poorbadgoodexcelentamazing! 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

تحت درمان های ناباروری مانند IUI و IVF قرار دارید و احساس تنش و اضطراب می کنید؟ تحت هر درمانی که قرار داشته باشید، درمان های ناباروری استرس زیادی به فرد وارد می کنند. عوامل زیادی باعث افزایش استرس می شوند، از هورمون ها تا امید و ترس. چطور می توان به حفظ روحیه در طول درمان ناباروری کمک کرد؟

راهکارهای حفظ روحیه در طول درمان ناباروری:

هورمون هایی از جهنم:

درمان ناباروری بدون افزودن آن هورمون های ناپایدار استرس زا است. تفاوتش مثل آن است که در یک روز گرم ساعت ها زیر آفتاب داغ بایستید یا ساعت ها زیر یک ذره بین زیر نور خورشید بایستید. هورمون های ناشی از داروهای باروری مانند همان ذره بین هستند که همه چیز را برای شما شدیدتر می کنند. تغییرات هورمونی نوسانات خلق و خو را در زن محتمل می سازند.

همین که از این امر آگاه باشید کمک زیادی به کنترل بدخلقی های شما می کند. این اطلاعات را در اختیار اطرافیان خود نیز قرار دهید. بدین ترتیب، نسبت به واکنش های افراطی شما در برابر یک موضوع کوچک درک بیشتری نشان می دهند.

همه مشکلات را به دست فراموشی بسپارید:

دوره درمان ناباروری زمان خوبی برای برنامه ریزی یک حادثه استرس آور دیگر نیست. رابطه خوبی با یکی از اقوام ندارید؟ الان زمان خوبی برای حل و فصل اختلافات شما، درست وسط دوره درمان، نیست. می خواهید با رئیستان در مورد افزایش حقوق حرف بزنید؟ بهتر است این کار را به چند هفته دیگر موکول کنید.

برای حفظ روحیه در طول درمان ناباروری بهتر است از هر موقعیتی که ممکن است اشک های شما را جاری کند یا شما را خشمگین کند، دور باشید. اگر دوری از چنین موقعیت هایی ممکن نیست، به خودتان یادآوری کنید که کافی است نفس عمیق بکشید.

نوسان بین منتهای خوش‎بینی و ناامیدی ویران کننده:

یک دقیقه، خود را پر از امید می بینید.

این IVF همانی است که جواب می دهد. این همان معجزه ای است که قرار است این ماه با آن رو به رو شوم.

پیشنهاد مطالعه:  اختلال مو کنی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

یک دقیقه بعد خود را در غار تاریک ناامیدی می بینید.

اگر نشد چه؟ اگر هیچ وقت نشود چه؟ اگر تا آخر عمر تنها و افسرده بمانم چه؟ اگر همسرم من را ترک کند چه؟

یک دقیقه صبر کنید.

نفس عمیقی بکشید. یکی دیگر!

نوسان بین احساس امیدواری و ترس طبیعی است. به خود یاد آوری کنید، به خصوص در دوره های ترس و ناامیدی، که این فقط یک سیکل است. حتی اگر این پنجمین یا دهمین سیکل IVF شماست، باز هم فقط یک سیکل ساده است.

گاهی فراموش می کنیم که برای رسیدن به موفقیت باید چند سیکل درمانی را پشت سر بگذاریم. برای حفظ روحیه در طول درمان ناباروری باید به خود یادآوری کنید که گزینه های درمانی دیگری نیز پیش روی شما قرار دارد. گاهی فکر می کنیم این آخر راه است، اما همیشه راه نجاتی هست.

حتی اگر بدترین چیز رخ داد و شما نتوانستید باردار شوید، باز هم زندگی ادامه دارد.

شاید در ابتدا سخت باشد، خیلی سخت. اما با کمک مشاور و گذشت زمان، می توانید از پس آن هم برآیید. زندگی با اتمام گزینه های درمان پایان نمی یابد.

این را به خود، به خصوص پس از آن دو هفته انتظار اضطراب آور، یادآوری کنید.

به خود استراحت دهید:

بسته به نوع درمانی که دریافت کرده اید، سطح استرس شما هر روز تغییر می کند.

روزی که باید برای سونوگرافی رشد فولیکول ها بروید، شاید یکی از روزهای پر استرس باشد. روزی که قرار است برای اولین بار تحت تزریق قرار بگیرید؟ یک روز پر استرس دیگر. سه تا چهار روز قبل از گرفتن تست بارداری؟ این که دیگر آخر استرس است.

هر زمان که می دانید قرار است روز سختی را پشت سر بگذارید، به خود استراحت بدهید. تا چند روز پس از درمان استراحت کنید و به کارهایی بپردازید که به شما روحیه و امید می دهد یا حتی فکر شما را از بارداری منحرف می کند. خود را به یک فنجان چای و یک برش کیک در یک کافه دعوت کنید.

پیشنهاد مطالعه:  تبعات روانی مهاجرت در بازه های سنی کودکان

بهتر است پس از درمان، زندگی خود را وقف صبر کردن نکنید. در واقع، انتظار کشیدن کمکی به حفظ روحیه در طول درمان ناباروری نمی کند. اگر هیچ کاری جز شمردن روزها و ساعت ها نکنید، استرس شما بیشتر می شود و این نتیجه گرفتن را برای شما سخت می کند.

در عین حال، گذار از یک لحظه استرس آور به زندگی عادی را طبیعی بشمارید. حتی اگر یه گریه پنج دقیقه ای در دستشویی به شما کمک می کند، این کار را انجام دهید.

فشار آوردن به خود و تظاهر به خوب بودن، سلامت روان شما را به خطر می اندازد.

استرس:

استرس یکی از تناقضات زندگی با مشکل ناباروری است. شما نمی خواهید در طول درمان استرس داشته باشید، زیرا می ترسید که شانستان را برای موفقیت کم کند. اما خود درمان استرس آور است. نگرانی در مورد استرس، استرس بیشتری به وجود می آورد.

خوشبختانه خبر خوبی برای شما داریم. استرس آنقدر هم که فکر می کنید نمی تواند روی باروری شما تاثیر داشته باشد. در یکی از تحقیقات بزرگ، در کالج روانشناسی دانشگاه کاردیف انگلستان، بر روی 3583 زن نشان می دهد که سطح اضطراب و افسردگی قبل از درمان تاثیری در باروری ندارد. زنانی که دچار استرس بالا بوده اند، درست به اندازه زنان آرام توانسته اند باردار شود. به عبارت دیگر، برای استرس خود استرس نداشته باشید. اما در عین حال، نباید سطح بالای استرس را نادیده بگیرید. در صورتی که اضطراب با زندگی روزمره شما تداخل پیدا کرده است، از یک مشاور برای یافتن راه های سازگاری بیشتر با درمان و آرامش یافتن کمک بگیرید. این نه برای تقویت شانستان برای باروری، بلکه برای داشتن احساسی بهتر، روانی سالم تر و زندگی شاداب تر اهمیت دارد.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه دوران بارداری و شیردهی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه دوران بارداری و پس از زایمان دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر حمیدرضا رحمانیان
فوق تخصص روانپزشکی

رزومه و رزرو وقت مشاوره