poorbadgoodexcelentamazing! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

واژینیسموس عارضه ای است که با اسپاسم عضلات در عضلات کف لگن همراه است. این عارضه باعث دشواری، دردناک شدن و غیر ممکن شدن رابطه جنسی می شود و در مواردی حتی پس از سال ها ازدواج زن باکره می ماند. عدم درمان، باعث بروز مشکلات در زندگی زناشویی، ناامیدی و استرس زن می شود و هر روز بدتر می شود.

انواع واژینیسموس:

واژینیسموس اولیه:

در این عارضه درد همیشه حاضر بوده است. قرار دادن تامپون در واژن یا معاینه واژینال غیرممکن و دردناک است و در اولین رابطه جنسی تجربه می شود. مرد قادر به دخول نیست و تجربه خود را به برخورد با دیوار توصیه می کند.

زن دچار درد، اسپاسم عضلانی قوی و توقف تنفس روبه رو می شود. توقف دخول باعث معکوس شدن علائم می شود.

واژینیسموس ثانویه:

این عارضه در زنانی دیده می شود که تا پیش از این عملکرد جنسی نرمالی داشته اند و هیچ وقت تا قبل از این دچار این حالت نشده بودند. این حالت در برهه ای از زندگی زن رخ می دهد.

ریشه این حالت می تواند ابتلا به عفونت، یائسگی، یک حادثه تروماتیک، ابتلا به یک بیماری، تجربه تجاوز جنسی، اشکال در زندگی زناشویی، جراحی یا زایمان باشد.

واژینیسموس وابسته به موقعیت:

برای مثال، اسپاسم تنها در رابطه زناشویی رخ می دهد و در زمان معاینه زنان و زایمان دیده نمی شود.

علائم:

علائم این حالت در هر فرد متفاوت است اما می تواند شامل:

 • دخول دردناک، همراه با اسپاسم، درد و سوزش
 • دخول ناممکن یا دشوار
 • توقف تنفس در زمان تلاش برای برقراری رابطه جنسی
 • درد می تواند خفیف تا شدید باشد یا صرفا موجب سوزش شود.

 واژینیسموس مانع تحریک جنسی نمی شود. برخی از زنان حتی می توانند با معاشقه به ارگاسم برسند اما از فکر کردن به دخول نیز دچار اضطراب می شوند و از این رو تلاش می کنند تا از آن جلوگیری کنند.

دلایل:

واژینیسموس عارضه ای است که در اثر فشارهای فیزیکی، عاطفی یا هر دو ایجاد می شود. همچنین، ممکن است در اثر انتظار داشتن آن نیز رخ دهد.

محرک های عاطفی:

 • ترس از درد یا بارداری
 • اضطراب درباره عملکرد جنسی
 • احساس گناه نسبت به رابطه جنسی
 • مشکل در زندگی مشترک مانند همسر سوءاستفاده گر
 • سابقه تروما مانند تجاوز
 • تجربه مواجهه زودهنگام با رابطه جنسی در کودکی

محرک های فیزیکی:

 • عفونت قارچی
 • سرطان یا دیگر بیماری های ناحیه تناسلی
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی رحم و لگن
 • معاشقه ناکافی
 • خشکی واژن
 • عوارض دارویی
پیشنهاد مطالعه:  تربیت دختر قوی:

درمان واژینیسموس:

روش های درمانی متعددی برای این عارضه توصیه می شود که انتخاب هر یک به یافتن علت زمینه ساز بستگی دارد. محرک های فیزیکی با کمک پزشک متخصص زنان و زایمان درمان می شوند مانند روش های جراحی، استفاده از تمرینات کگل، استفاده از لوبریکانت ها و دیگر روش های پزشکی مرتبط.

استفاده از درمان های توصیه شده در روانشناسی نیز می تواند به درمان اختلال کمک کند.

