زنان و سلامت روان

زنان و سلامت روان

اختلالات روانی ممکن است به طور متفاوتی زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از اختلالات مانند افسردگی و اضطراب در زنان رایج تر هستند. انواع خاصی از افسردگی نیز وجود دارد که تنها منحصر به زنان است. برخی از زنان ممکن است در زمان تغییرات هورمونی دچار نشانه هایی از اختلالات روانی شوند، مانند افسردگی دوران بارداری یا پری‎ناتال، اختلال ملال پیش از قاعدگی (premenstrual dysphoric disorder) و افسردگی مرتبط با یائسگی (perimenopause-related depression). در مورد سایر اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی، تحقیقات به وجود تفاوتی بین نرخ ابتلا در زنان و مردان نرسیده اند. اما زنان ممکن است به طرز متفاوتی دچار این بیماری ها شوند؛ برخی از علائم ممکن است در زنان رایج تر از مردان باشد و طول دوره بیماری می تواند تحت تاثیر جنسیت بیمار قرار گیرد. در حال حاضر محققان در حال بررسی عوامل مختلف بیولوژیکی و روانی اجتماعی موثر بر سلامت روان زنان و مردان هستند.

زنان و مردان به اختلالات و بیماری های روانی مشابه زیادی مبتلا می شوند، اما ممکن است علائم متفاوتی را از خود نشان دهند. برخی از این علائم عبارتند از:

اختلالات روانی درمانپذیر هستند: در صورتی که برای دریافت کمک دچار سردرگمی شده اید، از پزشک عمومی خود سوال کنید یا از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید. سوال پرسیدن و ارائه اطلاعات به پزشک و دیگر متخصصان مربوطه نحوه مراقبت از شما را بهبود می بخشد. صحبت کردن با پزشک موجب شکل گیری اعتماد بین طرفین می شود و به نتایج درمانی، کیفیت، ایمنی و رضایت بهتر می انجامد. 

در صورتی که شما یا فرد دیگری به کمک فوری نیاز دارید، با پلیس (۱۱۰) یا اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تماس حاصل فرمایید.

در صورتیکه پس از مطالعه موارد فوق به برگزاری یک جلسه مشاوره روانشناسی آنلاین، با یکی از متخصصین مشاور سیمیآروم نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت نمایید. تمامی اساتید و مشاوران فعال در سیمیآروم از برجسته ترین مشاوران ایران می باشند.

رزرو وقت مشاوره

بازگشت