1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

به عنوان درمانگر جنسی، زوجین زیادی را دیده ام که با مشکل زود انزالی دست و پنجه نرم می کنند. مردان زیادی دچار شرم و خجالت ناشی از انزال سریع هستند و این باعث اضطراب آنها از رابطه جنسی و عملکردشان در طول رابطه می شود. کاهش کیفیت رابطه جنسی سهم زیادی در کاهش رضایت از زندگی مشترک و بروز مشکلات بین زوج دارد.

 دلیل اصلی زود انزالی مشخص نیست، و دلایل روانی، جسمی و پیچیده متعددی در آن دخیل هستند.

دلایل زود انزالی:

دلایل روانی:

برخی از پزشکان بر این باورند که شروع زودهنگام تجربه جنسی باعث ایجاد الگویی می شود که تغییر آن در طول عمر دشوار است. برای مثال، تلاش برای انزال سریع تر از ترس گیر افتادن و احساس گناه باعث می شود که فرد در ادامه زندگی خود دچار الگوی نادرست در رابطه جنسی شود.

دیگر عوامل دخیل در زود انزالی عبارتند از:

اختلال نعوظ:

مردانی که نگران رسیدن به و حفظ نعوظ هستند، ممکن است دچار الگوی عجله برای رسیدن به انزال شوند. اختلال نعوذ رایج ترین مشکل در برقراری رابطه جنسی است.

اضطراب:

بسیاری از مردانی که دچار مشکل اضطراب، نگرانی در مورد عملکرد جنسی یا دیگر نگرانی ها هستند، ممکن است دچار زودانزالی شوند. نگرانی در مورد مسائل مالی و کاری یکی از رایج ترین دلایل مردان برای ابتلا به زود انزالی است.

مشکلات رابطه:

مشکلات رابطه بین فردی می تواند عاملی برای مشکلات شما باشد. آیا با همسرتان مشکل دارید؟ آیا همسرتان انتظارات غیر معقول از رابطه جنسی دارد؟

علل بیولوژیک:

  • سطح هورمونی غیرطبیعی
  • سطح غیرطبیعی مواد شیمیایی مغز مانند انتقال دهنده های عصبی
  • مشکلات تیروئید
  • التهاب و عفونت پروستات و مجاری ادراری
  • ویژگی های ارثی
  • آسیب عصبی در مورد جراحی یا تروما (نادر)

درمان زود انزالی:

مقاوم سازی را تمرین کنید:

چند دقیقه طول می کشد تا به انزال برسید؟ چند دقیقه طول می کشد تا دوباره برانگیخته شوید؟ یکی از راه های حساسیت زدایی و افزایش تحمل، تمرین تکنیک مقاوم سازی است. در این تکنیک توصیه می شود رابطه جنسی معمول خود را داشته باشید، اما پس از انزال به ادامه تحریک همسرتان ادامه دهید تا زمانی که دوباره خودتان برانگیخته شوید و دوباره بتوانید رابطه جنسی برقرار کنید. در این مرتبه، رابطه جنسی طولانی تری را تجربه خواهید کرد و به تدریج می توانید تسلط بیشتری روی زمان رابطه خود داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه:  شوهر وابسته به مادر یا بچه ننه

خودارضایی کنید:

برخی از درمانگران جنسی خودارضایی را برای درمان زود انزالی توصیه می کنند. بسته به توانایی برگشت به حالت نعوذ و برانگیختگی، خودارضایی می تواند صبح یا حتی یک ساعت قبل از رابطه انجام شود. این راهکار برای مردان جوان موثرتر است و مردان مسن به دلیل اشکال در رسیدن به نعوذ پس از خودارضایی از آن استقبال نمی کنند.

تمرینات کگل را انجام دهید:

تمام بدن و عضلات آن به ورزش نیاز دارد. کگل برای زمانی مفید است که انزال نزدیک است و می خواهید جلوی آن را بگیرید. فقط کافی است تمرینات کگل را جست و جو کنید و آنها را هر روز تمرین کنید. این تمرینات به تقویت عضلات لگن و بهبود کنترل کمک می کنند.

