poorbadgoodexcelentamazing! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

من سارام. ۲۴ سالم هست. پنج سال میشه که با علی ازدواج کردیم و منتظر تولد بچه مون بودیم. دو ماه نیم هست که فهمیدم باردار هستم. حس خیلی خوبی بود، اینکه بالاخره من هم مادر بودن را تجربه می کنم واقعا لذت بخش برام بود. هر روز و هر شب به بزرگ شدن و قد کشیدن فرزندم فکر می کردم، به اینکه با کودکیش، کودکی می کنم، نوجوان که شد، منم نوجوان میشم و وقتی بزرگسال شد، منم یه بزرگسال میشم و همیشه یاورش هستم. اما الان خیلی افسرده شدم، کار هر روزم شده گریه کردن. از طرفی دلم بچه میخواد ولی از طرفی هم زیاد برای تصمیم گیری مهم ترین برهه زندگیم وقت ندارم. همین چند روز پیش بود که متوجه شدم، بچه ای که باردار هستم، اگر به دنیا بیاد معلول هست و عقب ماندگی ذهنی دارد، شوکه شده بودم حتی نمی دونستم چطور باید این موضوع رو خودم قبول کنم چه برسه به اینکه بخوام به علی بگم. میدونم اگر بچه رو نگه دارم هم در حقش ظلم کردم، چون باعث زجر کشیدن هر روزش شدم و اگر هم سقط کنم، جان یه انسان رو گرفتم. شوک تشخیص سندرم داون داره من رو می کشه. به شدت دو دلم و نمیدونم چه کاری باید انجام بدم لطفا بهم کمک کنید

پاسخ به شوک تشخیص سندرم داون:

با شوک تشخیص سندرم داون چه باید کرد؟

اطلاع یافتن از معلولیت جنین بسیار دردناک است. این واقعه نوعی حادثه سوگ برای افراد است. در سوگ، افراد عزیز خود را از دست می دهند و در این حادثه هم مادر، خود را قربانی می داند و فرزند خود را علی رغم وجود علاقه زیاد به او از دست می دهد. سوگ هشت مرحله دارد. این مراحل تدریجی و مداوم است، این مراحل به ترتیب عبارت است از:

 • شوکه شدن،
 • انکار کردن،
 • ابراز احساسات و افسردگی،
 • احساس گناه،
 • قهرمان سازی،
 • کرختی،
 • منفی سازی
 • و بازسازی و شروع مجدد.

مراحل فوق در مادری که دچار شوک تشخیص سندرم داون شده است به راحتی مشاهده می شود. مادر با شنیدن خبر معلولیت فرزندش شوکه می شود و دچار سردرگمی می شود.

بسیاری از این مادران پس از گذشت چند روز از شوک تشخیص سندرم داون و درماندگی ناشی از آن، موضوع را انکار کرده و به امید وجود اشتباهی در تشخیص درخواست می دهد دوباره تست ها تکرار شود.

پیشنهاد مطالعه:  مدیریت محتوای جنسی در تلفن همراه نوجوانان

پس از اطمینان یافتن از صحت تشخیص ها، مادر دچار احساس افسردگی می شود و بسیاری از آنها خود را گناه کار می دانند.

در این دوره از سوگواری مادر آینده زیبایی را تصور می کند که در صورت سالم بودن در انتظار فرزندش بود، او را در حال بازی، تحصیل و طی کردن پله های موفقیت می بیند.

بسیاری از مادران مراحل سوگ را طی می کنند و به تدریج یا با کمک مشاور با مسئله کنار می آیند.

