1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars به این مطلب رای دهید
Loading...

تحقیقات خود را انجام داده اید و بالاخره مرکز مشاوره و مشاور مورد نظر خود را انتخاب کرده اید. و حالا روز موعود فرارسیده است: اولین جلسه مشاوره برای رسیدن به حال خوب، راه حل یا درمان بیماری روانی. موجی از احساسات متناقص درون شما غلیان کرده اند، انتظار، نگرانی، ترس، و آسایش. همه آنها با هم به شما حمله می کنند و مشکل می توان گفت کدام احساس واقعی شماست.

چه باید بگویم؟ چطور باشد شروع کنم؟ چه کسی اول شروع می کند؟ اینها سوالاتی است که در ذهن شما می چرخند. نگران نباشید مشاور یا درمانگر برای شروع جلسه به شما کمک می کند.

روال اولین جلسه مشاوره:

معرفی:

در ابتدای جلسه مشاوره، ساعتی را به حرف زدن درباره خودتان، ترس هایتان و نگرانی هایتان می گذرانید. این باعث باز شدن دریچه ای به داستان شما و آن چیزی می شود که عامل تبدیل شدن شما به فرد فعلی است. اگر شما و درمانگرتان رابطه محکمی با هم شکل داده باشید، رابطه درمانی بلند مدتی بین شما شکل خواهد گرفت. بر این اساس: هر چه دوره درمان بهتر و بیشتر پیش برود، افق های بیشتر و بهتری پیش روی شما باز می شود.

تعیین نیازها:

مشاور باید بداند چرا شما برای درمان مراجعه کرده اید. در مورد نیازها یا مسائلی که در درمان مدنظر شماست و نیز سابقه درمان شما صحبت می شود. در مورد درمان های پیشین و پیشرفت های حاصله با شما صحبت می شود تا از ادامه درمان و آنچه به شما کمک می کند، اطمینان حاصل شود.

از شما سوالاتی پرسیده می شود:

به عنوان بخش دوم اولین جلسه مشاوره از شما سوالاتی پرسیده می شود که عبارتند از:

 • آیا پیش از این برای درمان مراجعه کرده اید؟
 • علائم شما چیست؟
 • آیا دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های حوزه سلامت روان هستید؟
 • زندگی شما در خانه چطور است؟
 • آیا تا به حال به خودکشی فکر کرده اید؟
 • آیا سابقه آسیب رساندن به خود را دارید؟
 • انتظار دارید پس از جلسات درمان به چه چیزی برسید؟

شما نیز در اولین جلسه مشاوره می توانید سوالاتی بپرسید:

آشنایی شما با برنامه درمانگر نیز مفید است. پیش از شروع اولین جلسه مشاوره به نگرانی ها و سوالات خود فکر کنید و آنها را در جایی یادداشت کنید، برای مثال:

 • آیا جلسه و اطلاعات من محرمانه است؟
 • چه چیزی شما را وادار به افشای اطلاعات می کند؟
 • شما چه مدت تجربه کار به عنوان مشاور و درمانگر را دارید؟
 • آیا تجربه درمان فردی شبیه به من را داشته اید؟
 • من در بین جلسات چه کاری باید انجام دهم؟
پیشنهاد مطالعه:  زنده نگه داشتن عشق در زندگی مشترک

پس از اولین جلسه مشاوره، بیشتر از قبل فکر خواهید کرد:

پس از اولین جلسه مشاوره بیشتر از قبل به زندگی خود و اوضاع آن فکر خواهید کرد. سوالات پایان باز از شما پرسیده می شود تا به خودکاوشی و خودآگاهی بیشتری برسید. در نتیجه، بیشتر از قبل به گفتگو هایی که با مشاور خود داشته اید، انتخاب هایتان و رابطه خود با دیگران فک می کنید. این فکر کردن به شما در رسیدن به دید بهتر نسبت به شرایطتان کمک می کند.

افراد از دیدن نسخه جدید شما تعجب خواهند کرد:

بیشتر افراد انتظار ندارد که پس از اولین جلسه مشاوره رابطه شما با آنها تا این حد تغییر کرده باشد. شما سال ها به نحو خاصی رفتار کرده اید، اما با شروع مشاوره همه آنها به چالش کشیده شده اند. ما رشد می کنیم، تغییر می کنیم و بر این اساس عمل می کنیم. بی شک، این امر بر رابطه ما با اطرافیان تاثیر دارد. این باعث می شود که برخی از اطرافیان تطابق با خود جدید شما را سخت بیابند.

باید به افراد زمان بدهید، این مسئولیت شما نیست که آنها را وادار کنید شما را بپذیرند. این به بلوغ عاطفی و هوش آنها بستگی دارد.

روابط سمی و آسیب رسان را راحت تر شناسایی می کنید:

رفتار و واکنش های ما نسبت به دیگران بر اساس الگوهای خانوادگی است که شاید خیلی از آنها نادرست باشد. پس از اولین جلسه مشاوره راحت تر می توانید الگوهای رفتاری نادرست و سمی را شناسایی کنید. بدین ترتیب عوض کردن آنها نیز آسان تر می شود. پس از جلسه درمان یا مشاوره شاید متوجه شوید که برخلاف تصوراتتان همه تقصیرها به گردن دیگران نیست و این الگوهای رفتاری نامناسب شما بوده است که باعث ایجاد مشکل در رابطه یا زندگیتان شده است.

پیشنهاد مطالعه:  طلاق در میانسالی: آشیانه ای پر از غم و تنهایی

دائره المعارف عاطفی کامل تری خواهید داشت:

نامگذاری روی احساسات هدف اصلی روند مشاوره و درمان است. فرقی نمی کند به کدام درمانگر و کدام مرکز مراجعه کنید، ما به شما در شناسایی عواطفتان کمک می کنیم. بدین ترتیب، راحت تر می توانید احساسات خود را شناسایی کنید و بر اساس آن عمل کنید.

بعد از اولین جلسه مشاوره چه کاری باید انجام دهم؟

مهم ترین کاری که باید بعد از اولین جلسه مشاوره انجام دهید آن است که جلسه را با خود مرور کنید. به احساسات خود پس از جلسه مشاوره فکر کنید و به این بیاندیشید که آیا دوست دارید جلسات خود را با این مشاور ادامه دهید؟ به یاد داشته باشید که چیزی تحت عنوان درمان یک جلسه ای وحود ندارد، بنابراین اگر پس از مشاوره اندکی احساس آرامش و راحتی می کنید، به این معنی نیست که علائم شما به طور کامل درمان شده اند.

احساس شما درباره درمان به طور خاص چه بوده است؟ آیا از حرف زدن با درمانگر یا مشاور احساس راحتی داشتید؟ آیا تصور می کنید که بتوانید یک دوره درمانی بلند مدت را با او بگذرانید؟ اگر درمانگر در اولین جلسه مشاوره تلاش کرده است که تشخیصی در مورد شرایط شما داشته باشد یا به شما حس ناراحتی و خجالت داده است، شاید بهتر باشد به فرد دیگری مراجعه کنید.

برای جلسه بعدی مشاوره، ممکن است تکالیفی برای شما تعیین شود. این می توانید هر چیزی از نوشتن روزمره های خود در طول هفته تا خواندن چند متن باشد. به یاد داشته باشید که شما برای رسیدن به حس خوب و شادتر این تکالیف را انجام می دهید نه برای نمره گرفتن.

اگر به مشاور یا درمانگر نیاز دارید، ما مشتقانه پاسخگوی نیاز شما هستیم و تلاش می کنیم در رسیدن به آرامش و شادی همراه شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.