poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

برای اکثر مردم، موسیقی بخش مهمی از زندگی روزمره است. بعضی از افراد از موسیقی برای مشغول شدن در زمان رفت و آمد به محل کار و برخی دیگر برای گرفتن انرژی برای ورزش استفاده می کنند. بسیاری دیگر در زمان پخت و پز، دوش گرفتن یا انجام کارهای روزمره خود را با موسیقی سرگرم می کنند. موسیقی با خلق و خوی شما مرتبط است. برخی از آهنگ ها شما را خوشحال، ناراحت، پر انرژی یا آرام می کنند. از آنجا که موسیقی چنین تاثیری در روان و سلامت فرد دارد، استفاده از موسیقی درمانی در سلامت روان جای تعجب نیست.

تمام اشکال موسیقی دارای اثرات درمانی هستند، هر چند انتخاب موسیقی از فرهنگ خود فرد اثر بهتری دارد. انواع موسیقی دارای تحریک نورولوژیکی متفاوتی هستند. به عنوان مثال، موسیقی کلاسیک موجب راحتی و آرامش خیال می شود، در حالی که موسیقی راک می تواند منجر به ناراحتی شود. موسیقی با افزایش آستانه درد می تواند دارای اثرات درمانی باشد.

موسیقی می تواند با به کارگیری تخیل هدایت شده باعث ایجاد حالت های تغییر یافته ای از آگاهی شود که به شناسایی پاسخ های هیجانی پنهان و تحریک بینش های خلاقانه کمک می کند. از موسیقی می توان در کلاس درس برای کمک به کودکان در توسعه مهارت های خواندن و زبان استفاده کرد. روش های پذیرش شامل شنیدن و پاسخ دادن به موسیقی زنده یا ضبط شده است. بحث در مورد واکنش ها به افراد کمک می کند که بتوانند خود را به شکل اجتماعی پذیرفته شده بیان کنند و موضوعات شخصی را به بحث بگذارند.

شواهد علمی معتبری در زمینه تاثیر موسیقی درمانی در سلامت روان وجود دارد. این روش درمانی می تواند در بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و استرس و برخی بیماری های سلامت روان موثر باشد.

اثربخشی موسیقی درمانی در سلامت روان:

درمان ۵ بیماری با استفاده از موسیقی درمانی در سلامت روان ثابت شده است:

اوتیسم:

اوتیسم یک اختلال مغزی است که با طیف وسیعی از مشکلات رشد، شامل نحوه برقراری ارتباط و تعامل مرتبط است. بر اساس انجمن روانپزشکی آمریکا، اوتیسم به عنوان یک نوع طیف (ASD) طبقه بندی می شود. این اختلالات با مشکلات ارتباطی، تعامل اجتماعی و رفتارهای غیر معمول و تکراری مشخص شده اند. بعضی از متخصصان از یک اصطلاح وسیع تر، به نام اختلال فراگیر رشد (PDD)، برای توصیف اوتیسم استفاده می کنند.

پیشنهاد مطالعه:  سوءاستفاده عاطفی از کودکان

افرادی که دچار اختلالات طیف اوتیسم هستند، اغلب علاقه و پاسخ مناسبی به موسیقی درمانی در سلامت روان نشان می دهند. این روش می تواند در تدریس مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی و ایجاد فرآیندهای رشد طبیعی کمک کند.

زوال عقل:

زوال عقل به از دست دادن عملکرد شناختی (فرآیند فکری حاصل از درک، یا آگاهی از افکار و ایده های خود) گفته می شود. زوال عقل می تواند ناشی از تغییرات در مغز باشد، مانند موارد مرتبط با بیماری یا آسیب. این تغییرات ممکن است به تدریج یا به سرعت رخ دهند. شناخت عمل یا فرآیند تفکر، درک و یادگیری است. کارکردهای شناختی که ممکن است تحت تاثیر زوال عقل قرار گیرند عبارتند از تصمیم گیری، قضاوت، حافظه، جهت گیری فضایی، تفکر، استدلال و ارتباطات کلامی. زوال عقل ممکن است باعث تغییرات رفتاری و شخصیتی بسته به ناحیه آسیب دیده در مغز شود.

