1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫95 امتیاز از 55 رای
Loading...

چگونه معافیت پزشکی بگیریم؟

معافیت پزشکی

معافیت پزشکی

انجام خدمت سربازی و دریافت کارت پایان خدمت همواره یکی از بزرگترین مشکلاتِ افراد مشمول بوده است. یکی از راه‌های معاف شدن از خدمت سربازی، دریافت معافیت پزشکی است. در این مطلب مراحل و روند دریافت معافیت پزشکی به طور کامل بررسی و شرح داده خواهد شد. دقت کنید قبل از شروع مراحل بهتر است، مشمول یک بار در یکی از بیمارستان‌های مورد تایید نظام وظیفه به صورت آزاد معاینه شده و از بیماری خود جهت معافیت مطمئن گردد.

مدارک لازم برای گرفتن معافیت پزشکی

تکمیل برگ وضعیت مشمولان(برگه شماره1 ).
تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره2).
تکمیل برگ واکسیناسیون( برگه شماره
اصل وتصویرکارت ملی مشمول.
اصل وتصویرکلیه صفحات شناسنامه عکسدارمشمول
اصل وتصویرآخرین مدرك تحصیلی یاگواهی فراغت از تحصیل
افتتاح حساب عابربانک سپه ودرج شماره حساب دربرگ شماره یک(ویژه متقاضیان اعزام،معافیت پزشکی وکفالت).
یک قطعه عکس رنگي  4×3 تمام رخ زمينه سفيد مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

مراحل گرفتن معافیت پزشکی

پر کردن دفترچه نظام وظیفه

برای شروع فرآیند معافیت پزشکی باید پس از دریافت دفترچه نظام وظیفه عمومی با مراجعه به یکی از پزشکان معاین اولیه، برگه معاینه اولیه را توسط آن پزشک تکمیل کنید. دقت کنید که قبل از مراجعه به پزشک باید برگه‌ی خود اظهاری که در پشت برگه معاینه اولیه توسط پزشک قرار دارد را درباره بیماری‌ها و … خود تکمیل کنید.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه خرید خدمت سربازی را انجام دهیم؟

ثبت درخواست معافیت پزشکی

پس از تکمیل مدارک باید با مراجعه به دفاتر پلیس +10 درخواست خود را مبنی بر دریافت معافیت پزشکی در سیستم ثبت کنید. در این مرحله کلیه مدارک پزشکی جهت نگهداری و ارائه به شورای پزشکی به شما بازگردانده می‌شوند.  پس از ثبت باید منتظر بمانید تا برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست برای شما ارسال شود.
دقت کنید که مدت اعتبار دعوت نامه ۱ماه میباشد که در صورت بروز مشکل می‌توان ۱ماه دیگر هم تمدید کرد.

مراجعه به بیمارستان

بعد از دریافت برگه معرفی به بیمارستان باید جهت انجام معاینات تخصصی مربوط به معافیت پزشکی به بیمارستان مراجعه کنید. بیمارستان جوابیه خود را بعد از مدتی به حوزه رسیدگی کننده به وضعیت شما ارسال خواهد کرد.

جلسه شورای پزشکی

بعد از دریافت نتیجه بیمارستان، دعوت‌نامه‌ای برای شما برای حضور در شورای پزشکی ارسال خواهد شد. اگر نامه‌ی مربوط بعد از گذشت ۳ تا ۴ هفته به دست شما نرسید، برای گرفتن وقت شرکت در کمیسیون حضوراً از اقدام کنید. به احتمال فراوان اگر پزشکان بیمارستان نظر بر تایید بیماری و معافی داده باشند روز کمیسیون هم هر ۳پزشک که متخصص هم هستند همین نظر را خواهند داشت.ب عد از حضور در شورای پزشکی و برگزاری جلسه و ارائه نظر آن‌ها در صورتی که نظر آن‌ها مثبت باشد با ارائه و تکمیل مدارک می‌توانید کارت معافیت پزشکی خود را دریافت کنید.
در نظر داشته باشید که هیچ فردی حق اعتراض به رای شورای پزشکی‌ را ندارد، اما با پیگیری بسیار پس از آمدن برگه اعزام و پر کردن فرم و کامل بودن مدارک پزشکان قبلی‌ و در صورت تایید بخش اداری پزشکی‌ می‌توان وقت مجدد برای بیمارستان و حتی شرکت در شورای عالی پزشکی‌ گرفت.

