1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 5٫00 امتیاز از 1 رای
Loading...

اگر همین الآن از شما بپرسم که آیا سلامتی‌تان برایتان مهم است یا خیر چه پاسخی می دهید؟ احتمالا به نظرتان این سوال چندان خردمندانه نمی آید. شاید با خودتان فکر کنید که چه کسی می تواند نسبت به درد کشیدن خودش بی تفاوت باشد؟ اما عجیب تر آن  است که هنوز انسان های بسیاری هستند که در مورد دردهای روحی خود کاملا بی تفاوت هستند. یا  شاید تعبیر بهتر این باشد که نمی دانند دردهای روحی هم درمان دارند. این افراد سالیان سال با زخم های کهنه و نو زندگی می کنند و بار درد این زخم ها را به دوش می کشند. بی آنکه بدانند برای این دردها هم درمانی وجود دارد و انسان های زیادی عمر ارزشمند خود را صرف یافتن درمان این دردها کرده اند. البته خوشبختانه قشر آگاه و تحصیلکرده ی جامعه کمتر در معرض این آسیب حاصل از عدم آگاهی قرار دارند. اما باز هم شاید عده ی کمی از افراد باشند که بدانند شعار پیشگیری بهتر از درمان تنها منوط به جسم و فیزیک نمی شود. در واقع درمان بیماری های روحی تنها بخشی از رسالت مشاوران و روانشناسان است. یعنی در مورد روح و روان هم خیلی بهتر است که قبل از آنکه دچار اختلال شویم با روش های پیشگیرانه از سلامت روان خود حفاظت کنیم.

پیشتر از اینها می گفتند که عقل سالم در بدن سالم است. اما رفته رفته محققان به یافته های جالبی رسیدند که نشان می داد این رابطه یک طرفه نیست. یعنی یک بدن سالم نیز به عقل سالم نیاز دارد. واضح تر بگویم: امروزه ثابت شده است که بسیاری از بیماری های جسمی ریشه در مشکلات ذهنی و روانی دارد. مانند فردی که ممکن است به دلیل یک حادثه ی ناراحت کننده اصطلاحا دچار اختلالات جسمانی شکل می شود و مشکلات فیزیکی مانند اختلالات گوارشی برای او اتفاق می افتد که حل آن نیازمند حل مسئله ی ذهنی شان است.

چه کسانی باید به مشاور مراجعه کنند؟

پیشنهاد مطالعه:  روانشناسی تعامل با فرد معتاد

همانطور که پیش از این گفته شد، پیشگیری همیشه بهتر، آسان تر و کم هزینه تر از درمان است. امروزه در جوامع تحصیلکرده و پیشرفته مراجعه به روانشناس مختص افرادی که معضل و مشکل روحی دارند نیست بلکه عموما مراجعه به مشاور و مشورت با وی امری عادی تلقی می شود و همه ی مردم و به خصوص کسانی که دارای دغدغه ی روزانه هستند، هر چند وقت یک بار با مراجعه به یک مشاور از دل مشغولی های خود کاسته و درباره مسائل روزانه خود سخن می گویند. آنها در مراحل مختلف زندگی خود از بلوغ گرفته تا انتخاب همسر و پرورش فرزندان از متخصصین این زمینه مشورت می گیرند. در حالی که متاسفانه در برخی جوامع که فرهنگ استفاده از خدمات روانشناسی هنوز جا نیفتاده است، تصور می شود که فقط روانی ها به روانشناس مراجعه می کنند و انسان ها عموما در مراحل مختلف زندگی از خاله و دایی و عمه و عمو و همسایه و همکار مشورت می گیرند.

چه نکاتی در استفاده از خدمات روانشناسی و مشاوره باید رعایت شوند؟

سوالی از شما می پرسم: هنگامی که دندان درد دارید اگر بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان در نزدیکی شما باشد، آیا برای درد دندانتان به او مراجعه می کنید؟ سوال عجیبی بود؟ افرادی که برای مشورت و یا حل مشکلات خود به اولین مشاور یا روانشناسی که سراغ دارند مراجعه می کنند مصداق همین مثال هستند. روانشناسان نیز هرکدام علاوه بر دانش عمومی که دارند در یک یا چند زمینه ی خاص دارای تخصص هستند. بنابر این اگر برای موضوع زوج نیاز به کمک روانشناس دارید درست این است که به یک زوج درمان گر مراجعه کنید نه کسی که در فرزندپروری تخصص دارد. نیازی به توضیح نیست که در این جا هم مانند مراجعه به پزشک باید تجربه و تخصص روانشناس را حتما در نظر گرفت و به هر کسی که صرفا نام روانشناس را به دنبال اسم خود می کشد مراجعه نکرد.

پیشنهاد مطالعه:  وقتی حس تنهایی من را از درون می کشد

نکته ی بسیار مهم دیگر در امر مشاوره و روانشناسی این است که نباید عجول باشید. گاهی اوقات حل برخی مسایل نیازمند صبر و شکیبایی در استمرار جلسات مشاوره است. تجربه ی مشترک بسیاری از کسانی که برای حل مشکل به روانشناس مراجعه می کنند این است که بعد یکی دو جلسه که احساس بهتری نسبت به قبل پیدا می کنند، جلسات را رها می کنند. این کار بسیار اشتباهی است و معنی ساده ی آن این است که تمام وقت و هزینه ای که تا به این مرحله صرف کرده بودند را با این کار هدر می دهند. البته همیشه هم این طور نیست که جلسات مشاوره یا روانشناسی به صورت دوره های بلند مدت باشد، گاهی تنها یک یا دو جلسه کفایت می کند که این مورد بستگی به موضوع مورد مشاوره و روش حل آن دارد و با توجه به نظر روانشناس متخصص روشن می شود.

فراموش نکنید که یک روانشناس خوب لزوما کسی نیست که به شما مشق و تکلیف زیاد بدهد. روش های مختلف و متفاوتی برای حل مشکلات مختلف وجود دارد که در برخی از آنها روانشناس به مراجع تکلیف و مشق می دهند و در برخی خیر. این تصور نادرست را متاسفانه خیلی ها در مراجعه به پزشک هم دارند. در نگاه آنها پزشکی کاردرست است که آنها را با یک کیسه پر از دارو روانه ی خانه کند. بعلاوه نباید تصور کرد که اگر در یک جلسه ی مشاوره، مشاور تنها به سخنان شما گوش داد و صحبتی نکرد آن جلسه مفید فایده نبوده. بسیاری از افراد این گله را می کنند که به مشاور مراجعه کردم، پول دادم و فقط خودم حرف زدم. تاکید می کنم، یکی از ویژگی های یک روانشناس و مشاور خوب این است که شنونده ی خوبی باشد. چرا که از راه شنیدن است که می تواند مسائل شما را به درستی ریشه یابی و حل کند

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.