شاید اولین بار به تنهایی مهاجرت کرده باشید. پس از چندی ازدواج کرده اید و حالا در سفرها چمدان شما پر از پوشک است. اینجاست که نگرانی درباره پرورش کودک موفق در کشور غریب به سوال مهم زندگی شما تبدیل می شود.

کودک مهاجر کیست؟

برای برخی از کودکان زندگی چمدانی کاملاً طبیعی است. آنها حتی پیش از آنکه خود را بشناسند در سفر به کشورها و شهرهای مختلف بوده اند. اصطلاحاً آنها را کودکان فرهنگ سومی می خوانند. در واقع کودک آنچه از فرهنگ مادری خود می‌داند را با فرهنگ کشور میزبان تلفیق می کند و فرهنگ سومی می سازد که مختص خود اوست. به همین دلیل است که پذیرش فرهنگی و دوست یابی با خارجیان برای آنها ساده تر است.

کودکان مهاجر نگران چه هستند؟

باید به نگرانی های آنها گوش داده شود. سعی کنید تا حد امکان در مورد فرهنگ کشور میزبان اطلاعات کسب کنید. اگر کودک با افراد اطراف خود متفاوت است، با گرفتن مهمانی و وارد کردن افراد بیشتر در زندگی خود سعی کنید او را با محیط آشنا سازید. با دیگر والدین مهاجر به صورت آنلاین صحبت کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

آموزش و پرورش برای کودکان مهاجر:

معمولا گزینه های متنوعی برای آموزش کودک شما وجود دارد. مدارس بین المللی، مدارس محلی و آموزش در خانه از گزینه های ممکن برای کودک شما هستند. آشنایی با چند زبان بین المللی و برنامه درسی به روز از منافع ثبت نام در مدارس بین المللی است. با این حال استفاده از سیستم آموزش در خانه نیز می تواند به حفظ زبان و فرهنگ مادری کودک کمک کند.

ثبت‌نام فرزندتان در مدارس محلی به آشنایی او با دیگر کودکان مهاجر و فرهنگ کشور غریب کمک می کند.

به یاد داشته باشید که هفته های اول در مدرسه برای کودک مهاجر دشوار است. غریب بودن کودک، به خصوص به لحاظ زبانی، این امر را برای آنها دشوارتر می‌سازد.

سیستم آموزش در خانه مناسب والدینی است که یکی از آنها به دلیل محدودیت های ویزا قادر به کار کردن نیست. در این روش خانواده می‌توانند از حمایت‌های آنلاین کمک بگیرند.

برای پرورش کودک موفق در کشور غریب باید به اهداف خود از مهاجرت، مدت زمان ماندن در کشور غریب و تصویری که از آینده فرزند خود دارید توجه کنید. استفاده از هر یک از سیستم های فوق می تواند نتیجه متفاوتی در آینده شغلی و اجتماعی فرزند شما داشته باشد که انتخاب آن به بودجه مالی و شرایط زندگی شما بستگی دارد.

تحصیل کودکان مهاجر در دانشگاه:

حالا که کودک شما بزرگ شده است گزینه های متعددی برای تحصیل از سراسر جهان پیش روی او قرار دارد. در اینجا باز هم می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید. برای پرورش کودک موفق در کشور غریب باید برای تمام گام های او به خوبی تحقیق کنید و از نحوه پر کردن فرم ها و مزایای ثبت نام در یک کالج با خبر شوید.

به فرزندتان برای تحقیق درمورد کالج ها و دانشگاهها و فکر کردن در مورد انتخاب آنها زمان بدهید.

پرورش کودک موفق در کشور غریب: به او اعتماد کنید

کودکان مهاجر به دلیل شرایط زندگی خود توانایی تطبیق پذیری و دوستیابی بالایی دارند. آنها می توانند به تنهایی راه خود را پیدا کنند و در پایان از آن موفق بیرون بیایند. تمامی این مزایا تنها به خاطر مهاجرت کردن نیست، این کودکان به دلیل پرورش در بیش از یک فرهنگ صبور تر هستند و توانایی تطبیق پذیری بیشتری دارند. اگر هنوز هم نگران فرزند خود هستید، کافی است نگاهی به سرنوشت یکی از مشهورترین کودکان فرهنگ سومی در جهان بیاندازید: باراک اوباما.