 پیش نوازی کنید:

در طول رابطه خود چقدر پیش نوازی دارید؟ انواع مختلف پیش نوازی را کم و بیش انجام دهید. برای کنترل سطح تحریک، کم و بیش روی آلت تناسلی خود تمرکز کنید. دخول را در اوج تحریک خود انجام ندهید، چراکه لحظاتی بعد به انزال می رسید. در عوض این کار را زمانی انجام دهید که نیمی از مسیر تحریک را طی کرده اید. پیش نوازی به شما کمک می کند که بر اضطراب خود غلبه کنید و احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. در عین حال، پیش نوازی باعث می شود همسرتان نیز آماده تجربه ارگاسم باشد.

داروی های SSRI:

بازدارنده های انتخابی بازجذب سروتونین می توانند به کنترل انزال کمک کنند. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) همراه شبه باز دارنده های بازجذب سروتونین ها (SSRI) اثراتی مشابه بازدارنده های سروتونین در اوج لذت جنسی دارند. برای درمان زود انزالی با استفاده از دارو، ممکن است داروهای مختلفی امتحان شود تا یکی از آنها موثر تشخیص داده شود. همانند درمان افسردگی، اگر دارو درمانی با دوز بالا طی شش هفته هیچ نشانه ای از بهبودی به همراه نداشته باشد، قطع درمان و استفاده از یک روش دیگر توصیه می شود.

رابطه خود را ارزیابی کنید:

رابطه خود را از نظر وجود اختلال جنسی بررسی کنید. انتظارات، اهداف و نوع ارتباط شما در زمینه رابطه جنسی چیست؟ آیا تکنیک های رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت را بلد هستید؟ اگر با همسر خود در این زمینه دچار اختلاف نظر هستید، با یک درمانگر جنسی مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه:  حسادت در رابطه زناشویی

از روانشناس یا درمانگر جنسی کمک بگیرید:

مشورت با یک درمانگر جنسی، روانشناس، یا روان پزشک می تواند مفید واقع شود. اگر پزشک، اورولوژیست و روش های فوق نتواند درمان موفقی را برای زود انزالی ارائه دهد، اگر مراقبت های اولیه پزشک یا اورولوژیست برای درمان زود انزالی موثر نباشد ، مراجعه به یک درمانگر جنسی، روان شناس یا روان پزشک می تواند گزینه مناسبی برای درمان باشد.

اولین گام تلاش برای یافتن علت زود انزالی و برداشتن هرگونه فشار بر روی مرد است. اگر انزال زودرس در حین آمیزش اتفاق بیافتد، توصیه می شود که رابطه جنسی تا زمان درمان متوقف شود. این به کاهش تنش و اضطراب مرد کمک می کند. در این مدت، مرد می تواند از روش های دیگری برای ارضاء همسرش استفاده کند.

پس از این مرحله، زوجین باید تحت آموزش تکنیک های درمان جنسی قرار بگیرند. برای مثال، در یکی از این تکنیک ها، زن به آرامی شروع به تحریک مرد می کند اما به محض این که مرد برانگیخته می شود و احساس می کند می خواهد ارضا شود، زن دست از کار می کشد. زمانی که مرد احساس کند که حس ارضا برطرف شده است، زن تحریک را از سر می گیرد.
این روند باید حداقل 10 بار یا بیشتر انجام شود. با گذشت زمان حس کنترل مرد افزایش می یابد و زوج می توانند کنترل بهتری روی مدت رابطه جنسی خود داشته باشند.

تکنیک های متنوع دیگری نیز برای درمان خودارضایی توسط درمانگر جنسی آموزش داده می شود که می توانند به بهبود ارتباط زوج کمک کنند.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه خانواده، ازدواج، زوج درمانی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشته موتابی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر فرشاد شیبانی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عاطفه سلطانیفر
فوق تخصص روانپزشکی کودکان

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ساره بهزادی پور
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعاده ملک عسگر
دکترای روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سعید ایمانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.