poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

به عنوان مشاور بارداری برای بیش از دو دهه، با زنان زیادی ملاقات کرده ام که بارداری برای هر یک از آنها معنای متفاوتی داشت. بارداری های برنامه ریزی شده ای را دیدم که دقیقا بر اساس برنامه پیش رفت، زنانی را دیدم که با وجود تمام مراقبت ها و برنامه ریزی ها متاسفانه این دوره را با موفقیت طی نکردند و در کنار همه آنها شاهد بارداری های ناخواسته ای بودم که به بزرگترین چالش زندگی یک فرد تبدیل شدند. با وجود تمام روش های پیشگیری از بارداری، همچنان ریسک بارداری ناخواسته وجود دارد. بنابراین، یادگیری استراتژی های کنار آمدن با بارداری ناخواسته می تواند به تصمیم گیری بهتر در این شرایط کمک کند.

کنار آمدن با بارداری ناخواسته:

قبول کنید که شوکه شده اید و زمان خوبی برای تصمیم گیری نیست:

چنانچه به تازگی متوجه بارداری خود شده باشید و برای این اتفاق برنامه ریزی نکرده اید، به وجود آمدن احساسات منفی مانند گیجی، ترس از آینده، داشتن حس منفی نسبت به بارداری و شوکه شدن طبیعی است. این احساسات در شما طبیعی هستند و برای تصمیم گیری بهتر باید چند روز صبر کنید تا این احساسات شدید و افراطی در شما از بین بروند.

با احساسات خود صادق باشید:

برای کنار آمدن با بارداری ناخواسته باید اجازه دهید احساسات مختلف در شما به وجود آیند، آنها را بپذیرید و اجازه دهید همان طور که آمده اند، از بین بروند. به احساساتی که باعث به وجود آمدن واکنش فیزیکی در شما می شوند، دقت کنید. احساسات و افکار خود را در دفتری یادداشت کنید. پس از چند روز به دفتر خود رجوع کنید و بررسی کنید کدامیک از آنها واقعی است و کدامیک اهمیتی ندارند.

شاید از اطلاع دادن به همسر خود هراس دارید. شاید از قضاوت های مردم می ترسید. شاید در زندگی خود دچار مسائل مالی هستید یا رابطه خوبی با همسرتان ندارید. شاید آماده مادر شدن نیستید و برنامه های دیگری برای زندگی شخصی خود داشته اید. همه این ترس ها کنار آمدن با بارداری ناخواسته را دشوار می کنند. این احساسات و افکار کاملا طبیعی هستند. برای فکر کردن به همه این مسائل به خود زمان بدهید تا بهتر بتوانید زندگی خود را ارزیابی کنید.

پیشنهاد مطالعه:  تصمیم گیری برای مهاجرت: بروم یا بمانم؟

این ترس ها می توانند به سادگی شما را در خود غرق کنند، اما به یاد داشته باشید که این احساسات اولیه برای تصمیم گیری در مورد بارداری کافی نیستند. احساسات خود را بشناسید، اما اجازه ندهید که ترس هایتان برای شما تصمیم بگیرند. فراموش نکنید که نباید سریع تصمیم گیری کنید.

همواره، احساسات منفی بر مثبت غالب هستند. هر بار که افکار منفی به شما هجوم آوردند، تلاش کنید متفاوت فکر کنید و برای عوض کردن حال خود تلاش کنید.

گزینه های مختلف را بررسی کنید:

از ترس های خود عبور کنید و تمام گزینه های خود را بررسی کنید. خود را در خانه با یک نوزاد تصور کنید. روزمره های یک زن خانه دار و تمام کارهایی که در طول روز باید با وجود یک نوزاد انجام دهید را تصور کنید.