پیشنهاد مطالعه:  چگونه پاسپورت بگیریم؟

شما می‌توانید کلیه انجام کلیه فرآیندها و مراحل دریافت و روند رسیدگی به معافیت پزشکی که به حضور فرد نیاز ندارند را به متخصصان سیمیاسرویس بسپارید تا کلیه مراحل در اسرع وقت انجام شود. همچنین برای ایرانیان خارج از کشور نیز راه‌هایی برای انجام کلیه فرآیندها تا دریافت کارت معافیت پزشکی از ایران وجود دارد. برای سفارش روی لینک زیر کلیک کنید:
ثبت سفارش

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

18 thoughts on “چگونه معافیت پزشکی بگیریم؟

 1. محمد says:

  سلام و خسته نباشید
  من حدود یکسال و نیم است که افسردگی دارم و یک سال سابقه بیماری در پرونده پزشکی دارم که به دکتر روانپزشک مراجعه نیکردم برای درمان….در حال حاضر حالم نسبت به قبل خوب است اما به طور کامل درمان نشده و مشکلاتی هست و ممکن هست دوباره شدت بگیرد…
  ایا با پرونده ایی که یکساله هست میتوانم معاف بشوم؟؟؟
  چون مطمئنم اگه سربازی برم مشکلات بیشتری برام پیش میاد….

 2. فربد says:

  سلام.رباط ACL یک پام و مینیسکم دچار پارگی کامل هست.مدرکم هم کارشناسیه.چند درصد احتمال گرفتن معافیت کامل دارم.ممنون

 3. رضا says:

  سلام من کف دست و پاهام عرق می کند ایا میتوانم معافیت پزشکی بگیرم لطفا جواب بدید ممنون میشم..

 4. erfan says:

  سلام من برای چشمام میخوام معاف بشم از طرفی هم میخوام دانشگاه ثبت نام کنم تا چه مرحله ای از معافیت را باید برم تا بتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟؟الان باید برم پیش دکتر متخصص میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟؟

 5. محمد says:

  سلام..من در مجموع۱۴دندان سالم دارم و دوتاشون فقط ریشش مونده..ایا من معاف میشم؟…ایا واسه ریشه هم تعداد دندان حساب میکنن؟

 6. موسی طیبی says:

  سلام پسرم چهارسال است که بابیماری سایکوز درگیراست والان وقت خدمتش است البته تا شهریور97 فرصت دارد ایا ایشان برای خدمت معاف میشود واگرپاسخ مثبت است چه مراحلی را باید طی کنیم تا معاف شود چون روزی سه وعده داروهای سنگین مثل دپاکین هالوپریدول اسنترا و…مصرف میکند ومشکلات جدی دارد لطفا ماراراهنمایی فرمایید.ممنون ظیبی اززنجان

 7. mohammad kiani says:

  سلام من مدرکم لیسانس ه وتک پسرم وبه نیروی زمینی ارتش عجب شیر تبریز اعزامم از طرفی تازه متوجه شدم این بیماری ها رو دارم1- صافی کف پا 2- تعریق3-کم کاری تیروعید 4- حساسیت به سرما 5-درد مفاصل مخصوصا گردن و کمر وپا واحساس خستگی وکوفتگی بدن ایا میتونم در حین خدمت اقدام کنم اخه میترسم قبلش اقدام کنم کلی طول بکشه

 8. پیمان علیزاده says:

  سلام من چشمم آب مروارید داره یکیش رو عمل کردم و لنز گذاشتم و یکیش رو هنوز عمل نکردم الان رفتم دنبال معافیت دکتر بیمارستان درخواستم رو رد کرده مگه عمل آب مروارید معاف نیست پس چطور رد شدم و باید چیکار کنم

 9. milad says:

  سلام شماره چشم های من هر کدام ۷.۳۰است و پیش هر پزشکی که می روم میگن من معاف هستم ایا بااین درجه چشم من می توانم معافیت دایم بگیرم
  من برای اینکه می خوام تو ارگان دولتی کار کنم موندم باید چی کار کنم معافیت بگیرم یا نه نظر شما چیه ؟

 10. محمدرضا says:

  سلام من بیماری کلیه نعل اسبی دارم ،ایا با مدرک کارشناسی میتونم معافی بگیرم؟

  • Known says:

   بند 10:
   كليه نعل اسبي ، كليه اكتوپيك داخل لگن، اكتوپي يك طرفه (يعني هر دو كليه در يك طرف قرار گرفته باشند) : معاف دائم
   تبصره – براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر : معاف از خدمات رزمي

 11. محمدصادق says:

  سلام خسته نباشید
  من خرداد 97 از دبیرستان فارغ التحصیل شدم(پیش دانشگاهی را تمام کردم) و الان یک سال فرصت دارم برای تعیین تکلیف که به دانشگاه بروم یا اعزام شوم.میخواستم ببینم تو این فرصت یک ساله میتونم درخواست معافیت پزشکی بدم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *