poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

چک کردن گوشی همسر بسیار وسوسه برانگیز است، به خصوص اگر به وجود مسئله خیانت در رابطه خود شک داشته باشید. امروزه در دنیای دیجیتال راه های زیادی برای بررسی رفتار دیگران وجود دارد که برخی از آنها به سادگی نصب یک نرم افزار در کمتر از یک دقیقه روی گوشی همراه است. چه کسی می تواند در برابر ایده بررسی فعالیت های مجازی همسرش و بررسی تماس های تلفنی، پیام ها و ایمیل های او مقاومت کند؟

با وجود اینکه این کار واقعا وسوسه برانگیز است، اما آیا جاسوسی در امور شخصی همسر کار درستی است؟

آیا به لحاظ اخلاقی شما حق چک کردن گوشی همسر خود را دارید؟

در 99.9 درصد موارد شما حق چنین کاری را ندارید. هر انسانی حق حفظ حریم شخصی خود را دارد. این حریم برای سلامت روان و امنیت ما ضروری است. در برخی از کشورها چک کردن گوشی همسر غیر قانونی است و مگر در مواردی که مجوز قانونی صادر شده باشد، با مجازات همراه است.

شاید خود را قانع می کنید که برای اطمینان از خوب بودن همه چیز به این کار نیاز دارید؟ شاید معتقدید با این کار او را از خطرات دور نگه می دارید؟ و تنها چیزی که به دنبال آن هستید اثبات این مسئله است که او با کس دیگری نیست؟ اما آیا تضمینی وجود دارد که پس از انجام این کار، دیگر نیازی به تکرار آن نخواهید داشت؟

عادت به چک کردن گوشی همسر:

چک کردن گوشی همسر و لباس های شخصی او می تواند تبدیل به یک عادت شود. یک اعتیاد یا وسواسی که کنترلش از دست شما خارج خواهد شد.

به تدریج به تلفن همراه خود می چسبید و هر حرکت او را زیر نظر می گیرید. منتظر یک اشتباه می مانید. از بین حرف ها و پیام ها، به دنبال معنای پنهانی هستید. در آخر برای توجیه شک و تردید خود، چیزی در زندگی او پیدا می کنید که از نظر شما خطاست. زمانی که چک کردن گوشی همسر به یک عادت و وسواس تبدیل شده است، به عبارت دیگر نمی توانید در برابر آن مقاومت کنید، باید از یک مشاور برای ترک آن کمک تخصصی دریافت کنید.

پیش از چک کردن گوشی همسر از خود این سوالات را بپرسید:

  • آیا اگر او این کار را در مورد شما انجام دهد، ایرادی ندارد؟
  • آیا آماده بحرانی شدن زندگی زناشویی و رابطه خود، پس از کشف این موضوع از سوی همسرتان هستید؟
  • دلیل شما برای عدم اعتماد به همسرتان چیست؟
پیشنهاد مطالعه:  افسردگی نوجوانان

من باید بدانم همسرم کجا می رود و چه می کند!

در یک رابطه زناشویی سالم، شما و همسرتان باید یکدیگر را در مورد امور روزانه خود باخبر سازید. اگر همسرتان چیزی را از شما مخفی می کند یا به شما دروغ می گوید، باید علت زمینه ساز آن مشخص شود. چک کردن گوشی همسر راه حل مشکل شما نیست. شما باید مشکل اصلی را در زندگی خود پیدا کنید و با تلاش برای رفع آن به دنبال اعتماد سازی دوباره در رابطه خود باشید.

چه زمانی چک کردن گوشی همسر اشکالی ندارد؟

در برخی موارد، چک کردن وسایل شخصی همسر و جستجو در امور او ایرادی ندارد، زیرا خود وی چنین اجازه ای را داده است. برای مثال، در بسیاری از موارد، پس از خیانت یکی از زوجین و بخشش از سوی دیگری، برای جلب اعتماد دوباره در رابطه چنین توافقی بین طرفین انجام می شود.

در ابتدا، همسر خیانت دیده هر زمان که بخواهد می تواند فعالیت ها و حرکات همسرش را بررسی کند. پس از طی شدن این دوره و اعتمادسازی دوباره در رابطه، بررسی حرکات همسر به طور طبیعی کمتر می شود. در مطالب قبل در مورد روش های اعتمادسازی پس از خیانت صحبت شد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

چک کردن گوشی همسر به خراب شدن رابطه ختم می شود:

زمانی که با بی اعتمادی به همسر خود نگاه کنید، تمام فعالیت های او مشکوک به نظر می رسد. این نوع نگاه، شما را به سمت رفتارهای پارانوئید سوق می دهد که خود باعث تشدید شک و تردید شما می شود. آیا تا به حال پیام ها و ایمیل های خود را با چنین نگاهی ارزیابی کرده اید؟ با این دید، حتی در بین پیام های خودتان هم بالاخره چیز مشکوکی پیدا خواهید کرد. زمانی که به دنبال چیزی هستید، قطعا آن را پیدا می کنید.

به جای چک کردن گوشی همسر چه باید کرد؟

افرادی که به چک کردن گوشی همسر خود اعتیاد دارند، به خصوص اگر اشتباهی از سوی همسرشان موجب تحریک این رفتار در آنها نشده باشد، دارای اعتماد به نفس پایین و حس حسادت بیش از حد هستند. زندگی در چنین شرایطی بسیار متزلزل و شکننده است. این شما هستید که باید راه حلی برای پایان دادن به این مشکل پیدا کنید. در مجموع یکی از گزینه های زیر را باید انتخاب کنید:

  • اگر به همسرتان اعتماد ندارید، به رابطه خود با او پایان دهید.
  • تلاش کنید با همکاری یکدیگر دوباره به همسرتان اعتماد کنید.
  • برای حل مشکل بی اعتمادی و وسواس فکری خود از یک مشاور کمک بگیرید.
پیشنهاد مطالعه:  ازدواج با زن بچه دار

هوشیاری نسبت به زندگی مشترک ایده خوبی است. اما چک کردن مداوم امور شخصی همسرتان راهکار آن نیست. شما برای حفظ پایه های زندگی خود تلاش می کنید. بنابراین، بهتر است که این کار را از راه صحیح، یعنی ابراز عشق، اعتماد، احترام، کسب مهارت های زندگی مشترک، ایجاد آرامش و رضایت در زندگی انجام دهید.

به جای چک کردن گوشی همسرتان با او در مورد رفتارهایی که موجب آزار شما هستند صحبت کنید و از او بخواهید در مورد آنها توضیح دهد.

راه حل مشکلات زناشویی خود را در سایت های تبادل نظر و افراد فامیل جستجو نکنید. مشکلات زناشویی باید بین شما حل شود و اگر غیر قابل حل هستند، بهترین گزینه دریافت کمک از یک مشاور است.

از داستان، فیلم و سرگذشت های مربوط به خیانت فاصله بگیرید. این نوع داستان ها موجب جوانه زدن شک و تردید نسبت به همسرتان در شما می شوند.

اگر به تمام رفتارها و اتفاقات کوچک و بزرگ زندگی خود شک دارید، احتمالا فرد شکاکی هستید. در صورتی که تا به حال رفتار نامناسبی از سوی همسرتان ندیده اید و بی دلیل و در اثر وسواس فکری به چک کردن گوشی او عادت دارید، به احتمال زیاد شک شما پایه و اساس ندارد. چنانچه نمی خواهید در اثر رفتار اشتباهتان رابطه زناشویی خود را خراب کنید، هر چه سریع تر برای درمان شک و تردید خود اقدام کنید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.