1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

رابطه خواهرانه جز روابط مستحکم در خانواده است. تحقیقات نشان داده اند که وجود خواهر در خانواده به سلامت روان بیشتر دیگر فرزندان کمک می کند. اما گاهی این رابطه آنقدر که باید نزدیک نیست.

هیچ تضمینی وجود ندارد که شما و خواهرتان دو دوست صمیمی باشید، اما راه های زیادی برای تقویت این رابطه بین شما وجود دارند:

تقویت رابطه خواهرانه:

از قدرت نوستالژی استفاده کنید:

به عنوان دو نفری که در یک خانه بزرگ شده اند، خاطرات کودکی مشترک زیادی باید با هم داشته باشید. سری به تاریخ بزنید و از قدرت نوستالژی برای نزدیکی بیشتر به خواهرتان استفاده کنید. وقتی با خواهرتان حرف می زنید، حواستان باشد به خاطرات مثبت اشاره کنید. حرف زدن و خندیدن به گذشته شما را به هم نزدیک تر می کند.

تصمیم بگیرید که خاطرات بد را فراموش کنید:

اشکال زندگی در یک خانه این است که شاید هر دوی شما از یک احساس یا خاطره بد رنج می برد و سوگواری های یکسانی دارید.

شاید همیشه فکر می کردید که خواهرتان آن فرزند محبوب برای مادرتان است یا از رفتار بد او در دوره نوجوانی ناراحت هستید. اگر در مورد بازسازی رابطه خواهرانه تان مصمم هستید، باید قبول کنید که گذشته را نمی توانید عوض کنید. خشم ها و سوگواری های گذشته را به دست فراموشی بسپارید.

به او کمک کنید:

از بسیاری جهات رابطه خواهرانه مانند دوستی است. شما به دوستتان کمک های زیادی می کنید، چرا نباید همین رفتار را با خواهرتان داشته باشید؟

او تا ابد جزئی از خانواده شماست، اما این نباید باعث شود حضور او را کم اهمیت بدانید. اگر رابطه ای نامتعادل دارید، منتظر باشید که به زودی هر دوی شما احساس خشم و نارضایتی کنید. فقط وقتی به او نیاز دارید، تماس نگیرید.

او را در خوشی هایتان شریک کنید:

خواهرتان باید حس کند در زندگی شما دیده می شود و حضور دارد. برای مثال، او را در اولین تولد فرزندتان یا واقعه مهم دیگری دعوت کنید. شاید قادر نباشد شرکت کند، اما از دعوتتان خوشحال می شود.

از برچسب ها و عناوین خانوادگی فراتر بروید:

در بیشتر خانواده ها عناوینی به اعضا داده می شود و این هویت افراد را شکل می دهد. برای مثال، شاید شما «آن باهوشه» بوده اید، خواهرتان «آن زرنگه» بوده و برادرتان با شیطنت هایش لقب «پسر سر به هوا» را برای خود خریده باشد.

وقتی خانواده حتی در بزرگسالی نیز با همان عناوین به افراد نگاه کنند، کمی ناامید کننده است. به خواهرتان نشان دهید که به نقش او به عنوان یک فرد بزرگسال احترام می گذارید. برای مثال، اگر خانواده او را همیشه فردی فعال و ورزشکار می دیدند، شما او را به خاطر خلاقیت و تلاشش در حوزه دیگری تحسین کنید.

پیشنهاد مطالعه:  مشاوره خانواده یا زوج درمانی و هر آنچه باید از آن بدانید

به مرزهایش احترام بگذارید:

نقض حریم شخصی هیچ وقت خوب نبوده است، حتی اگر توسط یکی از اعضای خانواده باشد. نشان دادن احترام برای تقویت رابطه خواهرانه ضروری است. برای مثال، اگر خواهرتان فردی درونگرا است که به حریم شخصی اعتقاد زیادی دارید، در هر ساعتی از شبانه روز بی خبر زنگ خانه او را نزنید و وارد خانه نشوید.

بدون آنکه از شما خواسته شود نصیحتش نکنید و وقت و بی وقت با او تماس نگیرید. بسیاری از افراد تصور می کنند حریم شخصی در خانواده معنایی ندارد و صمیمیت بدین معنی است که می توانند در هر زمان مرزهای حریم شخصی را رد کنند.