در بزرگسالان سالمند، ابتلا به آلزایمر، زوال عقل و دیگر اختلالات روانی، استفاده از موسیقی درمانی در سلامت روان می تواند به کاهش رفتارهای پرخاشگرانه یا آشفته، کاهش علائم زوال عقل، بهبود خلق و خو و بهبود همکاری در کارهای روزانه مانند حمام کردن کمک کند. موسیقی درمانی همچنین می تواند خطر بیماری قلبی یا مغزی را در بیماران مبتلا به زوال عقل کاهش دهد.

افسردگی:

افسردگی یا اختلال خلق افسرده، بدن، خلق و خو و افکار را درگیر می کند. افسردگی خواب و خوراک فرد، نحوه تفکر او در مورد خود و دیگران و قضاوت او در مورد شرایط زندگی اش را تحت تاثیر قرار می دهد. بر خلاف تجربیات عاطفی عادی غم و اندوه، اختلالات افسردگی پایدار هستند و می توانند به طور قابل توجهی در افکار، رفتار، خلق و خوی، فعالیت و سلامت جسمانی فرد نفوذ کنند.

شواهدی وجود دارد که استفاده از موسیقی درمانی در سلامت روان و درمان افسردگی می تواند پاسخگوئی به داروهای ضد افسردگی را بهبود دهد. در بزرگسالان سالمند مبتلا به افسردگی، یک برنامه مبتنی بر موسیقی درمانی در خانه می تواند اثرات مثبت طولانی مدت داشته باشد. در بزرگسالان زن افسرده، موسیقی درمانی می تواند منجر به کاهش ضربان قلب، میزان تنفس، فشار خون و خلق و خوی افسرده شود.

رشد نوزادان:

شواهدی وجود دارد که پخش موسیقی در رحم می تواند باعث بهبود پاسخ نوزاد پس از تولد به موسیقی شود. موسیقی آرامش بخش می تواند نوزادان را آرام تر کند. نوزادان نارسی که در معرض موسیقی قرار می گیرند، بهتر تغذیه می شوند، وزن گیری در آنها سریع تر است و تحمل تحریکات در آنها بهتر انجام می شود. این دسته نوزادان پس از درمان ضربان قلب طبیعی تر و خواب عمیق تری را تجربه می کنند.

پیشنهاد مطالعه:  محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیک برای کودکان

کیفیت خواب:

بی خوابی به اشکال در به خواب رفتن، خوابیدن و بیدار شدن خیلی زود گفته می شود. این مشکل می تواند موجب خواب آلودگی روزانه و کمبود انرژی شود. بیخوابی درازمدت فرد را دچار احساس خستگی، افسردگی یا تحریک پذیری می کند، اشکال در یادگیری، توجه و به یادآوردن امور از دیگر مشکلات بی خوابی است. بی خوابی شدید می تواند منجر به تغییرات هورمونی و در پی آن مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب شود، که این خود بی خوابی را پیچیده تر می کند.

در افراد مسن، موسیقی ممکن است باعث بهبود کیفیت خواب و همچنین خواب طولانی تر می شود. شواهدی از مزایای موسیقی درمانی در سلامت روان در کودکان ابتدایی و یا نوزادان نارس وجود دارد.

ملاحضات موسیقی درمانی در سلامت روان:

درست مانند موسیقی کلاسیک که می تواند موجب آرامش شود، برخی آهنگ ها باعث تحریک و ناراحتی فرد می شوند. شواهدی وجود دارد که آهنگی که منعکس کننده ترجیح فرد است، اثر درمانی بهتری دارد.

موسیقی درمانی در سلامت روان نباید به عنوان تنها روش در درمان بیماری های خطرناک روانپزشکی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این روش در افرادی که به موسیقی علاقه ندارند توصیه نمی شود زیرا می تواند موجب ناراحتی و تحریک آنان شود.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه افسردگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه افسردگی و اضطراب دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.