درمان های جنسی و مشاوره:

درمان با آموزش آناتومی و آنچه در طول رابطه جنسی رخ می دهد شروع می شود. زن اطلاعاتی در مورد عضلات درگیر نیز دریافت می کند. این به درک قسمت های مختلف بدن و کارکرد آنها کمک می کند. زوج آموزش های مربوط به برقراری درست رابطه جنسی، نحوه معاشقه درست قبل از دخول، اتفاقات رخ داده در هنگام برانگیختگی جنسی، آناتومی دستگاه تناسلی و موضوعات دیگر را دریافت می کنند.

درمان های جنسی و مشاوره می تواند به تنهایی یا به همراه همسر انجام شود. کار کردن با مشاور متخصص در درمان های جنسی می تواند به زوج کمک کند. تمرینات آرام بخشی یکی از روش هایی است که به زوج برای دخول آموزش داده می شود.

روان درمانی:

روان درمانی می تواند در سه محیط انجام گیرد: فردی، زوج درمانی و گروه درمانی. در جلسات فردی علل و عوامل موثر در بروز واژینیسموس بررسی می شود. چنانچه مشکلات از یک حادثه تروماتیک، سابقه تجاوز یا احساس گناه از رابطه جنسی ناشی شود، اقدامات لازم برای درمان بیمار انجام می شود. نگرش اشتباه والدین نسبت به رابطه جنسی و دیدگاه های غلط مذهبی نیز می توانند باعث شکل گیری اضطراب و احساس بد نسبت به رابطه جنسی شود که در صورتی که زن به درمانگر خود اعتماد کند قابل درمان هستند.

زوج درمانی:

در جاسات زوج درمانی سابقه رابطه جنسی زوج و هر گونه مشکل در رابطه آنها بررسی می شود. واژینیسموس می تواند به عنوان نوعی اعتراض غیر کلامی نسبت به رفتارهای همسر بروز کند که حل مشکل زمینه ساز می تواند به رفع اختلال کمک کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) می تواند برای برخی از بانوان مفید باشد. این روش درمانی به تشخیص تحلیل و تغییر افکار و رفتارها می پردازد و به تسکین احساس اضطراب و افسردگی اشخاص کمک می کند. مشاور رفتاری شناختی می تواند با این روش به مبتلایان اختلال واژینیسم کمک کند.

پیشنهاد مطالعه:  احساس چاقی در آینه

سخنی از سیمیآروم:

واژینیسموس قابل درمان است، اما ناآگاهی جامعه باعث شده است که تصورات غلط زیادی حول محور آن وجود داشته باشد. ضخیم بودن پرده بکارت، جادو و طلسم، ناز  کردن زن، بی میلی جنسی را از دلایل آن می دانند. این در حالی است که هیچ یک از این علل ارتباطی به این اختلال ندارند.

اغلب زنان به خاطر خجالت برای درمان مراجعه نمی کنند و بسیاری از مردان نیز آن را به حساب بی میلی جنسی یا ناز کردن زن میگذارند. در نتیجه، هیچ اقدام علمی جدی برای رفع مشکل برداشته نمی شود. باید بدانید که طولانی شدن این اختلال باعث بروز مشکلات دیگری در رابطه زناشویی می شود که درمان آن را سخت تر می کند، از جمله سردی و بی میلی مرد، اضافه شدن مشکلات عاطفی و ارتباطی به مشکل جنسی و بسیاری دیگر که حل کردن هر یک زمان و انرژی بیشتری می طلبد.

بنابراین درمان زودهنگام توصیه می شود. هر چند واژینیسموس جز اختلالات جنسی محسوب می شود اما به سرعت و به خوبی به درمان پاسخ می دهد و بسیاری از زوجین از پیشرفت بهبودی تعجب می کنند. همراهی مرد در طول درمان باعث افزایش اثربخشی درمان می شود. هر چقدر به عنوان یک مرد درک و همراهی بیشتری با  همسر خود داشته باشید، سرعت بهبودی او را افزایش می دهید و این به نفع هر دوی شماست.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.