1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

موردی از اعتیاد به پرنوگرافی همراه با انزال زودرس که با استفاده از معیارهای موجود برای وابستگی به مواد در طبقه بندی بین المللی بیماری های 10 و راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی نسخه چهارم تشخیص داده شد. برای شناسایی و تعریف چنین اعتیادهای رفتاری ضوابط مشخصی وجود ندارد. برای درمان از یک استراتژی کاربردی مشابه هرگونه اعتیاد به مواد استفاده شده است و ما دریافتیم که به بیمار کمک می کند تا به تدریج از تماشای پورنوگرافی دست بکشد.

مقدمه

اعتیاد را می توان این طور تعریف کرد: «وابستگی اجباری، غیرقابل کنترل به یک ماده، عادت، یا عمل به حدی که ترک آن باعث ایجاد واکنش های شدید عاطفی، ذهنی یا فیزیولوژیکی شود.»

گرچه اصطلاح اعتیاد معمولا در مواردی استفاده می شود که مصرف مواد مخدر را شامل می شود، اما معیارهای مشابهی برای برخی رفتارها مانند اختلالات خوردن، قمار، اعتیاد به رایانه استفاده شده است. امروزه، اعتیاد به فیلم های مستهجن یک مسئله در حال ظهور است که با اختلالات اجتماعی، روانی و شغلی قابل توجهی همراه است.

نظرسنجی های اخیر در مورد پورنوگرافی، آماری مرتبط را نشان می دهد. در حال حاضر، 4.2 میلیون وب سایت پورنوگرافی با 68 میلیون درخواست موتور جستجوی روزانه برای فیلم های مستهجن وجود دارد که 25٪ از کل درخواست های موتور جستجو در هر روز را تشکیل می دهند و متوسط ​​سن اولین مرتبه تماشای این نوع ویدئوها 11 سال است.

گزارش مورد

یک مرد با سواد 28 ساله (مجرد؛ شهری و از گروه درآمدی متوسط ​​بالا؛ تنها فرزند از سه فرزند خانواده؛ در یک خانواده محافظه کار و سفت و سخت پرورش یافته است) با بخش روانپزشکی در بیمارستان JSS، میسور تماس گرفته و از تماشای غیرقابل کنترل پرنوگرافی شکایت داشت.

بیمار از 20 سالگی شروع به تماشای پورنو کرده، که در ابتدا فقط گاه به گاه بود. اما به تدریج طی یک دوره 2 تا 3 ساله افزایش یافته است. بیمار علاقه اولیه به پورنوگرافی معمولی را از دست داد و در 6 سال گذشته به تماشای ویدئوهای گرایشات انحرافی جنسی رو آورده و به طور متوسط ​​5 ساعت یا بیشتر را در هر روز صرف تهیه و تماشای فیلم های مستهجن کرد. به تدریج، بیمار تعامل با اعضای خانواده را کاهش داده و بیشتر وقت خود را در اتاق خود می گذراند تا به دانلود و تماشای فیلم های مستهجن بگذراند.

بیمار تماشای و تهیه فیلم های مستهجن را به کار کردن ترجیح داده، حتی از تعامل با خانواده و دوستان خودداری می کرد. تلاش های متعدد او برای ترک و اجتناب از پورنوگرافی حتی برای یک روز باعث می شود او بی قرار، تحریک پذیر، بی حال باشد. تماشای فیلم های مستهجن علائم را در او تسکین می دهد.

زمانی که این کار را شروع کرد، برای 3-4 ساعت به طور مداوم و گهگاهی در طول شب به تماشای فیلم می پرداخت. در 3 سال گذشته، زمان لازم برای ایجاد نعوظ (در پی تماشای مستهجن) به تدریج افزایش یافته بود، اگرچه علاقه به تماشای آن یکسان بود. همچنین سختی نعوظ وی کاهش یافته است. در طول 3 سال گذشته، او تصور می کند كه به علت افت مایع منی پس از خودارضایی، قدرت/مردانگی وی كاهش یافته است و این منجر به پریشانی قابل توجهی در او می شود. او به دلیل نگرانی در مورد از دست دادن قدرت مردانگی خود از استمناء دوری می کند، اما همچنان به تماشای فیلم های مستهجن ادامه می دهد.

نگرانی بیش از حد در مورد مردانگی / قدرت، احساس شرم و گناه (به دلیل عدم کنترل خود در تماشای فیلم های مستهجن) از 2 تا 3 سال گذشته وجود داشته است. بیمار دارای علائم افسردگی خفیف (احساس غم و اندوه، گناه بیش از حد، احساس بی اعتمادی، كاهش عزت نفس و كاهش اشتها) است.

