موضوعی شما را آزرده می کند و تا ساعتها پس از آن شما عصبانی، خشمگین و ناراحت هستید.

سنگهای متعادل مدیتیشن
کنترل خشم، آرامش درون

بی خیالش شو، رهاش کن بره!، چقدر بهش فک میکنی! مهم نیست!

اینها جملاتی هستند که در چنین شرایطی از اطرافیانتان زیاد می شنوید. اما عملیاتی کردن آنها همیشه کار راحتی نبوده است. بعضی از انسان ها، مهارت کنترل خشم را دارند و بعضی خیر. اما چرا بعضی ها نمی توانند خشم خود را کنترل کرده و در آرامش بیشتر زندگی کنند؟

پاسخ اینجاست.

در اینجا تفاوت میان احساسات سرکوب شده و سرکوب نشده است. موضوع بسیار مهمی که باعث می شود شما از احساسی درون خود آگاه باشید یا خیر.

خشم فروخورده یا سرکوب شده زمانی اتفاق می افتد که شما نمی دانید یک موضوع تا چه حد شما را رنجانده است. و آن احساس در لایه ای از ناخودآگاه شما نهادینه می شود. با توجه به علم فیزیک می دانیم که زمانی که چیزی فشرده شود برای مدتی در آن تنش ایجاد می شود. موضوع در مورد احساسات هم حالت مشابهی دارد. زمانی که احساسی در شما سرکوب می شود شما آن را درون خود نگه می دارید و آن را بروز نمی دهید. این احساس معمولا به خودی خود به لایه ی رویی و  خودآگاه وارد نمی شود مگر اینکه به اندازه کافی تحریک شود!

این مثال احتمالا باید برایتان آشنا باشد:

بحث و جدل میان زن و شوهری بالا گرفته است و ناگهان در میان بحث یکی از آنها نبش قبری از خاطره ای می کند که دیگری آن را حتی به سختی به یاد می آورد. یا به موضوعی اشاره می کند که طرف مقابل اصلا تا به حال متوجه آن نبوده است. مثلا زن و شوهر در مورد برخورد سرد برادرزن با شوهر در حال مشاجره هستند که زن ناگهان به این موضوع اشاره می کند که تو هیچ وقت به من توجه نداری و خودخواهی مثل همیشه که حوله ی خیست را روی مبل می اندازی و برایت اصلا مهم نیست که حال من از مبلی که بوی نم گرفته بهم می خورد!

خب حالا راه حل در چیست؟

داشتن مهارتهای ارتباطی یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در شرایط مختلف زندگی میتواند کیفیت زیستن ما را بهبود بخشد. بنابر این اگر مهارت بیان درست و به موقع احساساتمان را نداریم، باید یا با کمک مشاور و متخصص این مهارت را در خود ایجاد کنیم و یا با تمرین و مطالعه ی درست بتوانیم به این هدف دست یابیم. ما باید بتوانیم زمانی که موضوعی آزارامان می دهد، به شیوه ی مناسب آن را بیان کنیم طوریکه به کسی آسیبی (چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی) وارد نکنیم.

بعلاوه در کنار آموختن تکنیک ها و مهارتهای ابراز درست ناراحتی و همچنین کنترل خشم می توانیم از روش هایی که در دستیابی به آرامش ما را کمک می کنند نیز بهره ببریم، مانند:

  • مدیتیشن و یوگا
  • عبادت کردن
  • ورزش کردن
  • نوروفیدبک
  • پیاده روی
  • رفتن به طبیعت

 

یادمان باشد کنترل خشم و رسیدن به آرامش درون یک مهارت ارزنده است و دست یافتنی است.