اگر به سقط کردن فکر می کنید، احساسات خود پس از یک هفته یا یک ماه را تصور کنید. اگر به سقط کردن فکر می کنید، آیا به طی کردن مراحل آن، شرایط سخت و پرخطر سقط غیر قانونی فکر کرده اید؟ آیا می توانید دشواری های آن را تحمل کنید؟ هر یک از این سناریوها به تصمیم گیری بهتر و کنار آمدن با بارداری ناخواسته کمک می کنند.

اجازه ندهید مسائل مالی برای شما تصمیم بگیرند:

مسائل مالی برای بزرگ کردن یک کودک اهمیت دارند، اما اجازه ندهید به تنها فاکتور برای تصمیم گیری در مورد بارداری‎تان تبدیل شوند. روش های زیادی برای تامین یا کاهش هزینه های بچه داری وجود دارد که می توانید به آنها فکر کنید.

برای شاد شدن تلاش کنید:

هربار که مورد هجوم ترس ها و افکار منفی قرار گرفتید، به یکی از علایق خود پناه ببرید. شما تنها کسی نیستید که در جهان بارداری ناخواسته را تجربه می کند. کتاب خواندن، تماشای فیلم های مورد علاقه، خرید کردن و هر کار دیگری که به آن علاقه دارید به آرامش روحی شما و ایجاد احساسات مثبت کمک می کند.

به شبکه حمایتی خود پناه ببرید:

احساس تنهایی بزرگترین مشکلی است که ممکن است در طول روند کنار آمدن با بارداری ناخواسته با آن دست به گریبان شوید. در این دوره حساس، به حمایت اطرافیان خود نیاز دارید. شبکه حمایتی شما می تواند همسر، خانواده و دوستانتان باشد. هر کسی که می تواند در تصمیم گیری در مورد بارداری و پذیرش عضو جدید خانواده به شما کمک کند، گزینه خوبی برای پناه بردن به اوست.

پیشنهاد مطالعه:  آزار جنسی در محل کار

رویاهای خود را رها نکنید:

آیا می خواهید راز مادر موفق بودن، چه خواسته یا ناخواسته، را بدانید؟ رویاهای خود را پس از مادری رها نکنید. نمی خواهیم بگوییم که تولد فرزند جدید هیچ تغییری در زندگی شما به وجود نمی آورد، اما دلیلی هم وجود ندارد که نتوانید به رویاهایتان دست یابید. شاید رسیدن به آنها زمان بیشتری نیاز داشته باشد، اما یک مادر شاد و قوی می تواند، و مهم تر از آن باید، رویاهای خود را تعقیب کند و به آنها دست یابد.

از یک مشاور کمک بگیرید:

اطرافیان شما افکار و احساسات متفاوتی در مورد بارداری شما دارند، از این رو هر یک واکنش و تصمیم گیری متفاوتی بر اساس منافع و افکار خود خواهند داشت. در این مرحله، شما به کمک فردی نیاز دارید که بتواند مسائل را از دید بی طرفانه نگاه کند و در کنار آمدن با بارداری ناخواسته به شما کمک کند. اگر احساس نگرانی و افسردگی می کنید و بارداری ناخواسته باعث شده است که انرژی لازم برای مراقبت از خود و جنین و رسیدگی به امور شخصی را نداشته باشید، باید با یک مشاور یا روانشناس در ارتباط باشید. مشاوران آنلاین ما آماده کمک کردن به شما هستند.

مسائل مهم پس از اطلاع از بارداری ناخواسته:

کنار آمدن با بارداری ناخواسته به زمان نیاز دارد. تا آن موقع باید مراقب خود باشید و مسائل زیر را در نظر بگیرید:

  • تغییر سبک زندگی لازم برای یک بارداری سالم، شامل توقف مصرف دارو و دخانیات
  • مراجعه به پزشک زنان و زایمان برای بررسی وضعیت بارداری
  • اطلاع دادن به همسر
  • بررسی میزان حمایتی که در زندگی خود از سوی دیگران دریافت می کنید

Block "“perinatal”" not found!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.