آیا در ارتباط بودن با جنس مخالف پس از اینکه شما وارد یک رابطه ی متعهدانه می شوید درست است؟friends

این سوالی است که این روزها زوج های بسیاری با چالش پاسخگویی به آن مواجه هستند. ما با نسلی رو به رو هستیم که با آموزه های سنتی نسل پیشین رشد یافته و ناگهان با شیوه های نوین زندگی در دنیای جدید رو به رو می شود. نسلی که گاه در یک لجبازی ناخودآگاه با تمام سنت پیشین قرار می گیرد، و تمام اصول آن را به سخره می گیرد. خشک و تر را با هم می سوزاند تا سختی هایی که از محدودیت های سنت بر او گذشته را جبران کند. حقیقت این است که الگوهای سنتی هم مانند تمام پدیده های دیگر در این دنیا دارای وجوه مثبت و منفی هستند. و یک ذهن سالم و قدرتمند ذهنی است که بتواند تحلیلی به دور از تعصب از یک موضوع داشته باشد.

برگردیم به پرسش اصلی این مقاله. در دنیای سنتی پیشین که زنان عموما زندگی خود را در میان دیوارهای خانه می گذراندند و مهم ترین فعالیتشان به دوش کشیدن بار سنگین تربیت فرزندانی سالم بود، چنین پرسشی کمتر مطرح می شد. چراکه حداقل تکلیف زنان متاهل از پیش مشخص بود. مردان زندگی چنین زنانی خلاصه می شد به همسرشان و سایر محارمشان. اما در دنیای امروز که زنان دوشادوش مردان در جامعه مشغول کار و فعالیت های مختلف هستند، تکلیف ارتباطات با جنس مخالف چه می شود؟ آیا کسی که ازدواج کرده و یا در یک رابطه ی متهدانه به سر می برد، باید تمام ارتباط هایش را با جنس مخالف قطع کند؟ و یا می تواند بدون توجه به جنسیت، آن ها را مانند دوستانی از جنس خودش ملاقات کند و با آنها صمیمیتی دوستانه داشته باشد؟

اگر ازدواج یا رابطه ی متعهدانه ی خود را دوست دارید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

از زمانی که مشاوره ی آنلاین سیمیآروم راه اندازی شد، مراجعین بسیاری داشتیم که بزرگترین آزار احساسی که متحمل شده بودند از جانب یکی از دوستان (جنس مخالف) همسرشان بوده. اگر در دنیای امروز مساله ی دوستی با جنس مخالف موضوعی حل شده است، پس علت این همه مراجعه و شکایت از این موضوع چیست؟ جالب است بدانید که حتی روانشناسان غربی هم هشدارهای فراوانی در رابطه با مدیریت کردن این جنس دوستی ها داده اند. دکتر هارلی، روانشناس خانواده در این باره می گوید: “من تخمین می زنم که بیش از شصت درصد زوج ها در دنیا از موضوع دوستی همسرشان با یک جنس مخالف دچار آزار می شوند. ریسک چنین دوستی هایی بسیار بسیار بالاست و اگر ازدواج خود را دوست دارید بهتر است که حسابی مراقب این جنس از روابط باشید.”

حالا علت این همه هشدار چیست؟

هنگامی که شما در رابطه ی دوستی با فردی قرار دارید، ایده ها و علایقتان را با هم به اشتراک می گذارید. هنگامی که آن فرد به دوست صمیمی شما تبدیل می شود شما احساسات شخصی و خصوصیتان را هم با او به اشتراک خواهید گذاشت و اگر در قدم بعدی آن شخص به صمیمی ترین دوست شما تبدیل شود، شما مسایلی را با او به اشتراک خواهید گذاشت که با هیچ کس دیگری درباره ی آنها صحبت نخواهید کرد. و این یعنی شما حریمی را با آن فرد ساخته اید که همسرتان در آن جایی ندارد. از طرفی به اشتراک گذاشتن احساسات و مسائل شخصی موجب ایجاد صمیمیت بیشتر می شود. با رشد احساس صمیمیت امکان این وجود دارد که کم کم علاقه و عشق نیز به این رابطه تزریق شود. و با فرض اینکه شما گرایشات جنسی مستقیم دارید (یعنی گرایش جنسی طبیعی و ذاتی شما به جنس مخالفتان است)، علاقه ی خاص به وجود آمده میان شما و جنس مخالف می تواند منجر به کشش جنسی شود و در نهایت این سناریو به خیانت بیانجامد. افرادی که به همسرانشان خیانت می کنند عموما از ابتدا چنین قصدی نداشته اند. آنها فقط بی آنکه بدانند درگیر سناریویی شده اند که برایتان شرحش رفت.

پس باید چه کرد؟ آیا پس از ازدواج دوستی با جنس مخالف را باید پایان داد؟

پاسخ این پرسش منفی است. می توان پس از ازدواج نیز دوستانی از جنس مخالف داشت، اما نکته ی بسیار مهم مدیریت صحیح این موضوع است. خطوط قرمزی وجود دارند که اگر رعایت نشوند، ازدواج شما دیر یا زود از هم خواهد پاشید. شکی نیست که قربانی کردن رابطه ی پایدار ازدواج برای هیجان خوابیده در پس کنجکاوی حاصل از ارتباط با یک فرد جدید، منجر به پشیمانی خواهد شد. چرا که تصمیمی که بر اساس هیجانات گرفته می شود و یا عملی که بی فکر اتفاق می افتد، پایه ایی بسیار سست دارد.

افسار روابط خود را در دست داشته باشید و هرگز اجازه ندهید که ندانسته و ناخواسته به جایی کشیده شوید که هرگز فکرش را هم نمی کردید.

اما بایدها و نبایدهای دوستی با جنس مخالف چیست؟

  • اگر از پیش از ازدواج دوستانی معمولی از جنس مخالف داشته اید، بعد از ازدواج آن ها را با همسرتان آشنا کنید. دوستی شما باید از حالا به بعد یک دوستی گروهی باشد که همسرتان هم یکی از اعضای دوست داشتنی این جمع  است

پس از ازدواج با این افراد قطع رابطه کنید:

  • دوستی از جنس مخالف که به شما به صورت خاص علاقه و توجه نشان می دهد.
  •  دوستی از جنس مخالف که با ازدواج شما مخالف بوده.
  • دوستی از جنس مخالف که  همسرتان را به عنوان یک دوست نپذیرفته است.
  • شخصی که قبل از ازدواج با او یک ماجرای احساسی یا عاشقانه داشته اید.
  • فردی از جنس مخالف که به نوعی بخشی از خلاءهای عاطفی شما را پر می کند (فراموش نکنید که اگر می خواهید ازدواجی پایدار داشته باشید این باید همسر شما باشد که پاسخگوی نیازهای عاطفی شما باشد و اگر بنا به هر دلیل او این کار را انجام نمی دهد بهتر است که به دنبال راه حل برای رفع این مساله باشید نه اینکه فرد دیگری را جاگزین او کنید برای رفع این خلاء).
  • دوستی از جنس مخالف که با او زمان هایی را به صورت خصوصی می گذرانید (چه به صورت ملاقات حضوری، چه به صورت رابطه ی مجازی) و صحبت هایی میان شما رد و بدل می شود که دوست ندارید همسرتان از آنها مطلع شود.
  • دوستی از جنس مخالف که با شما شوخی های فیزیکی و خارج از محدوده ی عرف می کند