poorbadgoodexcelentamazing! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

زندگی با معلولیت هیچ وقت ساده نیست، اما راهکارهایی برای کنار آمدن با ناتوانی جسمی وجود دارد. بسیاری از ما انتظار عمری طولانی و سالم داریم. بنابراین، رو به رو شدن با ناتوانی جسمی باعث ایجاد طیفی از احساسات منفی و ترس در ما می شود. از خود می پرسیم، حالا چطور کار کنم، چطور روابط خود با دیگران را ادامه دهم، زندگی مشترکم چه می شود، استقلالم چه می شود؟ هر چند زندگی با ناتوانی جسمی کار ساده ای نیست، اما قرار نیست زندگی شما به یک تراژدی تبدیل شود. شما تنها نیستید. ملیون ها نفر در سراسر جهان پیش از شما در این جاده قدم گذاشته اند و راه خود را در زندگی یافته اند. پس شما هم می توانید.

راهکارهای کنار آمدن با ناتوانی چسمی:

به خودتان فرصت سوگواری بدهید:

پیش از کنار آمدن با ناتوانی جسمی خودتان، باید فرصتی برای سوگواری داشته باشید. شما چیز مهمی را از دست داده اید. این نه تنها سلامت شماست، بلکه شامل از دست رفتن بخشی از برنامه‎تان برای آینده است. با انکار واقعیت محدودیت هایتان، باعث می شوید که بیشتر در این وضعیت گیر کنید. این مانع پیشرفت شما می شود و شانس بهبودی و یافتن اهداف جدید را از شما می گیرد.

احساسات خود را نادیده نگیرید:

این تنها انسان است که از درد و رنج خود فرار می کند، اما تا زمانی که با رنج خود رو به رو نشوید، نمی توانید به خوبی با آن برخورد کنید.

دچار نوسان عاطفی خواهید شد:

از خشم و ناراحتی تا انکار و ناباوری. این کاملا طبیعی است. تجربه شما غیرقابل پیش بینی و پر از بالا و پایین عاطفی است. به زمان اعتماد کنید، به تدریج اوضاع بهتر می شود و شما به شرایط جدید عادت می کنید.

نیازی نیست خودتان را قوی نشان دهید:

داشتن روزهای بد به این معنی نیست که شما قوی یا شجاع نیستید و تظاهر به خوب بودن به کسی کمک نمی کند. اجازه دهید اطرافیان احساس واقعی شما را بدانند و به شما کمک کنند.

اثرات ناتوانی جسمی را بر زندگی خود کاهش دهید:

نیازی به گفتن نیست که ناتوانی جسمی تا حد زیادی زندگی شما را تغییر داده است. پس انکار آن یا دست روی دست گذاشتن و انفعال چیزی را عوض نمی کند. شما محدودیت هایی دارید که زندگی را سخت تر می کند. اما با تلاش، تعهد، تمایل و پشتکار می توانید بر این سختی ها فائق آیید.

پیشنهاد مطالعه:  نشانه های اضطراب در نوجوانان

حامی خود باشید:

شما بهترین حامی خودتان در رهبری چالش های زندگی یک ناتوان جسمی هستید، پس از حقوق و منابع حمایتی خود آگاه شوید. با این کار احساس قدرت و کنترل بیشتری خواهید کرد.

از چیزهایی که در اختیارتان است استفاده کنید:

شما نمی توانید ناتوانی خود را تغییر دهید، اما می توانید با کمک گرفتن از تکنولوژی و ابزارهای مرتبط با ناتوانی به کنار آمدن با ناتوانی جسمی کمک کنید. اگر به ابزارهایی مانند پروتز، عصا، ویلچر یا هر چیز دیگری برای ساده تر کردن زندگی نیاز دارید، از آنها استفاده کنید. اجازه ندهید ترس از برچسب و کلیشه ها شما را در گوشه ای از خانه حبس کند. امروزه نه تنها ابزارهایی مانند عصا و پروتز به کمک ناتوانی جسمی آمده اند، بلکه نرم افزارهای زیادی نیز می توانند ناتوانی شما را جبران کنند. با بررسی این نرم افزارها می توانید جنبه های زیادی از زندگی خود را تسهیل کنید و در عین حال، فردی به روز و پیشرفته تر از بقیه شوید.

