poorbadgoodexcelentamazing! به این مطلب رای دهید
Loading...

هر روز اخبار منفی شبکه های تلویزیونی بیشتر از قبل می شود، برای مراقبت از سلامت روان خود چه باید کرد؟ مدت های مدیدی است که به مدد تحقیقات متعدد می دانیم که محتوای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی می تواند بر سلامت روان ما تاثیر بگذارد. این برنامه ها می توانند به طور مستقیم بر خلق و خوی ما تاثیرگذار باشند و خلق و خوی ما نیز بر نحوه تفکر و رفتار ما تاثیر دارند. اگر برنامه های تلویزیونی باعث تجربه خلق و خوی منفی در ما شوند (برای مثال، اضطراب، ترس، غم، خشم و نفرت)، این تجارب می توانند بر تفسیر ما از دنیای اطراف، نوع یادآوری خاطرات و میزان ترس و نگرانی ما از وقایع زندگی خودمان تاثیر داشته باشند. در این میان، اثرات روانی اخبار تلویزیون می تواند بسیار فراتر از دیگر برنامه های تلویزیونی باشد.

اثرات روانی اخبار تلویزیون:

چرا در میان تمام برنامه های تلویزیون، به اثرات روانی اخبار تلویزیون پرداخته ایم؟ دلیل خوبی برای این امر وجود دارد. میزان گزارش وقایع منفی در اخبار در طول ۲۰-۳۰ سال گذشته هر روز افزایش یافته است. در ابتدا باید بدانیم خبر منفی چیست، سپس علت شیوع منتشر شدن اخبار منفی را بررسی کنیم. در آخر، می توان اثرات روانی اخبار تلویزیون را ارزیابی کرد.

امروزه در جهان، اتفاقات بدی در حال وقوع است و به لطف رسانه ها تمام مردم از آنها باخبر هستند. این وقایع بد، شامل جرم، جنایت، قحطی، جنگ، خشونت، آشوب، شورش، انقلاب، بی عدالتی و بسیاری دیگر می شود. به علاوه، شبکه ها و رسانه های خبری به برانگیخته کردن عواطف مردم رو آورده اند تا عواقب منفی این گونه اقدامات را به آنها یادآور شوند، و به خطرات ناشی از اثرات روانی اخبار تلویزیون بر روی افراد جامعه بی توجهی می کنند.

رسانه ها از هر فرصتی برای احساسی کردن خبرهای منتشره خود استفاده می کنند. از آنجا که ما امروزه پوشش خبری ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته داریم، می توان از تمام خبرهای گوشه و کنار جهان در کسری از ثانیه خبردار شد.
در این میان، رقابت شبکه های خبری برای جذب مخاطب باعث شده سرگرم کردن افراد بر هدف انتشار اطلاعات پیشی بگیرد. شبکه ها و رسانه های خبری باید با دیگر برنامه های تلویزیونی رقابت کنند، به همین دلیل تاکید بر جنبه عاطفی جرم و جنایت و دیگر اخبار منفی به بهای اثرات روانی اخبار تلویزیون رواج یافته است.

پیشنهاد مطالعه:  خیانت عاطفی: آیا خیانت است یا یک احساس پاک؟

در پی آگاهی از اثرات روانی اخبار تلویزیون و رواج تهییج عاطفی مخاطبان توسط آنها، تحقیقات زیادی بر روی این حوزه انجام گرفته است. در یکی از این تحقیقات، ۳ خبر ۱۴ دقیقه ای تهیه شد، یکی کاملا منفی (حاوی تشریح مرگ یک گروگان توسط جانی)، یکی کاملا مثبت (حاوی خبری در مورد برنده شدن جایزه میلیون دلاری یا بهبودی یک بیمار)، و دیگری خبری کاملا خنثی. این اخبار به سه گروه نشان داده شد. همان طور که پیش بینی می شد، گروهی که خبر منفی را مشاهده کرده بودند، اظهار داشتن که پی تماشای آن احساس غم و اضطراب بیشتری داشته اند، در حالی که در مورد دو گروه دیگر این طور نبود. به علاوه، گروه اول بیشتر از دو گروه دیگر در مورد آنچه دیده بودند با دیگران حرف زدند و به آن فکر کردند. نگرانی های آنها به حدی پیشرفت که حتی وقوع آن در زندگی خود را نیز تصور کردند.

