می تونم کفالت پدر بگیرم

 81. محمد says:

  سلام بنده تنها فرزند خانواده هستم پدرم۴۹ سالشه و دیسک کمر داره و قادر کار کردن نیست و من خرج خانواده میدم آیا معافیت کفالت به بنده تعلق میگره یا نه
  ممنون

 82. اکو says:

  با سلام من دانشجوی ارشد هستم، شش برادریم ولی همه متاهل ند و جدا زندگی میکنند. برادری دارم که 19 ساله ش هست و الانم خدمت رفته پدرم 76 ساله ش و بیماری قلبی شدید داره و دو بارم قلبش بالن زدن و دیسک کمر شدید و گردنم داره و همچنین مادرم نیز بیماری دیسک گردن داره دکتر گفته حتما باید عمل بشه آیا با توجه به این که برادرم خدمت هست میتونم با توجه به این شرایط برای معافیت اقدم کنم

 83. Masoud says:

  باعرض سلام وعرض ادب خدمت مدیریت محترم سایت…
  جناب بنده اقدام به کفالت کمر پدرم کردم …که توسط جراح مغزو اعصاب ودر کمیسیون بدوی هم تایید شدم …امروز که مراجعه داشتم مجدد برای کمیسیون برای چند روز بعد در نظام وظیفه ارجاع داده شدم …متاسفانه نمیدانم چه کمیسیونیه ..سوالی که از شما دارم این است ایا امکان داره در این مرحله بنده رو رد کنند؟؟؟روند کار بعد از این مراحلی که تا به حال طی کردم چگونه است؟؟؟

 84. محمدرضا says:

  سلام . من در حال حاضر مشغول به تحصيل و دانشجوام اگه اقدام كنم براى كفالت پدرم و رد بشه آيا وسط تحصيل يا بلافاصله بعد از پايان تحصيل (منظورم ١ سال فرصتيست كه ميشه بعد از فارغ التحصيلى دفترچه رو ارسال كرد) مجبور به اعزامم نخواهند كرد؟

 85. فراز says:

  با سلام
  پدر من در جوانی حنجره ی خود را از دست داده و معافیت پزشکی گرفته است اکنون 48 سال سن دارد آیا با توجه به معافی پزشکی پدر، شانسی برای دریافت کفالت هست یا خیر؟
  با تشکر

 86. پوریا بهرامی says:

  سلام من پوریا 26 ساله
  پنج سال پیش به مدت 6 ماه خدمت کردم ولی تک
  و پدرم عمل قلب باز انجام داد و الان قلبش 25 درصد کار میکنه،ریه هاش 20 درصد سالم هستن وبه شدت ناراحتی کلیوی دارن،با وجود و از کار افتاده تامین اجتماعی هستن،با توجه به اینکه حدود پنج سال غیبت کرده ام آیا میتوانم کفالت پدرم را بگیرم پسر هستم

 87. alireza says:

  با سلام
  وضعیت من از این قراره که پدر من دوبار ازدواج کرده و من از زن دوم هستم یک برادر بالای 18 سال دارم که از زن اول پدرم هست وی ازدواج کرده و در خارج است
  همچنین این برادر من از سربازی معاف شده بود به علت گرفتن کفالت مادرش موقع طلاق از پدرمان ایا من میتوانم کفالت پدرم را با فرض اینکه شرایط سنی(70 یا 75) را داشته باشه بگیرم؟؟

 88. اسماعیل says:

  با عرض سلام و خسته نباشید.پدرم دیابت داره وانسولین استفاده میکنه.واینکه دوماه پیش عمل بازقلب انجام داده و من تنها پسر بالای18سالم و بدون غیبت.احتمال اینکه کفالت بگیرم هست؟

 89. محمدرضا says:

  با سلام
  پدر من یک کلیه شو از دست داده والان مشکلات گوارشی شدید دارن، دوتا از برادارم خدمت رفتن و یکی هم بخاطر دو برادری معاف شده، همشون ازدواج کردن ، الان هم من خرج خونه و دکتر پدر رو میدم،آیا میتونم برای کفالت اقدام کنم؟ و آیا موافقت میشه با توجه به داشتن برادر بزرگتری که ازدواج کرده؟

