همه ی ما در زندگی احساساتی از قبیل ترس، استرس و اضطراب را تجربه کرده ایم. اما تفاوت بین این سه احساس چیست؟

به هر وضعیتی که در انسان حالتی را به وجود آورد که او را وادار به بازگشت به حالت تعادل پیشین کند «استرس» گفته می شود. حال اگر فرد بداند که علت این دلشوره و gettyimages-560516953-56d13f7a5f9b5879cc76d055تنش چیست، به این وضعیت «ترس» گفته می شود. اما اگر فرد علت آن را نداند و احساس کند که بی دلیل دچار استرس است به آن «اضطراب» می گویند.

ترس، استرس و اضطراب هر سه احساساتی طبیعی هستند که حتی برای عکس العمل مناسب در برابر خطرها و تهدیدهایی که انسان در زندگی با آنها مواجهه می شود ضروری هستند. اما نکته ی مهم این است که اگر احساس اضطراب در زندگی روزمره به شکلی غیرمنطقی زیاد شود می تواند زندگی فرد را مختل کند و کارآمد بودن او را پایین بیاورد. آن زمان است که این اضطراب به عنوان یک اختلال شناخته می شود و باید مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

خبر خوب این است که اکثر این اختلالات قابل درمان هستند.

در ادامه انواع اختلالاتی را که در دسته ی اختلالات اضطرابی قرار می گیرند را به اختصار معرفی می کنیم:

اضطراب فراگیر: فرد مبتلا به این نوع اضطراب بدون وجود خطر واقعی دائما نگران است و گاه ممکن است دچار علائمی نظیر بی خوابی، تکرر ادرار، اسهال، تپش قلب، فقدان آرامش، تعرق بیش از حد معمول، بی اشتهایی و تنگی نفس شود.

ترس های اجتماعی: افراد مبتلا به این نوع اضطراب معمولا در مواجهه با دیگران دچار هراس می شوند و ترس آن را دارند که در حضور دیگران صدایشان بلرزد، دست هایشان بلرزد و یا خطا و اشتباهی از آنان سر بزند. به همین دلیل سعی می کنند از قرار گرفتن در جمع به خصوص جمع افراد جدید تا حد ممکن امتناع کنند.

وسواس: وسواس برخلاف آنچه در تصور عامه جا افتاده است محدود به موضوع نظافت نمی شود. وسواس در تعریف دقیق تر افکار یا اعمال غیر ارادی تکراری، و غیر منطقی ای است که فرد علی رغم میل خود آن ها را تکرار می کند. مثل فردی که اعتقادات مذهبی دارد و افکار جنسی ناهنجار در ذهنش چرخ می زند و این موضوع باعث ایجاد احساس شرم و گناه در او می شود.

استرس پس از سانحه: اختلالی اضطرابی است که پس از یک سانحه با شدت هیجان منفی بالا در فرد ایجاد می شود.

ترس از مکان های باز: افراد مبتلا به این اختلال از ترک کردن محیط خانه و وارد شدن به موقعیت های نا آشنا به شدت هراس دارند.

  ترس های اختصاصی یا فوبیای ساده: این مورد به خصوص در میان خانم ها بسیار شایع است. مثل ترس از حشرات و حیوانات که در آن خود فرد متوجه می شود که میزان ترسش با عاملی که موجب ترساندن او شده ارتباط منطقی ندارد.

اختلال هراس: افراد مبتلا به این اختلال دچار اضطراب پیش بینی نشده ای می شوند که ممکن است مدتی به طول بیانجامد. مثلا می ترسند که ناگهان دیوانه شوند یا بمیرند.

اگر تمایل دارید که در مورد اختلالات اضطرابی و انواع آن و راه های درمانش بیشتر بدانید می توانید در وبینار (سمینار آنلاین) رایگان سیمیآروم با همین موضوع و به سخنرانی دکتر عباس رمضانی، معاون دانشکده ی علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران شرکت کنید و در پایان وبینار سوالات خود را در این زمینه از دکتر رمضانی بپرسید.

برای شرکت در این وبینار یک کلیک کافی است

برای ثبت نام کلیک کنید