1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

اگر سالمندی در خانه دارید، حتما به سلامت جسمی او توجه ویژه ای دارید. این در حالی است که سلامت روان آنها نیز به همان اندازه اهمیت دارد. افسردگی و تنهایی بین سالمندان شیوع زیادی دارد و به طور پنهان سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. هنر درمانی برای سالمندان یکی از روش های بهبود سلامت روان است.

هنر درمانی چیست؟

هنر درمانی حوزه بزرگی است که شامل هنرهای متعددی می شود، از جمله طراحی، نقاشی، مجسمه سازی، سوزن دوری، موسیقی، رقص و غیره. حتی اگر به کارهایی که از دستان لرزان یک سالمند بر می آید فکر کنیم، باز هم گزینه های زیادی وجود دارد.

سابقه هنر درمانی برای سالمندان:

در حالی هزاران سال است که بشر از هنر برای ابراز خویشتن و ارتباط استفاده می کند، هنر درمانی در اواسط قرن 20 بود که راه خود را پیدا کند. پزشکان و روانپزشکان عنوان کرده اند که افرادی که دچار بیماری روانی هستند می توانند خود را از طریق طراحی و دیگر فعالیت های هنری ابراز کنند که خود دارای اثرات درمانی است. از آن زمان، هنر به بخش مهمی از حوزه درمان تبدیل شده و به عنوان یک تکنیک درمانی و ارزشیابی استفاده می شود.

کاربرد هنر درمانی:

هنر درمانی در طیف گسترده ای از اختلالات روانی و ناراحتی های خلقی استفاده شود. در بسیاری از موارد، از این روش می توان در کنار تکنیک های روان درمانی مانند گروه درمانی یا روان درمانی شناختی استفاده کرد.

برخی از حوزه های کاربرد هنر درمانی عبارتند از:

  • کودکان دچار ناتوانی های یادگیری
  • بزرگسالان دچار استرس شدید
  • کودکان دچار مشکلات رفتاری و اجتماعی در مدرسه یا خانه
  • بیماران دچار بیماری های روانی
  • بیماران دچار جراحات مغزی
  • کودکان و بزرگسالان دچار تروما

هنر درمانی برای سالمندان چطور کار می کند؟

در بسیاری از جلسات هنر درمانی، تمرکز روی تجربه و احساس درونی فرد است، عواطف، ادراک و تخیل. در حالی که هنر درمانی شامل یادگیری مهارت ها و تکنیک های هنری است، تاکید به طور کلی روی خلق تصویری است که از درون فرد می آید، به جای آنکه چیزی کشیده یا خلق شود که فرد در دنیای بیرون می بیند. بنابراین، در حالی که در کلاس های سنتی هنر از هنرجو خواسته می شود چیزی را با استفاده از قوه تخیل خود بکشد، در هنر درمانی جهان درون، احساسات، افکار و ایده ها منبع اصلی الهام هنرجو هستند.

هنر درمانی برای سالمندان

مزایای روانی هنر درمانی برای سالمندان چیست؟

مهم نیست سطح مهارت فرد چقدر است، مزایای روانی حاصل از هنر درمانی برای سالمندان بیشتر از ارزش چیزی است که خلق شده است.

کاهش استرس:

هر کسی که در برنامه های هنر درمانی برای سالمندان شرکت کرده باشد، می تواند اثرات آرامش بخشی آن را تایید کند. اخیرا کتاب های رنگ آمیزی جای خود را در بین بزرگسالان نیز باز کرده اند. تمرکز بر فعالیت لذت بخشی مانند رنگ کردن می توانند به کاهش استرس و اضطراب در فرد کمک کند.

تعامل اجتماعی:

انسان موجودی اجتماعی است که به تعامل و حرف زدن با دیگران نیاز دارد. سالمندان به دلیل صرف زمان بیشتر در خانه و رفتن فرزندان از خانه بیشتر از دیگران در معرض تنهایی قرار دارند. رفتن به محیط های اجتماعی و کلاس های هنری به بهبود روابط اجتماعی آنان کمک می کند.

