اطلاعات بیشتر

چرا مشاوره؟

همه ما در زندگی پیچیده امروز در معرض مشکلات و مسائلی قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به همفکری با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم. حتی با ثبات ‌ترین افراد نیز گاهی از بحرانهای عاطفی مصون نیستند. تحولات و تغییراتی که در زندگی رخ می‌دهد. مانند قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، بیماری و از دست دادن آنهایی که دوستشان داریم. گاهی ما را دچار اضطراب، تردید، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد.

مشاور کیست؟

در تعریف مشاور می توان گفت که: مشاور فردی متخصص و آگاه به اصول مشاوره ای است که با همکاری مراجع در جهت تسهیل تصمیم به فرد کمک می کند. باید توجه داشت مشاور تسهیل کننده است، نه تصمیم گیرنده. مشاور فرد متخصصی است که با علاقه به دل مشغولی‌های شما گوش می دهد و به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنها داشته باشید و بتوانید با راحتی و کارآمدی بیشتری با مشکلاتتان مواجه شوید و بهترین تصمیم را بگیرید.

توانایی های مشاور

۱. توانایی تجزیه و تحلیل و شناخت مسائل و مشکلات و استنتاج مطالب
۲. برخورداری از فکر خلاق و نوآور
۳. توانایی برای تجربه کردن یا احساس نمودن همه هیجانات آدمی نظیر غم، امید، احساس خوشبختی، صمیمیت و …
۴. توانایی تصمیم گیری در مواقع بحران
۵. توانایی ایجاد ارتباط مناسب با دیگران و بیان منظور و مطالب خود به طریف مقابل

اصول و قواعد مشاوره در رازداري و حفظ محرمانگی

در جريان مشاوره اطلاعات زيادي درباره مشكلات و مسائل خصوصي و احتمالا پريشان كننده مراجعان براي مشاوران بيان مي‌شود. اين اطلاعات در مقابل ديگران و حتي بستگان مراجع به عنوان راز حفظ می شود.

چرا مهاجران نیاز بیشتری به مشاوره دارند؟

برخی از عواملی که منجر به استرس، افسردگی و اضطراب مهاجران می شوند، به قرار می باشند:

  • دست نیافتن به شغلی که مطابق با توانایی و تجارب قبلی آنها باشد.
  • احساس اینکه در کشور جدید از آنان استقبال نمی شود و به وجودشان نیازی نیست.
  • تجربه کردن تبعیض و نژادپرستی
  • پی بردن به اینکه در کشور جدید مهارت ها و تحصیلات آنان بی ارزش تلقی می شود.
  • ناتوانی در برقراری ارتباط به زبان کشور جدید
  • ایفای نقش های متفاوت در خانواده و جامعه
  • دور شدن یا جدا شدن از خانواده و دوستان
  • نداشتن حمایت از سوی افراد متعلق به جامعه و فرهنگ خود
  • فانتزی یا تصور از دست دادن اعتباری که در جامعه و فرهنگ قبلی نزد خانواده و دوستان داشته اند.
  • مشکلات ناشی از رویارویی با وقایع ناگواری که در کشور خود با آنها روبرو بوده اند.

تحقیقات، نشان می دهد که مهاجران با وجود نیاز زیاد، کمتر از متولدین کشور جدید برای مشکلات مربوط به سلامت روان خود کمک دریافت می کنند. برخی از آنان از مشکلات روانی خود احساس شرم و خجالت می کنند و درخواس کمک نمی کنند. گروهی دیگر نیز با وجود تمایل به درمان، به دلیل کمبود خدمات مناسبی که با فرهنگ و زبان آنان هماهنگ باشند، عملا نمی توانند کمک زیادی دریافت نمایند.

افرادی که به کشور جدیدی نقل مکان می کنند، معمولا با سه نوع استرس خاص روبرو می شوند. استرس مهاجرت، استرس خو گرفتن با فرهنگ جدید و استرس ضربه های روانی ناشی از اتفاقات ناگوار. این استرس ها در نهایت می توانند منجر به بیماری روانی شوند. معمولا رویارویی با این سه نوع استرس در دو سال اول مهاجرت بسیار سخت تر است. این استرس ها برای بیشتر افراد سه تا پنج سال پس از جابجایی کاهش می یابند.

چرا مشاوره آنلاین با روانشناس هم زبان و هم فرهنگ؟

امروزه روانشناسی با همه جنبه های زندگی انسان در ارتباط است و هر اندازه که جامعه پیچیده تر می شود، مشاوره روانشناسی نیز نقش مهم تری در حل مشکل ها برعهده می گیرد. در بسياري از كشورها مراجعه به يك مشاور متخصص، از جمله كارهاي برنامه‌ريزي شده افراد در طول هفته يا ماه است.
بنا به دلایل ذکر شده، مراجعه به روانشناس برای یک مهاجر، یک الزام اساسی است اما به دلیل عدم دسترسی به روانشناس هم زبان و هم فرهنگ، بسیاری از مهاجران نمی توانند به این نیاز خود به درستی پاسخ دهند. مجموعه سیمیآروم با توجه به خلاء موجود در خدمت رسانی و تامین این نیاز ایرانیان خارج از کشور، برای اولین بار در ایران، سرویس مشاوره آنلاین روانشناسی را راه اندازی کرده است تا هموطنان عزیز در سراسر دنیا بتوانند با متخصص ترین روان شناسان خبره در داخل کشور به صورت آنلاین ارتباط صوتی و تصویری برقرار کنند.

رزرو وقت مشاوره