اختلال وسواس جبری (OCD) نوعی اختلال اضطرابی است. برخی از افراد با شنیدن این اصطلاح تصور می کنند بیمار تنها کمی مرتب تر و تمیز تر از سایرین است. اما در واقعیت این اختلال پیچیده تر و جدی تر از این نوع تصورات است. اختلال وسواس جبری دوره بارداری به زنانی اطلاق می شود که در دوره بارداری و یک سال پس از آن علائم بیماری را از خود بروز می دهند.

علائم و نشانه های اختلال وسواس جبری دوره بارداری:

اختلال وسواس جبری دو بخش اصلی دارد:

وسواس:

افکار، ایده ها و نیازهای مزاحمی که دائما در ذهن تکرار می شود. برای مثال بیمار فکر می کند که با خاک و باکتری آلوده شده است یا نگران است به کسی آسیب برساند.

اجبار:

رفتارهای تکراری که فرد احساس می کند باید انجام دهد. این امر می تواند شامل شستن چند باره دست ها برای اطمینان از تمیزی آنها یا تکرار چند باره یک عبارت در ذهن برای پیشگیری از دل آزرده کردن عزیزان با کلام خود باشد.

هدف از اجبار رهایی از اضطراب شدیدی است که در اثر افکار وسواس گونه شکل گرفته است. با این حال، روند تکراری این رفتارها به نوبه خود آزاردهنده است و هر گونه آسایش حاصل از انجام رفتارهای جبری موقت است.

در صورتی که به اختلال وسواس جبری دوره بارداری مبتلا شده باشید، احتمالا دچار افکار و رفتارهای وسواس گونه و اجباری در رابطه با والد شدن و مراقبت از نوزاد شده اید. برخی از این دست رفتارها عبارتند از:

  • افکار مزاحم در رابطه با آسیب زدن به نوزاد با خفه کردن یا پرت کردن او از پله ها
  • افکار آزاردهنده در ارتباط با وقوع تجاوز جنسی به کودک
  • افکار ناراحت کننده در رابطه با آسیب رساندن ناخواسته به جنین با مصرف یک ماده غذایی خطرناک یا داروی اشتباه
  • ترس از انتقال یک بیماری خطرناک مانند ایدز به نوزاد
  • ترس از اتخاذ تصمیمات اشتباه مانند برنامه واکیسناسیون یا درمان های پزشکی برای نوزاد
  • شستشوی مداوم بطری شیر، لباس ها و اسباب بازی ها
  • دور نگه داشتن نوزاد از دیگران از ترس بروز آسیب به او
  • چک کردن مداوم نوزاد، برای مثال بیدار کردن او از خواب برای اطمینان از نفس کشیدنش
  • پرسش مداوم از اطرافیان در مورد وضعیت نوزاد و آسیب ندیدن او
  • بررسی مکرر اتفاقات روز در ذهن برای اطمینان از مسئول نبودن خود در برابر آسیب وارده به نوزاد

این دست افکار بسیار آزاردهنده و ترسناک هستند، اما باید بدانید که فکر کردن به این چیزها به این معنی نیست که واقعا اتفاق می افتند. صحبت کردن درباره این دست افکار و احساسات راحت نیست، اما در عوض می توانید حمایت و درمان مورد نیاز را دریافت کنید.

درمان اختلال وسواس جبری دوره بارداری:

اصلی ترین درمان برای این اختلال استفاده از رفتار درمانی شناختی (CBT) است. در این رابطه به خصوص روش هایی مانند مواجهه سازی و پیشگیری از پاسخ عملی (ERP) مفید واقع شده است. در این روش بیمار می تواند نحوه عملکرد اختلال را درک کند و روش های غلبه بر آن را می آموزد. درمانگر به شما نحوه مواجهه با وسواس ها و مقابله با رفتارهای جبری را آموزش می دهد.

برای درمان اضطراب ممکن است استفاده از دارو توصیه شود. برخی از افراد استفاده از دارو همزمان با رفتار درمانی شناختی را موثرتر می دانند. اما در برخی از بیماران استفاده از یکی از این روش ها کافی به نظر می رسد.