آیا من مقصرم؟

شوک تشخیص سندرم داون باعث می شود که بسیاری از مادران خود را مقصر بدانند. احساس گناه مادر را درمانده می کند و تصمیم گیری در مورد سرنوشت جنین را برای او سخت تر از قبل می کند. این در حالی است که در درصد بالایی از موارد تشخیص ابتلا به سندرم داون مادر بی تقصیر است. عوامل مختلفی می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم جنین را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری ها، داروها، مواجهه با اشعه، تغذیه نامناسب و ناکافی، تحمل اضطراب و دعوا، محیط زندگی نامناسب، آلودگی هوا و بارداری بالاتر از سی و پنج سالگی و کمتر از بیست سالگی می توانند در تولد نوزاد عقب مانده موثر باشد‌. نکته ای که باید توجه شود این است که برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است قبل از ازدواج ، زن و شوهر مشاوره ژنتیک انجام داده و همینطور از ازدواج های فامیلی خودداری شود‌.

آنچه اهمیت دارد این است که یافتن مقصر و داشتن احساس گناه کمکی به شرایط شما نمی کند. این اتفاق برای شما افتاده است و باید با بررسی شرایط، هر چه سریع تر تصمیم درستی اتخاذ کنید.

شوک تشخیص سندرم داون: سقط کنم یا نه؟

تصمیم گیری برای سقط یا نگه داشتن نوزاد عقب مانده یا معلول بسیار سخت است، اگر دچار این مشکل شده اید برای تصمیم گیری بهتر آینده نوزاد خود را تصور کنید. آنچه آزمایشات به شما می گویند تشخیصی است که نسبت به سلامت فرزند شما داده شده است. قانون در اینجا به شما این فرصت را داده است که با توجه به توانایی ها و ظرفیت خود تصمیم گیری کنید. مجوز سقط در دست شماست، اما تصمیم گیری برای اقدام با شخص مادر باردار است. این شما هستید که باید بافت، محیط اجتماعی و فرهنگی را که قرار است فرزندتان در آن بزرگ شود، بررسی کنید و بر اساس آن امکان برآورده کردن نیازهای فرزندتان را ارزیابی کنید. برای تصمیم گیری بهتر با پزشک درباره تمام خطرات و جزئیات سندرم داون در بارداری و مشکلات نگهداری از او صحبت کنید.

پیشنهاد مطالعه:  به دختر بودن خود افتخار کنید

برای تصمیم گیری در مورد آینده جنین خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا می خواهید فرزندتان را از دیگران مخفی کنید؟
 • آیا می خواهید او را در خانه نگهداری کنید یا در بهزیستی؟
 • اگر می خواهید او را در بهزیستی تنها رها کنید، آیا می توانید با حس عذاب وجدان خود کنار بیایید؟
 • آیا پذیرش او برای شما، اطرافیان و جامعه آسان است؟
 • آیا قادر به پرداخت هزینه های زیاد درمان، توان بخشی، آموزش و مراقبت از او هستید؟
 • آیا می توانید با بیماری های دیگری که این کودکان مستعد ابتلا به آن هستند، مانند بیماری های قلبی، کنار بیایید؟
 • آیا خانواده شما از سلامت روان کافی برای نگهداری از او برخوردار است؟
 • آیا همسرتان در مشکلات زندگی همراه و یاور شماست؟

هیچ مشاوری نمی تواند راهکار یکسانی به تمام خانواده ها بدهد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید. قانون با صدور مجوز این فرصت را به شما داده است که انتخاب کنید. تولد هر نوزاد سندرم داون با هزینه زیاد بر خانواده و جامعه همراه است. سختی های این راه باعث می شود متاسفانه بیشتر خانواده ها بعد از گذشت چند سال از پرستاری، کودکان خود را به بهزیستی بسپارند. تولد نوزاد سندرم داون زندگی مشترک شما را با چالش ها و تغییرات زیادی رو به رو می کند که کنار آمدن با آنها به همکاری و گذشت تمام اعضای خانواده نیاز دارد. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، در نهایت باز هم تصمیم برای تولد این نوزاد بر عهده شماست.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه دوران بارداری و شیردهی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه دوران بارداری و پس از زایمان دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر حمیدرضا رحمانیان
فوق تخصص روانپزشکی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.