او نخستین رابطه جنسی خود را با دوست دخترش در چند نوبت، یک ماه قبل از آمدن برای مشاوره، انجام داد. با این حال، به دلیل نعوظ ناکافی (با وجود داشتن صمیمیت با دوست دختر و پیش نوازی کافی) قادر به برقراری رابطه نبود. او مرتباً دوست دخترش را با زنان در فیلم های مستهجن مقایسه می کرد و احساس می کرد که او به اندازه بازیگران فیلم های مستهجن حرفه ای نیست. نگرانی های وی در مورد زندگی جنسی و زناشویی آینده وی افزایش یافته است و باعث شد از برقراری روابط جنسی بیشتر با دوست دخترش خودداری کند که این باعث شده وی به دنبال کمک های حرفه ای باشد.

هیچ گونه ویژگی حاکی از همجنسگرایی، سایر اختلالات روانپزشکی، اختلالات پارافیلیک در او مشاهده نشده است. سابقه تشنج تب بین سن 2 تا 4 سال وجود داشته است (هیچ گونه درمانی دریافت نشده است). پدر و عمویش هم به الکل وابستگی داشتند و به دلیل عوارض ناشی از سرطان کبد فوت کرده بودند.

معاینه وضعیت روانی افسردگی خفیف را نشان داد. از این رو روانشناس، تشخیص «اعتیاد به پرنوگرافی همراه با زودانزالی و افسردگی خفیف» را در او داد.

انگیزه بیمار برای ترک تماشای پورنو در زمان مشاوره خوب بوده و همین میزان انگیزه در کل دوره درمانی حفظ شد. در ابتدا، آموزش های جنسی لازم در مورد نگرانی های بی مورد او در مورد از دست رفتن قدرت جنسی در پی خودارضایی به بیمار داده شد.

درمان بیمار با desvenlafaxine  شروع شد. با آموزش رابطه جنسی، نگرانی های بی مورد وی در مورد از دست دادن مایع منی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. سپس رفتار درمانی شناختی (CBT) شروع شد.

پس از به کارگیری درمان ترکیبی (روان درمانی و دارودرمانی)، بیمار در 4 ماه بهبود معنی داری را نشان داد. بیمار در جلسات پیگیری احساس بسیار بهتری داشت و اجبار به تماشای فیلم های مستهجن به طور چشمگیری در او کاهش یافت. حتی اگر گهگاهی تماشا می کرد، می توانست بعد از 15-20 دقیقه آن را به خواست خود خاتمه دهد. عزت نفس بیمار بهبود یافته، و او نسبت به زندگی زناشویی و جنسی خود امیدوار تر شد. به تدریج داروهای بیمار کاهش یافت.

روان درمانی و دارودرمانی پس از 9 ماه مداخله خاتمه یافت که در این مدت وی حتی ازدواج نیز کرد. در زمان ثبا این مطالعه موردی، یک سال از ازدواج بیمار می گذشت و هیچ گونه علائمی مبنی بر مشکلات جنسی یا روانی در او دیده نمی شود.

نتیجه گیری:

احتمالاً بیمار به محرکهای دیداری و شنیداری مستهجن عادت کرده است و از این رو زمان بیشتری را برای برانگیختگی و نعوظ آلت تناسلی مرد در نظر گرفته است. اما بیمار پس از استمناء این علائم را به فقدان مایع منی تقسیم بندی کرد و نگرانی بی دلیل در مورد از دست دادن مایع منی ایجاد کرد که منجر به پریشانی قابل توجهی شد. همانطور که در بالا ذکر شد، عادت به محرک های دیداری و شنیداری مستهجن و انتظارات بالاتر از شریک زندگی وی به همان اندازه که در حرفه های فیلم های مستهجن حساس هستند ممکن است دلیل دشواری در برانگیختگی و دستیابی به نعوظ با همسر خود باشد.

یک مطالعه در مورد مشتریانی که اعتیاد به اینترنت تحت درمان با CBT دارند، نشان داد که اکثر آنها تا جلسه دوازدهم توانستند علائم خود را به طور کامل مدیریت کنند. CBT در بهبود علائم رایج اعتیاد آنلاین مانند: انگیزه برای ترک، زمان آنلاین مؤثر است

مدیریت، انزوای اجتماعی، اختلال عملکرد جنسی و پرهیز از برنامه های کاربردی آنلاین مشکل ساز است.

با ظهور مفاهیم عادتهای جدید در شیوه زندگی، اعتیاد به پورنوگرافی یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. درک بهتر اعتیاد به پورنوگرافی برای کمک به جوانان که در معرض خطر قابل توجهی از اعتیاد به پورنوگرافی قرار دارند، مانند مورد فوق الزامی است.

منبع:

ncbi

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.