1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

وقتی زندگی کسل کننده می شود، صبح ها که از خواب بر می خیزید دنیا خالی از رنگ، زیبایی و انگیزه به نظر می رسد. احساس می کنید هیچ هدفی پیشروی شما نیست و قرار است صبح تا شب کاری را انجام دهید که سال هاست انجام می دهید و بعد برای یک خواب ناآرام دوباره به رخت خواب بروید. بند بند وجودتان خواهان تغییر است، اما نمی دانید چطور و از کجا. شاید حتی زندگی شما مایه حسرت دیگران باشد، یک رابطه خوب، شغل خوب، کودکان شاد، خانه زیبا، اموال و مایملک زیاد، اما همچنان احساس بی حوصلگی در زندگی می کنید.

بی حوصلگی در زندگی تنها ذهن را اسیر نمی کند، بلکه اثرات آن بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. سردردها، گرفتگی عضلانی، سوءهاضمه، و فقدان انرژی کلی برای انجام امور از مشکلات احساس کسل بودن و بی حوصلگی است.

آیا بی حوصلگی در زندگی مساوی با افسردگی است؟

همیشه این طور نیست.

ممکن است دچار این حس شوید بدون آنکه به لحاظ بالینی دچار افسردگی باشید. از سوی دیگر ممکن است افسرده باشید، اما کاملا دچار کسالت و بی حوصلگی از جز به جز زندگی خود نشده باشید.

نوعی همپوشانی بین این دو گروه وجود دارد و رابطه ای بین آنها هست. اما افسردگی عوارض شدیدتری دارد. بنابراین، اگر نمی دانید دچار کدام حالت شده اید، بهتر است با یک مشاور یا روانشناس مشورت کنید. درمان افسردگی می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. چنانچه دچار افسردگی نباشید، مشاور می تواند با ارائه راهکار به رفع بی حوصلگی شما کمک کند.

سهم تکنولوژی در بی حوصلگی در زندگی چیست؟

جالب است که با وجود هزاران گزینه ای که برای سرگرم شدن وجود دارد، باز هم احساس بی حوصلگی می کنیم.

همه ما دستگاهی در جیب یا کیف خود داریم که می تواند بلافاصله ما را سرگرم کند. چطور ممکن است با وجود چنین ابزاری باز هم دچار بی حوصلگی در زندگی می شویم؟

گزینه های بیش از حد می توانند خود عامل بی حوصلگی باشند. تعداد بی حد و مرز گزینه های سرگرمی باعث می شود که همه آنها بی معنی و کسالت آور به نظر برسند.

پس از مدتی، خودتان را می بینید که به جای بیرون رفتن و گشتن در اجتماع، روی مبل لم داده اید و برای دیدن ویدئوی بعدی بی هدف در شبکه های اجتماعی بالا و پایین می روید.

پیشنهاد مطالعه:  تکنیک تنفس شکمی ذهن آگاهانه (قسمت اول)

چرا رفع بی حوصلگی در زندگی و داشتن یک زندگی معنادار تا این حد مهم است؟

نارضایتی دائمی از زندگی باعث می شود فرد همواره از مسیر زندگی خود ناراحت باشد. همه ما از روتین های زندگی خسته می شویم. هیچ کس علاقه ای به ایستادن در صف، ماندن در ترافیک یا رفتن به جلسات بی هدف را ندارد. اما همه اینها بخشی از زندگی است که برای جلو رفتن لازم هستند. حقیقت این است که هیچ کس همیشه از زندگی خود راضی نیست. انتظارات نامعقول باعث احساس بیچارگی و نارضایتی از زندگی می شوند.

نارضایتی مزمن زمانی ایجاد می شود که فرد از تجربه کلی خود در زندگی ناراضی است. این پوچی باعث ایجاد رفتارهای ناسالم و بیماری های متعدد می شود. مصرف الکل، افسردگی و اضطراب نتیجه بی حوصلگی در زندگی و نداشتن هدف است. احساس بد نسبت به زندگی می تواند باعث شود که فرد در رفتارهای خود تخریبی درگیر شود تا کسالت بار بودن زندگی خود را از بین ببرد. از این رو، تلاش برای داشتن یک زندگی معنادار و هدفمند برای سلامت جسم و روان هر کس لازم است.

رفع بی حوصلگی در زندگی:

هر روز یک کار جدید و خارق العاده انجام دهید:

روتین زندگی خود را تغییر دهید و روند دیگری را برای روزمره خود انتخاب کنید. از جای دیگری خرید کنید. در محله های دیگری دوچرخه سواری کنید. زمان خود را در جای دیگری از شهر بگذرانید. این کارهای کوچک می توانند روند فکری شما را تغییر دهند.

مشکل را از ریشه حل کنید:

دلیل بی حوصلگی شما چیست؟ یکی از مراجعان من احساس بی حوصلگی، ناراحتی و فرسودگی در رابطه اش با همسرش می کرد، زیرا حس می کرد او هیچ مسئولیتی در زندگی تقبل نمی کند. تحمل تمام ناراحتی هایی که دارید و پنهان کردن آنها زیر خاکستر باعث می شود که هر روز احساس بدتری داشته باشید.

هر شب فهرست تشکر بنویسید:

زمانی که دچار بی حوصلگی در زندگی شده باشید، ذهنتان می آموزد که تنها چیزهای بد را ببیند. برای مثال، وقتی در شلوغی مترو گیر کرده اید، آدم های روی پله برقی مانند ربات های بی هدفی به نظر می رسند که فقط هر روز با عجله از خواب بیدار می شوند تا کارهایی تکراری را انجام دهند. در عوض ذهن خود را به نحوی تربیت کنید که 5 تا 10 چیز زیبا را رابطه با هر چیزی بیابند.

پیشنهاد مطالعه:  عاشق خودتان شوید

پس از چند هفته تمرین می توانید به سادگی چیزهای بیشتری پیدا کنید.

مراقب بدن خود باشید:

بیشتر افراد وقتی دچار احساس بی حوصلگی در زندگی می شوند، خود را به یک خوراکی پر چرب و پر کالری دعوت می کنند تا احساس بهتری پیدا کنند. احتمالا پس از خوردن خوراکی های خوشمره تا چند دقیقه احساس خوبی دارید، اما پس از آن احساسات منفی حتی شدیدتر از قبل هجوم می آورند. به جای خوردن خوراکی های ناسالم، ورزش کنید، برقصید و مراقب سلامت پوست و بدن خود باشید.

رویاهای خود را بنویسید:

رویاپردازی ارتباط مستقیمی با انگیزه پیدا کردن در زندگی دارد. هر روز رویایی در مورد یکی از مشکلات زندگی خود داشته باشید و در طول روز برای رسیدن به آن تلاش کنید. از رویاهای واقعی و قابل دستیابی شروع کنید.

از اطرافیان در مورد ویژگی های خوب خودتان بپرسید:

بی حوصلگی در زندگی باعث می شود که از خود غافل شوید. پس از مدتی دیگر به توانایی های خود شک می کنید. با دیگران در مورد بهترین ویژگی هایتان حرف بزنید. شما به چه چیزی مشهور هستید؟ از پاسخ هایی که دریافت می کنید شگفت زده خواهید شد. رو به رو شدن با خود به شما احساس غرور می دهد. غرور و انگیزه خواهر خوانده هستند. این دو در کنار هم باعث می شوند، آتش زندگی دوباره در شما شعله ور شود.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.