1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2٫50 امتیاز از 2 رای
Loading...

سوال: نگاه کردن همسرم به زن های دیگر به مشکل بزرگی برای من تبدیل شده است. با آنکه من از صورت و ظاهر خوبی برخوردار هستم و رابطه زناشویی خوبی با هم داریم، اما هر بار که با هم بیرون می رویم از دیدن چشم های سرگردان او بین زن ها زجر می کشم. گاهی حتی پس از رد شدن خانم ها برمی گردد و همچنان آنها را نگاه می کند. هر بار که این موضوع را به او یادآوری می کنم، آن را انکار می کند و صرفا آن را عملی از روی کنجکاوی عنوان می کند یا حتی در برخی موارد من را متهم به شکاک و حسود بودن می کند. از زندگی با یک همسر چشم چران خسته شده ام و اعتماد به نفس و شادابی خود را از دست داده ام. آیا راه درمانی برای این مشکل وجود دارد؟

پاسخ:

زمانی که موضوع چشم چرانی همسر مطرح است، دو مسئله مطرح می شود: یکی بی اهمیت بودن رفتار و طبیعی بودن آن در مردان و دیگری احساس آزردگی و بی احترامی از سوی زن که به رابطه آسیب می زند. برخی از افراد حتی معتقد هستند که چشم چرانی همسر نشانه ای از خیانت است. اینکه کدام یک از این موارد درست است، به شما، نیازهایتان و مرزهای شخصیتی شما بستگی دارد.

در نظر بسیاری از خانم ها، چشم چرانی همسر این طور توصیف می شود:

  • نشانه ای از عدم احترام
  • بی توجهی به وجود همسر
  • رفتاری آزاردهنده
  • مخرب برای رابطه زناشویی
  • و یکی از اولین نشانه های خیانت است که فرد در آن به دنبال رابطه دیگری می گردد.

از نقطه نظر روانشناسی، تمام انسان ها تا حدی به تماشای بدن دیگران علاقه دارند. اما رفتارهای مداوم و واضح یک همسر چشم چران می تواند موجب تحریک حسادت و خشم همسر شود، به حدی که خود را ناکافی می بیند و رابطه اش را در خطر ارزیابی می کند.

از طرف دیگر، چنین مردانی اغلب ادعا می کنند که چشم چرانی رفتاری عادی در مردان است و یک نگاه کوتاه جای نگرانی نیست. شاید تا به حال، چنین جملاتی را از سوی همسر خود شنیده باشید:

نگاه کردن به یک فرد جذاب یک رفتار فیزیولوژیک طبیعی است.

فردی که به دیگران نگاه می کند تنها زیبایی را ستایش می کند.

مگر با نگاه کردن چه اتفاقی می افتد یا چه کاری از من برمی آید؟

آیا تعریف شما از همسر چشم چران غلط نیست؟

تعریف چشم چرانی از منظر هر کس متفاوت است. شاید آنچه از نظر شما چشم چرانی است در واقع رفتاری طبیعی از تعامل در جامعه در یک شهر یا فرهنگ خاص باشد. در ابتدا بهتر است مسائل فرهنگی و قومی را در نظر بگیرید. آیا شما و همسرتان از دو فرهنگ متفاوت هستید؟ در برخی فرهنگ ها، حتی نگاه کردن مرد و زن به صورت یکدیگر در هنگام حرف زدن نیز چشم چرانی تلقی می شود، در حالی که این رفتار در دیگر شهرها نشانه توجه و رفتار اجتماعی است. بنابراین، شاید بهتر باشد یک بار دیگر تعریف چشم چرانی را مرور کنید و دنیا را از منظر باورهای همسرتان ببینید.

پیشنهاد مطالعه:  کاربرد درمان های جنسی در حل مسائل زناشویی

برای تشخیص چشم چرانی همسر، رفتارهای همیشگی همسرتان را ارزیابی کنید. آیا رفتار او در برخورد با زنان متفاوت از مردان است؟ آیا رفتارش در چنین مواقعی تفاوت مشهودی با رفتارهای همیشگی اش دارد؟ اگر جز افرادی هستید که با کوچک ترین ارتباط همسرتان با جنس مخالف عصبانی و دچار حسادت می شوید، شاید بهتر باشد قضاوت خود را مجددا مورد ارزیابی قرار دهید.

