poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

اعتماد به نفس به عنوان توانایی فردی برای باور به توانایی ها، ویژگی ها و قضاوت فردی تعریف می شود. اعتماد به نفس برای سلامت روانی ما ضروری است. تقویت اعتماد به نفس می تواند به موفقیت بیشتر در زندگی فردی و حرفه ای ختم شود.

مزایای داشتن اعتماد به نفس:

زمانی که به خود باور داشته باشید، بیشتر مایل به امتحان کردن چیزهای جدید هستید. چه ارسال تقاضا برای دریافت شغل باشد یا شرکت در یک کلاس آشپزی، باور به خود کلید اقدام برای انجام کار است.

زمانی که به خود اعتماد داشته باشید، می توانید منابع خود را برای کار تخصیص دهید و به جای نگرانی بیهوده در مورد توانایی انجام کار، انرژی خود را برای تلاش بیشتر صرف خواهید کرد. در نهایت، با تقویت اعتماد به نفس می توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

برای مثال، اگر قرار باشد برای جمعیتی سخنرانی کنید و نسبت به ارائه خود مطمئن باشید، بر روی انتقال پیام به مخاطبان تمرکز خواهید کرد. اما اگر به توانایی خود در انتقال معنی شک داشته باشید و نگران باشید که کسی به شما گوش نکند، نمی توانید بر متن تمرکز کنید و واژه ها را درست ادا نخواهید کرد که در نهایت باور شما را نسبت به ناتوانی در ارائه سخنرانی تقویت خواهد کرد.

روش های تقویت اعتماد به نفس:

خوشبختانه، راه های تقویت اعتماد به نفس زیاد است. چه تنها در یک حوزه فاقد اعتماد به نفس باشید یا نسبت به تمام توانایی های خود تردید داشته باشید، روش های زیر می توانند به شما کمک کنند.

خود را مقایسه نکنید:

فرقی نمی کند ظاهر یا میزان درآمد و دارایی خود را با دیگران مقایسه کنید، مقایسه کردن کار درستی نیست. تحقیقات نشان می دهد ارتباط مستقیمی بین احساس شما نسبت به خود و حس حسادت وجود دارد. افرادی که خود را دائما با دیگران مقایسه می کنند، دچار حسادت می شوند. هر چه بیشتر دچار حسادت شوید، احساس بدتری نسبت به خود خواهید داشت که این می تواند یک سیکل معیوب را شکل دهد.

زمانی که ثروت، حرفه، مهارت ها، دستاوردها و ویژگی های خود را با دیگران مقایسه می کنید، توجه کنید. اگر فکر می کنید دیگران از شما بهتر هستند، اعتماد به نفس خود را از بین می برید. زمانی که متوجه می شوید در حال مقایسه کردن هستید، به خود یادآوری کنید که کار درستی نیست. هر کسی زندگی خود را دارد و زندگی مسابقه نیست.

پیشنهاد مطالعه:  آماده کردن کودک برای مهاجرت

از بدن خود مراقبت کنید:

اگر به بدن خود توجه نداشته باشید، نمی توانید حس خوبی نسبت به خود داشته باشید. عدم دریافت خواب کافی، رژیم غذایی ناسالم، ورزش نکردن و بی توجهی به ظاهر می تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد. تحقیقات نشان می دهند فعالیت بدنی از راه های تقویت اعتماد به نفس است. زمانی که به لحاظ جسمی در وضعیت خوبی قرار داشته باشید، به طور طبیعی احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد.

با خود مهربان باشید:

زمانی که اشتباه می کنید، شکست می خورید یا دچار پسرفت می شوید، با خود مهربان باشید. سرزنش کردن خود، باعث ایجاد انگیزه در شما نمی شود. به جای اینکه فکر کنید «من خیلی بی عرضه هستم و هیچ کاری را درست انجام نمی دهم.» به این فکر کنید که «هر کسی گاهی به مشکل برمی خورد و اشتباه می کند.» به جای برچسب زدن به خود و سرزنش کردن، با خودتان همان طور حرف بزنید که به یک دوست دلداری می دهید.

خود را همانطور که می خواهید تصور کنید:

ذهن هر چه را باور کند، می تواند به آن دست یابد. تصویرسازی تکنیکی است که در آن خود را به نحوی می بینید که مایل هستید و به خود افتخار می کنید. زمانی که اعتماد به نفس کمی دارید، تصویر ضعیفی از خود در ذهنتان در دارید. برای تقویت اعتماد به نفس تلاش کنید تصویر بهتری از خود بسازید.

هر روز یکی از کارهایی را انجام دهید که از آنها فراری هستید:

ترس یکی از عوامل کاهش اعتماد به نفس است. بنابراین، رویارویی با ترس ها بهترین راه برای تقویت اعتماد به نفس است. هر روز با یکی از ترس های خود روبه رو شوید و از هر تجربه اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید. از منطقه امن خود بیرون بیایید و با ترس های خود رو به رو شوید.

خود را بهتر بشناسید:

زمانی که وارد جنگ می شوید، هر چه در مورد دشمن بیشتر بدانید، پیروزی نزدیک تر است. نمی توان دشمن را بدون شناخت او شکست داد. زمانی که به دنبال شکست خودانگاره منفی و تقویت اعتماد به نفس هستید، دشمن در درون خودتان است. خود را بهتر بشناسید. به افکار خود گوش دهید. در مورد خودتان بنویسید و خود و افکارتان را تحلیل کنید. سپس، به چیزهای خوب خودتان فکر کنید. چیزهایی که دوستشان دارید و در آنها مهارت دارید. به عمق روحیه خود سفر کنید و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. سپس، برای برطرف کردن نقاط ضعف و بهبود نقاط قوت خود تلاش کنید.

پیشنهاد مطالعه:  مهارت گوش دادن فعال

مهارت های خود را بیشتر کنید:

چطور می توانید احساس شایستگی داشته باشید؟ زمانی که شایستگی ها و توانایی های خود را افزایش دهید. چطور باید این کار را انجام دهید؟ با مطالعه، شرکت در کلاس و تمرین. هر روز زمان مشخصی را به مطالعه و تمرین در حوزه مورد نظر خود اختصاص دهید و با این کار به تقویت اعتماد به نفس خود کمک کنید.

آماده شوید:

اگر برای هدفی تلاش نکنید، نمی توانید اعتماد به نفس لازم برای انجام آن را کسب کنید. با آمادگی هر چه بیشتر برای انجام این کار و حفظ انگیزه، احساس منفی در مورد خودتان را شکست دهید.

اهداف خود را منطقی تعیین کنید:

بسیاری از شکست های ما به خاطر اهداف بسیار بزرگ و دشواری است که دستیابی به آنها خارج از توانایی ماست. در ابتدا، اهدافی را برای خود تعیین کنید که دستیابی به آنها ساده است.

زمانی که حس موفقیت را بچشید، احساس بهتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد و می توانید به هدف های سخت تر حمله کنید. فهرستی از موفقیت های خود تهیه کنید تا آنها را به خود یادآوری کنید.

برای خود مرز تعیین کنید:

نه گفتن را تمرین کنید. به دیگران یاد بدهید که به مرزهای شما احترام بگذارند. روش های قاطعیت را یاد بگیرید. هر چه کنترل بیشتری روی زندگی خود داشته باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه مهارتهای زندگی

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه مهارتهای زندگی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر ملیحه ایلخانی
دکترای علوم شناختی از سوئد

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.