poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

از لحظه ای که وارد کشور غریب می شوید، با چیزهای جدیدی روبه رو خواهید شد. از دیدن طرز لباس پوشیدن، غذا خوردن، برخورد افراد با جنس مخالف، شکل روابط شگفت زده می شوید. پس از مدتی دچار شوک فرهنگی خواهید شد.

ببیشتر افرادی که درگیر پروسه مهاجرت هستند، این اصطلاح را شنیده اند. حتی اگر مدت ها پیش مهاجرت کرده اید یا به تازگی وارد کشور غریب شده اید، بهتر است با شوک فرهنگی آشنا شوید.

شوک فرهنگی چیست؟

زمانی که به یک کشور غریب مهاجرت می کنید، روتین روزمره، فرهنگ و رفتار افراد، دیگر برای شما آشنا نیست. روند شناخت، درک و سازگاری با این تغییرات شوک فرهنگی خوانده می شود.

در کشور خودتان شاید زیاد به لحن افراد، زبان بدن و دیگر تعاملات آنها به صورت فعال دقت نکنید. اما تفاوت های فرهنگی باعث می شود که در کشور غریب هر یک از آنها به یک چالش جدید تبدیل شود.

شاید به معنی واقعه کلمه شوکه نشوید، اما احساس سردرگمی، غربت و نگرانی در مورد سبک جدید زندگی، ارزش ها و نگرش ها اصطلاحا شوک فرهنگی خوانده می شود. شوک فرهنگی مراحل مختلفی دارد:

آرمان شهر اولیه/مرحله ماه عسل:

زمانی که برای اولین بار به کشور غریب وارد می شوید، احتمالا سرگرم دیدن چیزهایی جدیدی می شوید که در اطراف شما قرار دارند. در این مرحله، متوجه شباهت های فرهنگی می شوید و از تفاوت ها استقبال می کنید:

ناراحتی و خصومت/مرحله مذاکره:

به تدریج حس آرمان شهر از بین می رود. احساس سردرگمی می کنید. از بی نظمی ظاهری امور احساس عصبانیت می کنید. از حجم چیزهایی که باید با آنها تطابق پیدا کنید احساس ناراحتی و خستگی می کنید.

پیشنهاد مطالعه:  نوسانات خلقی در بارداری

درک تدریجی/ مرحله سازش:

بالاخره به آرامش رسیده اید. با خانه جدید خود کنار آمده اید و به تعادلی در احساسات خود رسیده اید. به جای ناراحتی، شروع به درک تفاوت ها خواهید کرد. دید مثبت تری خواهید یافت و به یادگیری تفاوت ها و رسیدن به سازگاری بیشتری علاقه نشان می دهید.

پذیرش یا دوفرهنگی/مرحله تسلط:

رسیدن به بالاترین مرحله آرامش در خانه جدید آخرین مرحله شوک فرهنگی است. نظم امور برای شما معنی دار می شود، می توانید به راحتی با غریبه ها حرف بزنید و ظرافت های فرهنگی را درک کنید. روتین زندگی شما طبیعی می شود. مطمئنا هنوز دلتنگ خانواده و دوستان خود هستید، اما دوستان و فعالیت های جدید به بخشی از زندگی شما تبدیل شده اند.

شوک فرهنگی و افسردگی:

در برخی موارد شوک فرهنگی می تواند موجب افسردگی در مهاجران شود. افسردگی در مهاجران دلایل متعدد و پیچیده ای دارد. با این حال اغلب چالش های غیر منتظره و دست کم گرفته شده در مسیر آشنایی با زبان و فرهنگ جدید موجب افسردگی فرد مهاجر می شوند. افسردگی در مهاجران به شدت رایج است، اما در شلوغی کار، زندگی و تلاش برای تطبیق پذیری اغلب فراموش می شود. در صورتی که احساس افسردگی دارید، سعی نکنید به تنهایی از پس آن برآیید. با یک متخصص تماس بگیرید و از او کمک بگیرید. خود را منزوی نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.