1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

چه در روزهای غم انگیز با آن دست به گریبان شوید و چه در اثر نا امیدی یا فقدان کسی دچار آن شده باشید، افسردگی مهمانی ناخوانده برای همه به شمار می رود. اما بهتر است پیش از بررسی روش های درمان افسردگی به منشا آن بپردازیم.

تعریف افسردگی:

بسیاری از افراد غم و اندوه را با افسردگی اشتباه می گیرند. غم و اندوه یک حالت طبیعی است که در هنگام مرگ عزیزان، پایان یک دوستی و شکست ها حس می شود. در چنین مواقعی احساس اندوه مناسب و حتی ضروری است. سوگواری و اندوه در بین انسان ها طبیعی است و با خود همدلی و همدردی بیشتری به همراه می آورد.

اما افسردگی یک موهبت به شمار نمی رود. به طور وحشیانه به فرد حمله می کند و موجب نا امیدی می شود. افسردگی یک احساس خالص نیست بلکه مجموعه ای از احساسات ناخواسته و غیر قابل تحمل است. زمانی که فرد افسرده است، در واقع در حال مبارزه روانی با احساسات ناخواسته مانند خشم، سرخوردگی، تحریک پذیری، غم و اندوه فراوان است. از جمله دفاع های روانی متداول در برابر این احساسات دردناک می تواند شامل انکار (نادیده گرفتن احساسات)، پیش بینی (انتقال احساسات به دیگران)، عقلانیت (کاهش احساسات) یا خوردن غذا (تلاش برای پر کردن خلا درونی) باشد.

متاسفانه تا زمانی که علت دقیق افسردگی درمان نشود، هر بار با شدت بیشتری عود خواهد کرد.

شکار علت افسردگی:

به جای فرار از هیولای افسردگی، در چشم های آن زل بزنید و احساسات خود و چرایی افسردگی را بررسی کنید. برخی از علل شایع تحریک افسردگی عبارتند از:

  • یک تعارض حل نشده یا مشکلی در روابط فردی
  • تکرار یک دیدگاه ناخوشایند در ذهن
  • نادیده گرفتن خویشتن و لذت نبردن از زندگی
  • پایین تر دیدن خود نسبت به سایرین
پیشنهاد مطالعه:  سلامت روان زنان پناهنده

روش های درمان افسردگی:

برای در امان ماندن از حملات مهلک افسردگی، باید اقدامی انجام دهید. درمان افسردگی مانند رفتن به جنگ است. حوزه های عملی زیر در زندگی روزمره از روش های درمان افسردگی به شمار می روند:

بدن:

30 تا 40 دقیقه ورزش، سه بار در هفته، می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. پیاده روی و دویدن نیز از روش های مفید آزاد کردن ذهن است.

کمبود خواب یا بیش از حد خوابیدن می تواند علائم افسردگی را تشدید کند. هر شب بین 7 تا 8 ساعت بخوابید و سعی کنید در ساعات منظمی به رخت خواب بروید.

تحقیقات نشان دهنده همبستگی بین رژیم غذایی پر چربی/پر شکر و افسردگی است. سعی کنید از غذاهایی که موجب تشدید احساسات منفی در شما می شوند دوری کنید.

ذهن:

تحریک قوه تخیل، لذت بردن از شعر، تئاتر، موسیقی و فعال کردن استعدادها از روش های درمان افسردگی است.

با یادگیری مهارت های جدید، شرکت در کلاس ها و سخنرانی ها مهارت های خود را به چالش بکشید.

روح:

سعی کنید افکار و ذهن خود را از طریق سرود، مدیتیشن، یوگا و دیگر روش های مشابه آرام کنید.

کمک کردن به دیگران، همدلی و داوطلب شدن برای کارهای خیرخواهانه می تواند به شما احساس مفید بودن بدهد.

زمانی که دچار افسردگی می شوید، به آن تحت عنوان درخواست کمک از سوی ضمیر ناخودآگاه خود فکر کنید. به آن گوش دهید و سعی کنید بفهمید از شما چه می خواهد. تنها زمانی که با آن رو به رو شوید و علت افسردگی را دریابید، می توانید برای درمان آن اقدام کنید.

پیشنهاد مطالعه:  اختلال دزدی بیمارگونه: علل، نشانه ها و درمان

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.