1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

چه اتفاقی در زندگی مشترک می افتد که به بحث و دعوا بین زوجین می انجامد؟ چگونه می توان دعواها را مدیریت کرد به نحوی که هیچ یک از طرفین آسیب نبیند و رابطه را نجات داد؟ در ادامه برخی از مسائل مربوط به جر و بحث زناشویی و راهکارهای مدیریت دعوا در زندگی مشترک برای رسیدن به رابطه ای محکم تر را بررسی می کنیم.

دعوای زن و شوهر:

دعوا در زندگی مشترک ممکن است به خاطر هر نوع عدم توافق بر سر نحوه خرج کردن پول، محل زندگی، ارتباط با اقوام یا هر چیز دیگری باشد. دعواهای زوجین بسیار استرس زاست، اما می تواند به حل مشکلاتی که به بحث نیاز دارند کمک کند.

بحث و دعوا باعث عصبانیتمان می شود یا ممکن است به دلیل عصبانیت از چیزی به وجود آید. در محل کار، ممکن است خشم خود را کنترل کنیم و از گفتن چیزی که باعث پشیمانی می شود خودداری کنیم. متاسفانه در خانه، احتمال گفتن چیزی ناراحت کننده به دیگران بیشتر است. به علاوه، احتمال وجود کس دیگری که بتواند میانجی گری کند کمتر است و در نتیجه دعوا بسیار بیشتر از محل کار شدت می گیرد.

این بدان معنی است که دعوا در زندگی مشترک می تواند به سرعت ناراحت کننده و حتی حاوی توهین های شخصی شود. متاسفانه زمانی که به فردی بسیار نزدیک باشیم، می دانیم چطور می توان او را ناراحت کرد. در عصبانیت دقیقا می دانیم چه باید بگوییم و چه باید بکنیم، هر چند بعدا ممکن است از کارها و حرف های خود پشیمان شویم.

استراتژی های مدیریت دعوا در زندگی مشترک:

پنج استراتژی برای مدیریت دعوا در زندگی مشترک وجود دارد که عبارتند از:

رقابت کردن یا دعوا، موقعیت کلاسیک برنده/بازنده، که در آن قدرت یک نفر باعث می شود بحث را ببرد.

انکار یا پرهیز، که در آن زوجین تظاهر می کنند که مشکلی وجود ندارد.

سرپوش گذاشتن روی مشکل، که در ظاهر بین زوج هماهنگی وجود دارد، اما مشکل حل نشده است.

مصالحه یا مذاکره، که هر دو امتیاز می دهند و می گیرند تا توافقی حاصل شود.

همکاری، که هر دو برای رسیدن به نتیجه مشترک کار می کنند.

پیشنهاد مطالعه:  شوهر وابسته به مادر یا بچه ننه

بسیاری از افراد هرگز از مرحله انکار یا سرپوش گذاشتن روی مشکل فراتر نمی روند. با این حال، مشکل آنجاست که اینها استراتژی های بلند مدت برای مدیریت دعوا در زندگی مشترک نیستند. در بهترین حالت، این افراد در حال پنهان کردن ترک ها هستند، اما این کار در روابط طولانی مدت جواب نمی دهد یا حداقل یکی از زوجین در طولانی مدت از این کار خسته می شود.

به عنوان یک قانون کلی، انتقال صادقانه احساسات در روابط عشقانه بهتر جواب می دهد.

بنابراین، کلید رابطه خوب آن است که فراتر رفته تا به مرحله مصالحه یا بهتر از آن همکاری برسید. در مرحله مصالحه، هر یک از شما برای رسیدن به آرامش در زندگی مشترک امتیاز می دهید. این احتمالا بهتر از استراتژی برنده/بازنده جواب می دهد، اما کاملا برد/برد نیست. زیرا هر یک از طرفین از چیزی گذشته است و احتمالا هیچ یک از شما کاملا از نتیجه راضی نیستید، که باعث شروع بحث و دعوا در طول زمان می شود.

