1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

از دورهمی های خانوادگی فراری هستید. تماس های تلفنی مادرتان یک میدان مین عاطفی است. دائما از شما انتقاد می کند و هیچ وقت به اندازه کافی خوب نیستید. همیشه از خشم مادرتان می ترسید. حریم شخصی شما برای او معنایی ندارد. اگر هر یک از جملات فوق در مورد شما صدق می کند، شما دارای یک مادر سمی هستید.

رابطه ما با مادرمان یکی از مهمترین روابط در زندگیمان است. تصویر ما از خود، نگاهمان به دیگران و جهان به شدت به این رابطه گره خورده است و اگر سمی باشد می تواند مانعی بر سر راه رشد و بالندگی ما در زندگی باشد. رابطه سمی مادر-دختر یکی از رایج ترین تظاهرات این اختلال است. پس اگر دچار مشکل در رابطه با جهان هستید، شاید بهتر باشد رابطه خود و مادرتان را زیر ذره بین قرار دهید. چطور می توان یک مادر سمی را تشخیص داد و رفتارهای او چه تاثیری بر شما و رابطه شما با او دارد.

ویژگی های یک مادر سمی:

لازم به ذکر است که بسیاری از والدین حداقل گاهی یک یا چند مورد از ویژگی های زیر را از خود نشان می دهند. این طبیعی است و اغلب آسیبی به فرزند نمی زند. اما یک مادر سمی دائما و متناوب دو یا چند ویژگی زیر را از خود نشان می دهد و واکنش شما به این رفتارها احساس غم، اضطراب و حتی افسردگی است.

ویژگی های زیر جامع نیستند و یک مادر سمی ممکن است رفتارها و علائم زیاد دیگری نیز داشته باشد که در فهرست زیر نیامده است.

انتقاد دائمی:

آیا جمله «هیچ چیز برای مادرم کافی نیست» برای شما آشناست؟ او یک ایده آل گرای واقعی است و به ندرت چیزی با استانداردهای او مطابقت دارد. به عنوان یک کودک، دائما مورد انتقاد قرار داشتید و صفت های بدی به شما اطلاق می شد: «او تنبل است.»، « باهوش است اما سربه هواست.»، «لجباز و سرخود است.» چنین کودکی هرگز حس خوبی در مورد خود ندارد، هر چند که تلاش کرده باشد.

کنترل بیش از حد:

تمایل به کنترل از ویژگی رفتار انتقادی مادر نشأت می گیرد. او دارای شخصیت رهبری قوی است. احتمالا دائما به شما می گوید چطور رفتار کنید، چه بپوشید، چه کار کنید و حتی سن و سال شما را در نظر نمی گیرد. او حتی بر خلاف شواهد، خود را مشاور و روانشناس در تمام مسائل زندگی می داند و در تمام جنبه های زندگی شما نظر می دهد. تون صدای او به نحوی است که با شنیدن دستورات فلج می شوید.

پیشنهاد مطالعه:  تقویت رابطه بین فرزندان

استاد ایجاد حس گناه و سوءاستفاده گری است:

ویژگی های فوق نیز نوعی سواستفاده هستند، اما یک مادر سمی قابلیت بالایی در ایجاد حس منفی در فرزند خود دارد. او به طور جدی تلاش می کند در شما حس گناه و مسئولیت بابت رفتارهای بدتان به وجود بیاورد. او متخصص ضربه زدن به نقطه ضعف شماست و می تواند به طور استادانه با احساسات شما بازی کند. همچنین، شما را به خاطر مشکلات خود و شکست هایش در زندگی مسئول می داند.

تحقیر:

یک مادر سمی در برابر فامیل و دوستان شما را مسخره می کند و حرف های منفی در مورد شما می زند، بدون آنکه اهمیتی به احساس شما بدهد. اگر اعتراض کنید، شما را به حساسیت بیش از حد متهم می کند و عنوان می کند که با شما نمی شود شوخی کرد یا از شما نمی شود انتقاد کرد.