اهداف معقولانه تعیین کنید:

برای کنار آمدن با ناتوانی جسمی باید مهارت ها و استراتژی های جدیدی یاد بگیرید. با توجه به نوع ناتوانی، کندی در یادگیری تا حدی طبیعی است. هر چند دوست دارید هر چه سریع تر مانند قبل به بهره وری برسید، اما صبور باشید و اهداف معقولانه برای خود تعیین کنید. ناامیدی و تعیین اهداف بیش از حد بزرگ تنها به مانعی برای پیشرفت شما تبدیل می شوند. حتی یک پیشرفت کوچک هم مهم است. شما در نهایت به هدف خود خواهید رسید.

کنار آمدن با ناتوانی جسمی: حفظ رابطه اجتماعی

ارتباط گرفتن با دیگران اهمیت دارد. صرف زمان با خانواده و دوستان به شما کمک می کند که سالم و امیدوار بمانید. گاهی به شانه ای برای گریستن نیاز دارید، پس همراهی دیگران را در کنار خودتان حفظ کنید.

پیوستن به انجمن بیماران مبتلا به ناتوانی جسمی و بودن در کنار افرادی که با چالش های مشابهی دست و پنجه نرم می کنند می تواند به شما در شکست دادن احساس تنهایی و انزوا کمک کند. در این گروه ها می توانید از عقل جمعی استفاده کنید و به راه حل های خوبی برای مشکلات خود برسید.

پذیرفتن کمک دیگران به معنی ضعف نیست، بلکه شما را قوی تر می کند. تصور نکنید که درخواست کمک از دیگران با احساس دلسوزی آنها همراه است. این کار به آنها نیز کمک می کند که احساس بهتری داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه:  داشتن هدف در دوران بازنشستگی

کنار آمدن با ناتوانی جسمی: یافتن معنی و هدف در زندگی

داوطلب شدن:

داوطلب شدن یکی از بهترین روش های کنار آمدن با ناتوانی جسمی و داشتن احساس بهره وری بیشتر است. این کاری است که شما حتی با وجود محدودیت های خود می توانید انجام دهید. چیزی را انتخاب کنید که مشتاق آن هستید و می توانید در آن داوطلب شوید. شاید حتی کاری باشد که بتوانید در خانه انجام دهید.

سرگرمی ها و فعالیت های جدیدی پیدا کنید:

ناتوانی جسمی می تواند باعث شود که انجام فعالیت های قبلی دشوار شود. اما یافتن یک فعالیت مفرح برای سلامت روان شما ضروری است. به روش های خلاقانه برای شرکت در فعالیت های محبوب قبلی یا یافتن علایق جدید فکر کنید.

راهی برای جبران محبت افرادی پیدا کنید که به شما کمک می کنند:

با وجود ناتوانی جسمی، اغلب باید کمک دوستان و خانواده را قبول کنید. این چیز بدی نیست. اما اگر دو طرفه باشد به شما حس بهتری می دهد. شاید در کامپیوتر مهارت زیادی دارید یا شنونده خوبی برای مشکلات دیگران هستید. حتی کارهای کوچکی مثل نوشتن یک کارت تشکر نیز مفید است.

از یک حیوان نگهداری کنید:

مراقبت از یک حیوان خانگی به شما این حس را می دهد که کسی به شما نیاز دارد. هر چند حیوانات نمی توانند جای ارتباطات انسانی را بگیرند، اما همراهی آنها در زندگی مایه شادی و نشاط است. حتی اگر نمی توانید از یک حیوان مراقبت کنید، می توانید از دفاتر سرپرستی حیوانات بی پناه حمایت کنید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.