نتیجه این تحقیق و دیگر تحقیقات در این رابطه نشان می دهد اثرات روانی اخبار تلویزیون نه تنها شما را غمگین تر می کند، بلکه اضطراب و استرس شما را نیز در زندگی افزایش می دهد.

نتیجه این تحقیقات نشان می دهد اثرات روانی اخبار تلویزیون عبارتند از:

  • ترشح هورمون استرس
  • افزایش افکار منفی در فرد
  • کاهش قدرت یادگیری
  • در هم ریختگی ذهن
  • تضعیف سیستم ایمنی بدن
  • سنگدل شدن و بی تفاوتی نسبت به وقایع منفی
  • ناامیدی از زندگی و جهان اطراف به دلیل حجم خبرهای منفی
  • حس ناامنی و بیچارگی در برابر حوادث بد
  • اثرات روانی آن بر نسل آینده به دلیل مواجهه زودهنگام با خبرهای منفی

روش های کاهش اثرات روانی اخبار تلویزیون:

تعادل برقرار کنید:

متاسفانه تنظیم فهرست برنامه های خبری و نوع انتشار آنها دست شما نیست. رسانه های خبری سرتاسر جهان بیش از حد به سمت اخبار منفی رو آورده اند. اما آیا در کل جهان به جز خبر منفی هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی دهد؟ شما دست به کار شوید و به دنبال اتفاقات مثبت در اطراف خود و دیگر نقاط جهان باشید تا این تعادل در ذهن و روان شما برقرار شود.

با دوستانتان بیشتر وقت بگذرانید، کارهایی انجام دهید که برایتان لذت بخش است و فیلم و سریال هایی ببینید که دنیا را جای قشنگ تری نشان می دهند. به ازای هر خبر منفی، به دنبال یک خبر یا واقعه مثبت باشید.

پیشنهاد مطالعه:  اعتیاد به پیرسینگ: ابراز خویشتن یا خودزنی؟

همه چیز را دنبال نکنید:

اگر شنیده اید که حادثه ای تروریستی در گوشه ای از کشورتان یا جهان رخ داده است، شکی نیست که اخبار و جزئیات مربوط به آن وحشتناک، ناراحت کننده و حاوی تصاویر دلخراش است. شما مجبور نیستید تمام خبرها و جزئیات این حادثه را دنبال کنید. اگر تیتر یک خبر حاکی از وقوع قتل یا اتفاقی ناگوار است، آن را نخوانید. ویدئوها و تصاویری که حاوی هشدار دارا بودن صحنه های خشن هستند را مشاهده نکنید. خبرهایی که بیشتر از بقیه باعث تحریک عواطف منفی در شما می شوند را اصلا دنبال نکنید. برای مثال، اگر تجربه زلزله یا بودن در محل یک تصادف دلخراش را داشته اید، دنبال کردن این دسته خبرها می تواند باعث یادآوری تجربه تلخ خودتان شود.

از اخبار فاصله بگیرید:

شما ناجی مشکلات جهان نیستید و از قضا برای این همه مشکل کار چندانی هم از دستتان برنمی آید. مدتی از خبر فاصله بگیرید تا شاهد کاهش اثرات روانی اخبار تلویزیون در زندگی خود باشید. تغییرات خلق و خوی خود را زیر نظر بگیرید. اگر از واکنش ها و تغییر خلق و خوی خود در پی دنبال کردن اخبار منفی آگاه شوید، بهتر می توانید در برابر وسوسه پیگیری اخبار مقاومت کنید.

هر چند آگاهی از دنیای اطراف همیشه مفید است، اما سلامت روان شما از هر چیز دیگری مهم تر است. بدون داشتن روان و تن سالم نمی توانید برای ساختن زندگی و دنیای بهتر تلاش کنید.

مشاوران متخصص سیمیآروم در حوزه فردی و شخصیت

در صورتی که نیاز به برگزاری جلسه مشاوره آنلاین (تصویری) در حوزه شخصیت و فردی دارید میتوانید با اساتید سیمیآروم وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دکتر مهدی بینا
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر سمیه بابایی
دکترای تخصصی روانشناسی

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر علی اصغر اصغرنژاد
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر مصطفی زارعان
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر محمدباقر صابری زفرقندی
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر عباس رمضانی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر لادن فتی
استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دکتر جعفر بوالهری
روانپزشک و استاد دانشگاه

رزومه و رزرو وقت مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.