poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

امروزه اصطلاح سوءاستفاده عاطفی را زیاد در اطراف خود می شنویم. بنابراین با توجه به همه اتفاقات تلخ عاطفی که در اطراف ما می افتد، بهتر است بدانیم چه چیزی سوءاستفاده از عواطف است و چه چیزی نیست.

چه چیزی سوءاستفاده عاطفی نیست؟

اول بیایید ببینیم چه چیزی سوءاستفاده عاطفی نیست. جدا شدن از دوست یا همسر، بحث کردن با او، عکس العمل نشان دادن نسبت به ناراحتی و رفتار بد هیچ یک جز این الگوی رفتاری نیستند. افراد بر اساس ادراک خود واکنش نشان می دهند. کسی که سوءتفاهم های ذهنی خود را با صداقتی تلخ بیان می کند، در حال سوءاستفاده احساسی نیست. شاید حرف زدن او بدون سیاست باشد، اما سوءاستفاده نکرده است. در عین حال، شخصی که به حرف هایی ناراحت کننده واکنشی توام با درد و ناراحتی نشان می دهد، مورد سوءاستفاده احساسی واقع نشده است.

داد زدن چطور؟

داد زدن سر همسر نیز جز این دسته قرار نمی گیرد. این چیزی است که دائما اشتباه گرفته می شود. پس اجازه دهید کمی بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. همه گاهی داد می زنند. همه! در واقع بیشتر باید نگران کسی باشیم که هیچ وقت به خود اجازه نمی دهد داد بزند، تا کسی که گاهی صدایش را بالاتر می برد تا احساساتش را نشان دهد. بنابراین کاری که همه انجام می دهند سوءاستفاده از عواطف افراد نیست. اما جیغ زدن هیستریک همراه با حملات کلامی عاطفی نوعی سوءاستفاده عاطفی تلقی می شود. اما زمانی که زن و شوهر، والد و فرزند، داد می کشند، تنها بیان طبیعی احساسات تعبیر می شود. زمانی که افراد احساسات خود را ابراز کردند، شاید بهتر باشد بنشینند و در مورد مسئله خود صحبت کنند تا برای آن راه حلی بیابند.

پیشنهاد مطالعه:  خستگی از مهاجرت: تصمیم گیری برای بازگشت به وطن

تعریف:

سوءاستفاده عاطفی تلاش برای کنترل به همان طریقی است که در سوءاستفاده جسمی فرد سعی می کند کنترل دیگری را به دست گیرد. تنها تفاوت این دو در این است که فرد آزارگر عاطفی از کتک، لگد، چنگ زدن، هل دادن و دیگر اشکال آسیب جسمی استفاده نمی کند. بلکه فردی که مرتکب این نوع سوءاستفاده می شود، احساسات را به عنوان سلاح خود انتخاب کرده است.

به طور معمول، مرتکب این نوع رفتار نمی داند که چنین رفتاری دارد. در عوض، آگاه است که از عدم اطمینان از عشق همسرش به خود احساس ناامنی می کند. بنابراین احساس می کند مجبور است همسرش را به خیانت متهم کند، او را برای غمهای خود سرزنش کند و دائما پیام ها و تماس هایش را چک کند. تهمت زدن، سرزنش، و چک کردن دائم فرد نوعی سوءاستفاده عاطفی است.

به طور کلی سوءاستفاده عاطفی به شکل های زیر صورت می گیرد:

  • انتقاد دائمی یا تلاش برای کنترل
  • شرمنده کردن و سرزنش با نیشخندهای خصمانه یا اعتراض کلامی واضح
  • استفاده از زبان خجالت زده کردن و محکوم کردن
  • سوء استفاده کلامی- نحوه صدا زدن فرد
  • دریغ کردن محبت به عنوان مجازات
  • تنبیه کردن و تهدید به تنبیه
  • امتناع از پذیرش مسئولیت خود در مسئله پیش آمده
  • امتناع از حرف زدن به طور کلی
  • منزوی کردن فرد از دوستان و فامیل

چرخه بازی با قربانی:

چرخه سوءاستفاده عاطفی همان الگوی سوءاستفاده جسمی را دارد. در واقع، زمانی که قربانی متوجه آنچه در حال وقوع است می شود و به فکر جدایی می افتد، فرد آزارگر بلافاصله در پوسته معذرت خواهی و ماسک عاشقانه فرو می رود و سعی می کند او را به رابطه بازگرداند. شروع به گل خریدن می کند، شام درست می کند، به بچه ها توجه می کند و هر کاری می کند تا به همسرش این باور را بدهد که او اشتباه می کند و دلیلی برای ترک رابطه وجود ندارد. اما درست زمانی که فرد بازمی گردد و دوباره شروع به اعتماد کردن به او می کند، فرد آزارگر همان الگوی رفتاری پیشین را از خود نشان می دهد. حالا، ترک کردن فرد آزارگر دشوارتر است، زیرا قربانی به او اعتماد کرده است و بیشتر وارد رابطه شده است.

پیشنهاد مطالعه:  نشانه های اضطراب در نوجوانان

سوءاستفاده عاطفی الگویی دردناک و جدی از سوءاستفاده است که تلاش اولیه فرد آزارگر به دست آوردن کنترل فرد مورد نظر به وسیله بازی کردن با احساسات اوست. شناخت درست این الگوها از ایجاد سوءتفاهم در رابطه و برچسب زنی اشتباه به رفتارها به عنوان سوءاستفاده از احساسات پیشگیری می کند و به قربانیان این الگوی رفتاری کمک می کند که هر چه سریع تر خود را از یک رابطه مخرب نجات دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.