عزت نفس:

کار کردن در یک فضای غیر رقابتی و آرام به سالمند کمک می کند که دستاوردهای فردی بهتری داشته باشد. این امر عزت نفس او را تقویت می کند. این به خصوص برای افرادی که دچار ناتوانی یا تجربه تروما هستند اهمیت زیادی دارد.

کاهش درد:

بسیاری از سالمندان از دردهای مزمن مانند آرتروز و فشار خون رنج می برند. از آنجا که استرس و تنهایی می تواند شرایط آنها را تشدید کند، هنر درمانی برای سالمندان به بهبود خلق و خو و کاهش دردهای روان تنی کمک می کند.

به علاوه، استفاده از دردها به نرم شدن مفاصل، کاهش التهاب و افزایش مهارت های ظریف کمک می کند.

بیان احساسات:

اگر فرد سالمند در زندگی خود دچار احساس غم، فقدان، بیماری مزمن یا سوگواری است، گم کردن شخصیت واقعی خود امر عجیبی نیست. در پی گذشت سالیان هویت فرد در عناوینی مانند بیوه، مطلقه، بیمار یا ناتوان جسمی گم می شود. هنر درمانی برای سالمندان به آنها یادآوری می کند که آنها فردی هستند که هنوز می توانند برای دنیا مفید باشند و امکان ابراز خویشتن از طریق طراحی و خلاقیت را به آنها می دهد.

کنار آمدن با تروما:

هنر درمانی برای سالمندان به کنار آمدن با تروما کمک می کند. این روش به آنها کمک می کند که احساس خود را نسبت به عزیز از دست رفته، یک بیماری جدی یا مهاجرت یکی از نزدیکان به تصویر بکشند.

هدفمندی در زندگی:

گذر از سال های فعالیت اجتماعی و کاری و رسیدن به دوره بازنشستگی باعث می شود که بسیاری از سالمندان حس هدفمندی را که زمانی در زندگی داشتند گم کنند. هنر درمانی روش خوبی برای پر کردن این خلاء است. بسیاری از سالمندان گزارش کرده اند که پس از شرکت در کلاس های هنری، حس معنادار بودن زندگی و داشتن هدف در زندگی را تجربه کرده اند و آن را در آثار خود انعکاس داده اند.

فعالیت مغزی:

طراحی و نقاشی دو نیمکره مغز را فعال می کند. بهبود فعالیت مغزی به مبارزه با آلزایمر و زوال عقل کمک می کند.

هوش عاطفی:

عواطف بخشی از جهان خلاقی است که همه ما درون خود داریم. بیدار کردن این عواطف به ایجاد هماهنگی بیشتر بین قلب و ذهن کمک می کند. آگاهی و هوشیاری بیشتر نسبت به هوش عاطفی به ایجاد تعادل در زندگی روانی فرد کمک می کند.

شروع هنر درمانی برای سالمندان در خانه:

هنر درمانی برای سالمندان می تواند مانند دیگر چیزها در زندگی آنها متفاوت برگزار شود. بهترین بخش آن این است که لزومی به بردن سالمند به جای خاصی نیست، هر چند بهتر است برای رسیدن به منافع روانی فعالیت اجتماعی او را ترغیب کنید که در کلاس شرکت کند. هر چند بهتر است سالمند در کنار دیگر همسالان خود و زیر نظر مربی کار کند، اما اگر علاقه ای به بیرون رفتن از خانه ندارد یا توان آن را ندارد، می توانید خلاقیت او را در خانه به چالش بکشید. همه آن چه می خواهید چند وسیله ساده، کمی خلاقیت، مقداری تمایل برای فعالیت و شروع این سفر به سمت سلامت روانی بهتر است. در این سفر درمانی، عزیز خود را همراهی کنید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفربوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.