طرز برخورد با همسر چشم چران:

اگر پس از بررسی افکار و عقاید خود به این نتیجه رسیدید که طرز برخورد و نگاه همسرتان به زنان متفاوت است، در ابتدا لازم است خویشتن داری خود را حفظ کنید. رفتارهای او را به زیبا نبودن خود، عدم علاقه به شما و تمایل به خیانت ارتباط ندهید.

اگر از رفتارهای همسر چشم چران خود خسته شده اید، باید برای او روشن سازید که هر چند انتظار ندارید که چشم بند ببندد، اما از دیدن چشم های سرگردان او در بین خانم ها راضی نیستید. اگر همسرتان تلاشی برای تغییر نمی کند یا توجهی به احساس شما نسبت به این موضوع ندارد، شاید بهتر باشد برای بررسی مسائل ریشه ای تر در رابطه زناشویی خود به یک مشاوره زوج درمانی مراجعه کنید. در واقع اگر چشم چرانی همسرتان از وجود مشکلی در رابطه خودتان ناشی شده باشد، نق زدن مداوم شما در مورد نگاه نکردن به دیگران مشکل اصلی را حل نخواهد کرد. برای برطرف کردن مشکل یک همسر چشم چران لازم است ابتدا رابطه شما به طور دقیق بررسی شود و بر رضایت و تعهد زناشویی شما کار شود.

راهکارهای زیر می تواند به رفع رفتارهای یک همسر چشم چران کمک کند:

چشم چرانی همسرتان را زیر نظر نگیرید و دائما او را کنترل نکنید. نق زدن های مداوم شما در این مورد، در بهترین حالت باعث می شود که او از این رفتار در جلوی چشم های شما دست بکشد، اما در نهان به رفتار خود ادامه دهد. چنین رویکردی، مشکل شما را به صورت ریشه ای حل نمی کند.

قبول کنید که چشم چرانی همسرتان دلیلی بر جذاب نبودن شما نیست. بسیاری از مردان از این رفتار غلط حتی برای تحریک حسادت همسر خود و جلب توجه بیشتر از سوی او استفاده می کنند. این در حالی است که این کار باعث خاموش شدن علاقه در زن می شود. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. در عین حال، تلاش کنید با پوشیدن لباس های مورد علاقه وی و ابراز محبت به او توجه همسرتان را به خود جلب کرده و قلب او را پر از عشق به خود کنید. هر چقدر رابطه شما گرم تر و صمیمانه تر باشد، تمایل او به نگاه کردن به دیگر زن ها کمتر می شود.

پیشنهاد مطالعه:  مطالعه موردی تاثیرات تجربیات کودکی بر روابط در زوجی جوان

اگر چشم چرانی همسرتان باعث ایجاد مشکل در رابطه شما شده است، موضوع را با او در میان بگذارید. صریح و شفاف حرف بزنید. به جای آنکه به او بگویید که همیشه در حال دید زدن زن هاست، دقیقا به موقعیت و فرد مورد نظر اشاره کنید. به او بگویید روز قبل که در حال خرید بودید، او چند دقیقه طولانی محو حرکات زنی بود که در کافی شاپ مرکز خرید در حال نوشیدن چای بود. با اشاره به فرد و موقعیت واقعی، احتمال انکار از سوی همسرتان کمتر می شود. اگر همسرتان به رفتار نادرست خود اعتراف کرد، با او در مورد انتظاراتتان صحبت کنید و به یک توافق دو نفره برسید. به جای متهم کردن و انتقاد، از احساس خود نسبت به نگاه های او حرف بزنید.

هر چند صحبت با یک مشاور در این زمینه توصیه می شود، اما به هیچ وجه در این مورد با خانواده و دوستان صحبت نکنید. این احتمال وجود دارد که پس از تلاش های شما و دریافت مشاوره، رفتار همسرتان تغییر کند، اما با این کار شما، او در نظر دیگران همواره انسان چشم ناپاک باقی می ماند.

برای کنترل همسر چشم چران خود، از انجام رفتارهای کینه جویانه و مقابله به مثل خودداری کنید. این کار زندگی و رابطه شما را وارد یک سیکل معیوب می کند.

اگر رفتارهای همسر چشم چران تان ادامه یافت، مشاوره زوج درمانی یا درمان فردی را به او پیشنهاد دهید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.