درمان آنلاین یا مشاوره آنلاین نوعی پیشرفت در حوزه سلامت و بهداشت روان است که در آن مشاور یا درمانگر با استفاده از اینترنت، حمایت و توصیه های روانشناسی ارائه می دهد. این نوع خدمات می توانند از طریق ایمیل، ویدئو کنفرانس، چت آنلاین، پیام متنی، یا تماس اینترنتی ارائه شوند. مشاوره آنلاین می تواند به صورت همزمان و از طریق تماس تصویری و صوتی انجام گیرد یا در فرمت تاخیری از طریق ایمیل و پیام های نوشتاری صورت گیرد.

مشاوره آنلاین دارای محدودیت هایی است، اما به سرعت جای خود را در بین تعداد زیادی از مراجعان پیدا کرده است.

این روش مشاوره چطور کار می کند؟

ابزارهای اصلی برای ارتباط گیری با مشاور در این روش عبارتند از:

  • ایمیل
  • پیام متنی
  • چت همزمان
  • تماس اینترنتی
  • ویدئو کنفرانس

تاریخچه مشاوره آنلاین:

ارتباط از راه دور بین درمانگر و مراجع موضوع جدیدی نیست. زیگموند فروید از روش نامه نگاری برای ارتباط یافتن با مراجعان خود استفاده می کرد. از سال 1982، ایجاد گروه های مشاوره و درمان در اینترنت رواج یافت. از آن زمان تا به حال سایت های زیادی در حال ارائه خدمات سلامت و بهداشت روان هستند.

با وجودی که بسیاری از متخصصان این حوزه هنوز هم با شک و تردید به مشاوره آنلاین نگاه می کنند، اما این روش با اقبال زیادی از سوی بیماران و مراجعان رو به رو شده است. آمارهای منتشره در تحقیقات نشان می دهد که درصد بالایی از بیماران دریافت کننده خدمات سلامت روان از طریق ویدئو کنفرانس رضایت بالای خود را از این روش ابراز داشته اند.

این روش مناسب همه نیست، اما در برخی موارد بهترین گزینه موجود است. برای مثال، معتادانی که ترک کره اند و در حال گذار از دوره بهبودی هستند، می توانند از این روش استفاده کنند، به خصوص که برخی از بیماران از مراجعه حضوری احساس ناراحتی می کنند. این روش برای بیماران مبتلا به اختلال اضطرابی یا افرادی که از بیان مشکلات خود به صورت حضوری احساس خجالت می کنند، بسیار مفید است.

مشاوره آنلاین دارای مزایا و معایبی است که باید به دقت در نظر گرفته شوند. با توجه به تعدد سایت های مدعی ارائه خدمات مشاوره، پیش از انتخاب این روش از موضوعاتی نظیر محرمانه بودن اطلاعات، مسائل حقوقی و اخلاقی، و نیز مدارک تحصیلی مشاور و درمانگر اطمینان حاصل کنید.