علاقه و احترامتان را به همسر، دوستان و فرزندان خواهرتان نشان دهید:

اگر می خواهید رابطه خواهرانه سالمی داشته باشید، باید انتخاب های خواهرتان را بپذیرید و به افرادی که در زندگی او هستند احترام بگذارید. مگر در شرایطی که دلیل خوبی برای احتمال وجود آزار و سوءاستفاده از او داشته باشید، هرگز از همسرش انتقاد نکنید و او را به خاطر انتخابش سرزنش نکنید.

اگر خواهرتان فرزندی دارد، علاقه تان را به او نشان دهید و در روزهای مهم برای او هدیه بخرید. حضوری مثبت در زندگیشان داشته باشید. روزی خواهرزاده هایتان به راهنمایی بزرگتری نیاز پیدا خواهند کرد که مادرشان نباشد.

همین امروز برای تقویت رابطه خواهرانه تان تلاش کنید. شاید برای مدتی از خواهرتان دور شده اید، که در این صورت بازسازی رابطه کمی زمان می برد

صبور باشید و برای تخسیر قلب خواهرتان تلاش کنید.

تقویت رابطه خواهرانه

چرا رابطه خواهرانه پر از عشق و نفرت است؟

رابطه خواهرانه به شکل های مختلفی خاص است. دوره کودکی پر از شادی و لذت است. اما کمتر خواهرهایی هستند که یک رابطه پر از لذت و نفرت را تجربه نکرده باشند. خواهرتان احتمالا بهترین خاطره ها را برای شما رقم زده، اما همزمان آن قدر حرصتان را درآورده که از او متنفر شده باشید. او هم احتمالا همین حس و شکایت ها را در مورد شما دارد. زمان های زیادی بوده که مثل تام و جری به هم پریده اید، اما در عین حال بهترین دوست یکدیگر هستید. رابطه خواهرانه هیچ وقت کسل کننده نیست.

شما از او قرض می گیرید:

داشتن یک خواهر به این معنی است که یک کمد لباس اضافه تر دارید. داشتن خواهر یعنی دو برابر لباس بیشتر که از بین آنها انتخاب کنید.

اما او از شما می دزدد:

در عوض، خواهرتان همیشه بی اجازه لباس هایتان را برمی دارد و به احتمال زیاد هیچ وقت هم پس نمی دهد.

پیشنهاد مطالعه:  فضای مجازی و رابطه ی زوجین

کسی را دارید که اسرارتان را به او بگویید:

چه شانه ای مستحکم تر از شانه های یک خواهر برای گریه های ناشی از شکست های عشقی یا تلاش برای رسیدن به یک عشق پر شور؟

اما گاهی نخود در دهانش خیس نمی خورد:

متاسفانه، خواهرها خیلی راز نگه دار نیستند و راز شما را به هر کسی می گویند.

می دانید چطور دلش را به دست بیاورید:

بزرگ شدن در یک خانه باعث شده خواهرتان را از هر کسی بهتر بشناسید.

اما او می داند چطور دلتان را بشکند:

دقیقا به خاطر بزرگ شدن در یک خانه خواهرتان از تمام نقطه ضعف هایتان خبر دارد.

رابطه خواهرانه خوب

همیشه کسی هست که از او مشاوره بگیرید:

خواهرتان بهترین کسی است که می توانید از او مشاوره بگیرید:

و همیشه کسی هست که وقتی نمی خواهید نصیحتتان کند:

متاسفانه همان عقل کلی که از او مشاوره می گیرید، وقتی حوصله ندارید یا نمی خواهید چیزی بشنوید شروع به مشاوره دادن می کند.

همیشه شریک جرم دارید:

رابطه خواهرانه شما را به بهترین شرکا برای نقشه کشیدن تبدیل می کند. شریک نقشه هایتان برای رفتن به یک مهمانی، پوشیدن لباس های ممنوعه، آرایش کردن مخفیانه و هزار بازی دیگر.

اما گاهی اولین نفر شما را لو می دهد:

کافی است اوضاع به نفعش نباشد، تا شریک جرمتان در کسری از ثانیه شما را لو بدهد.

آنچه در مورد نفرت در رابطه خواهرانه گفتیم، شاید به شوخی بیشتر نزدیک باشد. خواهرها پیوندی با هم دارند که گرد هیچ دلخوری نمی تواند آن را تیره کند. رابطه شما با خواهرتان چطور است؟ چه چیزی این رابطه را مستحکم تر می کند یا چه چیزی آن را به خطر انداخته است؟

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر اصغرنژاد

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.