نادیده گرفتن و احساسات منفی در شما:

این ویژگی را می توانید در جمله آخر ویژگی بالا ببینید. اگر در برابر رفتارهای وی احساس حقارت، خشم یا ناراحتی بکنید، اجازه ابراز آن را به مادر خود ندارید یا در غیر این صورت با خشم منفعلانه شدید او رو به رو خواهید شد. چنین مادری، فارغ از دلیل آن، شما را به خاطر داشتن حس بد متهم خواهد کرد. چنین رفتاری باعث می شود حس کنید بهتر است احساسات خود را با او در میان نگذارید.

خشم منفعلانه:

خشم وی شامل رفتارهای کلامی و فیزیکی نمی شود. بلکه سعی می کند از هرگونه صمیمیت عاطفی خودداری کند. خشم خود را از طریق رفتارهایش نشان می دهد، برای مثال در یک قرار ملاقات مهم دیر می کند، شما را نادیده می گیرد، با شما حرف نمی زند و از این قبیل.

بی احترامی به مرزهای شخصی:

مادرتان سراغ وسایل شخصی شما می رود و بی اجازه دفتر یادداشت های شما را می خواند؟ ایمیل هایتان را چک می کند؟ هر زمان و بی خبر وارد خانه یا اتاق شما می شود؟ با دوستان و آشنایان شما تماس می گیرد تا در مورد رفتارهای شما صحبت کند؟ بی توجهی به حریم شخصی و مرزهای تعیین شده از مشکلات یک مادر سمی و مادری است که دچار مشکل وابستگی است.

داشتن مادر سمی چه تاثیری در روابط شما می گذارد؟

نیازی به گفتن نیست که رابطه بین شما و یک مادر سمی به ندرت سالم و بالنده است. رابطه سمی بین مادر-دختر رایج تر از مادر-پسر است. اختلال در این رابطه در تمام جنبه های روان و زندگی فرد تاثیر دارد.

پیشنهاد مطالعه:  افسردگی در دوران یائسگی

داشتن یک مادر سمی باعث بروز احساسات زیر در فرد می شود:

  • احساس می کنید هیچ وقت به قدر کافی خوب نیستید.
  • احساس شرم یا گناه دائمی دارید.
  • برای دوست داشته شدن و پذیرفته شدن تمایل دارید ضعیف باشید.
  • احساس می کنید در وجودتان مشکلی هست.
  • احساس بی ارزشی و نداشتن کنترل دارید.

احساسات فوق در تمام جنبه های زندگی یک فرد تاثیر دارند. تاثیرات مادر سمی در زندگی فرد مثبت نیست و به رسیدگی فوری نیاز دارد.

  • فرد هیچ گاه خود واقعیش را نشان نمی دهد تا دیگران را تهدید نکند.
  • تحمل بالایی نسبت به بدرفتاری های دیگران دارد.
  • نسبت به احساسات دیگران توجه زیادی دارد.
  • ابتلا به اختلالاتی مانند اختلال خوردن، افسردگی و اعتیاد در بین این افراد رایج است.

چنانچه ویژگی های فوق در شما و مادرتان آشنا به نظر می رسد، لازم است به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید. شما برای کار بر روی احساسات خود به همراهی یک روانشناس نیاز دارید. به علاوه، احساس شما نسبت به مادرتان باید اصلاح شود. او مادر شماست و حداقل بخشی از شما او را دوست دارد. داشتن حس بد نسبت به او به شما حس ناامنی، خیانت و بیچارگی می دهد. این احساسات ناتوان کننده اند و برای از بین بردن آنها به روانشناس نیاز دارید. به علاوه، به یاد داشته باشید که شما رفتارهای مادر خود را در طول سالیان درونی سازی کرده اید، بدین معنی که حداقل بخشی از آنها را طبیعی می دانید. این مسئله می تواند در شیوه های فرزندپروری شما مشکل ایجاد کند. برای پیشگیری از این دور باطل باید از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه کودک، نوجوان، فرزندپروری

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه کودک، نوجوان، فرزندپروری دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر آسیه اناری
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر میترا حکیم شوشتری
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.