در مقابل، زمانی که هر دو همکاری می کنید تا به یک موقعیت برد/برد برسید، مدیریت دعوا در زندگی مشترک بهتر به دست می آید. این کار در رابطه زمان می برد اما ارزش سرمایه گذاری را دارد.

رسیدن به مرحله همکاری و مدیریت دعوا در زندگی مشترک:

سوال مهم این است که چگونه می توان بحث را مدیریت کرد تا به الگوی سالمی از دعوا در زندگی مشترک رسید.

پیش از عصبانی شدن حرف بزنید و بر روی یک استراتژی توافق کنید.

مدیریت دعوا در زندگی مشترک به تعهد هر دوی شما نیاز دارد. پیش از آنکه مسئله ای برای بحث کردن به وجود آید بر روی راهکاری برای مدیریت بحث توافق کنید و به آن پایبند باشید.

توافق بر سر نحوه رفتار و گفتار در زمان عصبانیت و حمایت از دیگری برای مدیریت دعوا در زندگی مشترک می تواند مفید باشد. برای مثال، اگر یکی از شما خیلی زود عصبانی می شود، بهتر است دیگری صبر کند و زمان دیگری صحبت کند.

در زمان عصبانیت دور شوید:

عادت کنید که در زمان عصبانیت بحث نکنید. برای مثال بگویید: «من الان خیلی عصبانی هستم، نمی توانم حرف بزنم. اجازه بده موقعی حرف بزنیم که هر دو آرام باشیم» سپس، از همسرتان دور شوید و به جایی بروید که آرام تر شوید.

پیشنهاد مطالعه:  اعتیاد به قمار

زمانی که خسته یا گرسنه هستید، بحث نکنید:

زمانی که خسته و گرسنه باشید، شدیدتر عصبانی می شوید. این طبیعت انسان است. در این زمان ها، از بحث کردن خودداری کنید. در عوض، زمانی را انتخاب کنید که هر دو آرام و راحت هستید و احتمال کمتری برای شعله ور شدن بحث وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند پیاده روی کنند، برخی دیگر خانه را ترجیح می دهند: همه راهکارها و محیط ها را امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما مفید است.

داد نکشید:

اضافه کردن به ابرهای عاطفی باعث می شود که درک درستی از بحث و نظر همسر خود نداشته باشید. برای مدیریت دعوا در زندگی مشترک لازم است که از بالا بردن صدای خود پرهیز کنید تا دعوا بالا نگیرد.

همیشه آماده عذرخواهی باشید:

شاید فکر می کنید حق باشماست. شاید همیشه حق با شما بوده است. با این حال، عذرخواهی کردن به همسرتان نشان می دهد که شما درکش می کنید و نگرانی های او را متوجه شده اید. این کار به خصوص زمانی که هر دو برخلاف میلتان داد کشیده اید، بسیار خوب است.

عذرخواهی به این معنی نیست که پذیرفته اید که تقصیر شما بوده است. بلکه شما عذرخواهی می کنید که دعوایی پیش آمده است، همسرتان ناراحت شده است و نتوانسته اید بحث را میدریت کنید.

به علاوه، گاهی بی دلیل ناراحت می شویم. همیشه این احتمال وجود دارد که دچار سوءتفاهم شده باشیم.

گوش دهید و بحث کنید:

آماده گوش دادن به همسر خود باشید. دائم و پشت سر هم نقطه نظر خود را تکرار نکنید. این کار برای مدیریت دعوا در زندگی مشترک فایده ای ندارد و تنها باعث تشدید بحث می شود. رسیدن به مرحله مصالحه یا همکاری به درک واقعی از چیزهایی نیاز دارد که برای هر دو شما مهم است و باید بر سر مسائل و نقطه نظرات دیگری به طور سازنده صحبت کنید.

دعوا را با تایید این شروع کنید و به پایان ببرید که همسرتان را دوست دارید و برایتان مهم است.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.