1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

اشتغال تاثیر مثبتی بر سلامت روان دارد، فرصتی به افراد می دهد تا مهارت و استعداد خود را به کار بگیرند و عزت نفس آنها را بهبود می بخشد. از سوی دیگر، یافتن شغل برای بیماران اعصاب و روان بسیار دشوار است.

در ابتدا، فرد با برچسب هایی رو به رو می شود که در مورد بیماری روانی گفته می شود. با وجود تمام دستورالعمل های بین المللی مبنی بر ممنوعیت تبعیض علیه ناتوانی های سلامت روان، این دسته بیماری ها هنوز هم به عنوان نوعی محدودیت دیده می شوند که فرد توان کار کردن را ندارد. این برچسب ها موانع زیادی را بر سر راه یافتن شغل برای بیماران اعصاب و روان قرار می دهند. به علاوه، جستجو بری شغل کار پر استرسی است که به توان عاطفی زیادی نیاز دارد. تمامی این فشارها می توانند علائم بیماری روانی را تشدید کنند.

ابتلا به بیماری اعصاب و روان می تواند کار کردن را برای فرد دشوار کند. نیاز به وقفه های بیشتر برای استراحت، نامطمئن بودن از خود، نیاز به مرخصی گرفتن برای مراجعه به کلینیک یا مطب پزشک از جمله موانع کار کردن برای بیماران اعصاب و روان است. می توانید با کمک دوستان، مشاور و حتی یک مشاور شغلی، بر این موانع فائق آیید. تسلیم نشوید. نکات زیر به یافتن شغل برای بیماران اعصاب و روان کمک می کند:

یافتن و حفظ شغل برای بیماران اعصاب و روان:

نقاط قوت و استعدادهای خود را بشناسید:

جستجو برای شغل برای بیماران اعصاب و روان باید در حوزه ای انجام شود که فرد در آن تخصص دارد و می تواند در جلسه مصاحبه حرفی برای گفتن داشته باشد. داشتن شغلی که بتوانید مهارت و توانایی های خود را در آن به نمایش بگذارید اعتماد به نفس شما را تقویت می کند. انجام کاری مفید به بیمار احساس رضایت و ثبات می دهد. شاید به طور خاص نتوانید شغلی در حوزه مورد علاقه خود بیابید، اما آگاهی از توانایی ها و استعدادهایتان می تواند حوزه مورد نظر شما را مشخص کند. در واقع چیزی تحت عنوان بهترین شغل برای بیماران اعصاب و روان وجود ندارد. شما باید خود کاری را در نظر بگیرید که برای شرایط روحی شما مناسب است و توانایی انجام آن را دارید.

از سوالات اختیاری بگذرید:

در فرم های تقاضا معمولا قسمت هایی وجود دارد که به سوالات اختیاری اختصاص دارند. در برخی از فرم ها، ابتلا به یک بیماری در آن ذکر شده است. اغلب گفته می شود که صادق باشید چراکه پنهان کردن حقیقت احساس بدی به شما می دهد. اما در عین حال، ترس از برچسب زنی نیز واقعیت غیر قابل انکاری است. مشکلی نیست، شما مجبور نیستید چیزی را بنویسید. در بسیاری از فرم ها این قسمت اختیاری است.

پیشنهاد مطالعه:  تربیت نوجوانان: چالش های رفتاری ۱۳ تا ۱۸ ساله ها

برای تصمیم گیری در مورد اطلاع دادن یا ندادن بیماری خود به دیگران، باید شرایط بیماری خود را در نظر بگیرید. آیا احتمال ایجاد خطر برای دیگران از سوی شما وجود دارد؟ آیا ممکن است برای خودتان مشکلی به وجود آورید؟ اگر این طور نیست مجبور نیستید شرایط خود را با دیگران در میان بگذارید. هر چند به طور کلی آگاهی و اطلاعات جامعه در مورد بیماری های اعصاب و روان افزایش یافته است، اما هنوز هم تصورات و برچسب های منفی در این رابطه وجود دارد.

از سوی دیگر، آگاهی داشتن همکاران از شرایط شما می تواند در ایجاد شرایط کاری آرام تر و بهتر تاثیر گذار باشد. تصمیم گیری در این مورد به شما و شرایط بیماری تان بستگی دارد.

مراحل را گام به گام طی کنید:

یافتن شغل برای بیماران اعصاب و روان دشوار است. پر کردن فرم تقاضا وقت گیر است، مصاحبه ها باعث استرس می شوند و تجربه رد شدن در مصاحبه احساس خوشایندی نیست. برای افرادی که دچار بیماری روانی هستند، تمامی این مراحل با فشار و استرس زیادی همراه است. سعی کنید برنامه کاری واقع گرایانه ای داشته باشید. برای مثال، یک روز را به جستجو برای شغل و روز دیگر را به ارسال رزومه خود اختصاص دهید. در عین حال، مهارت های مراقبت از خود، مهارت رفع نیاز، و دریافت کمک را فراموش نکنید. این دوره بسیار تنش زاست. لازم است منابعی را بشناسید که به شما در جلو رفتن در مسیر کمک می کنند.

فاکتورهای جستجوی شغل برای بیماران اعصاب و روان:

اگر به دنبال شغل هستید، نکات زیر را در نظر بگیرید و در پاسخ به این سوالات در مورد مناسب بودن شغل با شرایط روحی و روانی خود تصمیم بگیرید:

  • محیط کار چگونه است؟ آیا بسیار پر استرس و غیر قابل پیش بینی است؟
  • آیا برنامه کاری قابل تطبیق است؟
  • آیا همکاران حامی من هستند؟
  • آیا امکان گرفتن مرخصی برای رسیدگی به امور درمانی وجود دارد؟
  • آیا توانایی های من را به کار می گیرد؟
پیشنهاد مطالعه:  پرورش تفکر مثبت: روش های موثر و ساده

در آخر برای کنترل استرس و فشار در محیط کار از نکات زیر کمک بگیرید:

  • به طور منظم و به مدت کوتاهی استراحت کنید، حتی اگر در آن لحظه به استراحت نیازی ندارید.
  • از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق و مدیتیشن و خودآرامی برای کاهش استرس خود استفاده کنید.
  • پس از ساعت ناهار کمی در اتاق یا بیرون از محوطه کاری قدم بزنید.
  • در صورت نیاز، با شبکه حمایتی خود تماس بگیرید.
  • در صورت نیاز، برای درمان از محل کار خود مرخصی بگیرید.

بیماری های اعصاب و روان افراد را به شکل مختلف تحت تاثیر قرار می دهند. برخی از افراد هیچ وقت دست از کار کردن نمی کشند، برخی دیگر دچار وقفه های کوتاه مدت در کار خود می شوند و برخی دیگر توانایی محدودی برای کار کردن دارند. با بهبود یافتن فرد از بیماری، چالش های یافتن شغل برای بیماران اعصاب و روان ادامه می یابد. بسیاری از بیماران می توانند با کمی تغییرات جزئی به صورت قبل به کار خود ادامه دهند. برای برخی دیگر، بازگشت به کار مدتی طول می کشد.

فرقی نمی کند شرایط شما چطور است، به اهداف و آرزوهای خود توجه کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. برای رهایی از بسیاری از بیماری های روانی باید فعالیت مثبتی در زندگی خود انجام دهید. در گذشته، این دسته بیماران از کار کردن منع می شدند اما امروزه نه تنها کار کردن برای آنها امکان پذیر است، بلکه می تواند روشی برای بهبودی آن به شمار رود.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.