 90. hamid says:

  سلام
  من تاریخ اعزامم یک شهریور96هستش.
  پدرم 49سالشه عمل قلب باز(انژیو) کرده دکتر گفته روزانه باید چندنوع قرص قلب مصرف کنه تا آخرعمر.
  هردو گوشش هم خیلی سنگین هستن و نیاز به صمعک داره .
  دیسک کمر هم گرفته.
  ضمنآ بنده دوخواهرو یه برادرکوچکتر22ساله هم دارم که معافیت تحصیلی داره.

  آیا برای کفالت اقدام کنم امیدی هست بنظرتون؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید آقا امیر.

 91. جلالی نژاد says:

  برادر بزرگتر از خودم که به سربازی رفته و ازدواج کرده دارم پدرم ۷۲سالشه کفالت میدن؟/

 92. Farid says:

  با سلام خدمت ادمین سایت سیما سرویس
  من یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین
  پدرم ۸۱ سال سن داره و به خاطر ضعف بدن از کار افتادن
  من یه برادر کوچکترم دارم که ۱۵ سالشه خودمم فعلن معافیت تحصیلی دارم آیا امکان معاف شدن بنده یا برادرم وجود دارد؟؟

 93. Farid says:

  ببخشید هواسم نبود یه برادر ۴۰ سالم دارم که خدمت رفته و متاهله
  آیا تاثیری بر کار ما داره؟؟

 94. علی says:

  سلام و خسته نباشید
  پدر من 70سال دارد یعنی متولد30-06-1325است و برادران دیگرم ازدواج کرده اند و فقط من مانده ام ایا به من معافیت میدهند یا نه
  ممنون از سایت خوبتون

 95. mehdi says:

  با سلام پدر من 56 ساله هست و دارای بیماری کاردیومیوپاتی و ضخیم شدن دیواره قلب هست در حال حاضر با دارو مشکل خاصی نداره اما این بیماری بیماری خطرناکی هست که نیازمند احتیاط و مراقبت هست منم تک فررزندم ایا برای معافیت کفالت اقدام کنم؟؟؟ ایا با توجه به شرایط گفته شده بالای 50 درصد تشخیص داده میشود؟؟

 96. Arash says:

  با سلام.من دانشجوی ترم آخر ارنشد هستم.دو تا برادر دارم ک هر دو خدمت رفتم.من برای معافیت کفالت پدرم اقدام کردم و در مرحله اول شورای پزشکی معافیت ۶۷درصد برای ایشان تعیین گردید.پدر من عمل باز قلب انجام دادن و دریچه هاشون تعویض شده شده است.من فقط نگرانم ک آیا نظام وظیفه ب برادرا دیگه من ایراد میگیره یا نه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 97. مجتبی says:

  باسلام من ۶ تاداداش دارم که همشون ازدواج کردن و جدا شدن و من آخرین فرزند خانواده هستم میخواستم بدونم میتونم برای کفالت اقدام کنم یا خیر

 98. امیرمحمد says:

  سلام
  همسر اول پدر من سالها پیش فوت شدن و مادر من که همسر فعلی بابام هست از همسر قبلیشون که فوت شده یک پسر بالای 18 سال دارن که اصلا ازدواج کرده و زندگی خودشو داره
  من درخاست کفالت پدر دارای کهولت سن دادم
  الان بعد یکسال رفت و امد به من گفتن کفالت شامل حال من نمیشه چون اون پسر دوم، پسر پدر منم حساب میشه
  با اینکه اسم ایشون تو شناسنامه بابای من نیست.
  ایا علت مخالفت با کفالت من درسته؟
  اگر درست نیست من چیکار باید بکنم چحوری اعتراض بکنم؟

 99. فرهنگ says:

  سلام ببخشید پدر من 59 سال سن دارن
  چشم سمت راستشون بینایش 2/10 و چشم سمت چپ7/10 است،تک فرزندم و غیبت ندارم آیا شانسی دارم واسه کفالت؟
  ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *